Новини, Поради, Розробникам, Технології

20 навичок, які потрібні кожному програмісту

12 Квітня, 2021

Не забудьте поширити ❤️

Постійний саморозвиток важливий як для досвідченого розробника, так і для початківця програміста. Цей список допоможе вибрати напрямки для зростання і відкрити для себе нові можливості.

Постійно практикуватися

Дуже важливо займатися програмуванням кожен день – хоча б по 30 хвилин. Це допоможе вивчити кращі практики і підвищити свою майстерність. Крім цього, це дозволить залишатися в гарній формі.

Вчитися комунікації (письмовій та усній)

Не обов’язково говорити англійською на рівні носія мови. Однак необхідно вміти спілкуватися з клієнтами – на зустрічі, в листуванні або по телефону. Нікому не хочеться втратити вигідний контракт просто тому, що його не зрозуміли.

Практикувати принципи об’єктно-орієнтованого дизайну

Навіть якщо ви тільки почали програмувати, цей підхід з часом дасть вам багато переваг. Завдяки йому буде простіше розбиратися в чужому коді, що особливо важливо при командній роботі.

Вчитися ефективно використовувати системи контролю версій (наприклад, Git)

Це необхідно для тих, хто одночасно працює над декількома проектами або займається груповим завданням.

Покращувати навички розв’язання проблем

Розробка програмного забезпечення – непростий труд. Протягом своєї кар’єри програміст стикається з найрізноманітнішими проблемами і завданнями. Щоб навчитися ефективно їх розв’язувати, варто розвинути особливий склад мислення.

Освоювати інструменти для дизайну – Photoshop, Sketch та Illustrator

Щоб користувачі гідно оцінили вашу роботу, сайти і додатки повинні привабливо виглядати. Основи дизайну можна вивчити за допомогою онлайн-уроків і відео з YouTube, але для реальних проєктів може знадобитися професійне навчання.

Постійно вивчати нові технології та мови

Не варто обмежувати свої можливості. Чим більше мов і середовищ освоїв програміст, тим вище його шанси на працевлаштування. Якщо ваші навички залишаються незмінними протягом довгого часу, є ймовірність, що вони застаріли. Намагайтеся підтримувати себе у формі та освоювати актуальні інструменти, які використовують провідні розробники по всьому світу.

Вивчити хоча б одну скриптову мову (наприклад, Python)

Такі мови корисні, щоб автоматизувати повторювані задачі. Навіть якщо ви не хочете займатися тільки програмуванням, написання скриптів може істотно полегшити вам роботу.

Навчитися писати чистий і зрозумілий код

Щоб поліпшити свої навички, можна писати unit-тести (наприклад, на JUnit) і виявляти баги під час розробки або використовувати короткі методи, щоб через місяці в коді було легше розібратися.

Продумувати елемент до того, як його розробити

Від первинної ідеї функції, продукту або багфіксів до випуску на ринок проходить деякий час. Постарайтеся все продумувати і перевіряти, що все працює належним чином. Для цього потрібно підключати команду, проводити інтерв’ю з користувачами, враховувати вимоги акціонерів і так далі. Не приступайте до написання коду, перш ніж визначте, яким повинен бути результат.

Ефективно впроваджувати запобіжні заходи

Численні вимоги інформаційної безпеки можуть збити з пантелику. Щоб не потонути в потоці інформації, переконайтеся, що передбачили не тільки очевидні попередження «Переконайтеся, що ваш пароль достатньо надійний», але й постарайтеся дізнатися більше про можливі загрози та як їх уникнути.

Не боятися ставити питання

Це відмінний спосіб вчитися. Одна з найбільших помилок, яку може допустити фахівець, – подумати, що він все знає. Багато програмістів помиляються, думаючи, що прохання про допомогу демонструє слабкість. Якщо ви щось не розумієте, попросіть поради у того, хто розуміє, а потім спробуйте самостійно розібратися в питанні. Це дасть більш глибоке розуміння теми.

Навчитися працювати з різними середовищами (Mac, Linux, Windows)

Необов’язково ставати експертом по всіх платформах, але важливо знати, як вони функціонують, і які у них є переваги і недоліки. Це дозволить заощадити час при перемиканні між ними. Наприклад, розробка програми для Android на Windows або Mac серйозно відрізняється від роботи на Linux або Ubuntu.

Регулярно практикувати парне програмування (наприклад, з колегами)

Це означає, що одночасно за одним комп’ютером сидять двоє людей: один спеціаліст пише код, а інший стежить за процесом і дає коментарі або поради.

У парного програмування багато переваг: це дозволяє краще розуміти проблеми, обмінюватися досвідом та ідеями, швидше виправляти баги і так далі. Також це допомагає зробити спілкування між розробниками комфортнішим і виробити довіру, що корисно для командної роботи.

Розуміти принципи проєктування (SOLID і об’єктно-орієнтоване програмування)

Розробник не зобов’язаний знати всі принципи напам’ять, досить загального уявлення. Об’єктно-орієнтоване програмування застосовується в різних системах і технологіях, тому для програміста дуже важливо розуміти, як воно працює.

При написанні коду слід керуватися принципами SOLID:

  • Single-responsibility principle (принцип єдиної відповідальності);
  • Open / closed principle (принцип відкритості / закритості);
  • Liskov substitution principle (принцип підстановки Лісков);
  • Interface segregation principle (принцип поділу інтерфейсу);
  • Dependency inversion principle (принцип інверсії залежностей).

Вчитися справлятися зі змінами

Неважливо, працює програміст над новим проєктом або вже існуючим кодом: йому рано чи пізно доведеться зіткнутися зі змінами (і не завжди бажаними). Щоб бути успішним у цій сфері, потрібно постійно адаптуватися до змін. В іншому випадку навички неминуче втратять актуальності, а розробник не буде затребуваний на ринку.

Вміти ставити себе на місце інших

Це дуже корисна навичка для програміста: йому потрібно навчитися бачити продукт очима клієнта і розуміти, що йому подобається. Доведеться комунікувати зі споживачами, щоб гарантувати, що вони оцінять результат.

Вивчати бізнес-процеси та м’які навички

І фрілансер, і найманий працівник повинен розуміти бізнес-процеси і володіти такими навичками, як комунікація, тайм-менеджмент і розв’язання проблем. Вони допоможуть виділятися на тлі розробників, які нічого в цьому не розуміють.

Справлятися з дедлайнами

Всім відомо, що іноді проєкти відкладаються, а дедлайни порушуються. Програміст повинен вміти виконувати роботу в строк, плануючи контрольні точки для відстеження прогресу. Це допоможе бути більш ефективними і вчасно завершувати завдання.

Швидко освоювати нові технології

Як згадувалося вище, розробнику необхідно підтримувати актуальність своїх навичок і швидко освоювати нові технології. Це означає вивчення нових мов, фреймворків або бібліотек. Важливо не тільки вміти користуватися технологією, а й знати про її переваги.

Підпишіться на e-mail розсилку Українського Спектру

Про “Український Спектр”

«Український Спектр» – це онлайн медіа-організація, яка націлена на те, щоб допомогти своїм читачам, глядачам та відвідувачам успішно розвиватися в бізнесі та повсякденному житті, завдяки неперевершеному доступу та найкращому у своєму класі поданню новин та історій.

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu