Бізнес, Історії, Новини, Технології

Побудували бізнес на «скинутих» викликах: історія індійського телефонного сервісу ZipDial

07 Червня, 2021

Не забудьте поширити ❤️

Залишаючи «пропущений», його користувачі отримували знижки, підписувалися на знаменитостей, слухали музику і скачували програми. Про те, як звичка скидати дзвінок, щоб заощадити на зв’язку, дала початок індустрії вартістю майже в $100 млн, – в переказі матеріалу Rest of World.

Побудували бізнес на «скинутих» викликах: історія індійського телефонного сервісу ZipDial - tech, news, story, business

Санджай Свамі, співзасновник ZipDial Сельвапракаш Лакшманан для Rest of World

В 2003 році 29-річний шкільний учитель Правіну Кумар придбав свій перший мобільний телефон, проте використовувати його для спілкування з друзями не міг. Жив він в одному з найбідніших штатів Індії, де на десятихвилинний дзвінок могло піти 80 центів – майже весь середній денний заробіток.

Побудували бізнес на «скинутих» викликах: історія індійського телефонного сервісу ZipDial - tech, news, story, businessПобудували бізнес на «скинутих» викликах: історія індійського телефонного сервісу ZipDial - tech, news, story, business

Тоді разом з друзями і близькими Кумар придумав нехитру схему: залишати один одному пропущені дзвінки, щоб сказати «передзвони мені», «я на місці», «сумую». Так, мобільний став пейджером, дзвінки – своєрідним кодом, а сама практика «скинутих викликів» випередила за популярністю відправку SMS-повідомлень.

Такий вид спілкування не вимагав умінь читати та писати і тому привернув менш освічену третину населення. За словами видання, число реальних дзвінків в 2000-х роках різко скоротилося, а в 2008 році більше половини індійських абонентів вже не чекали відповіді від співрозмовника.

Про звичку «швидко вішати трубку» стали писати великі видання, чим привернули увагу трьох приятелів з Бангалора, які в 2009 році вирішили перетворити просту звичку в бізнес.

ZipDial повідомляла результати матчу, надсилала твіти та ставила музику

Ідея побудувати на «скинутих» викликах бізнес прийшла підприємцям Санджай Свамі та Валері Вагонер. Тоді колеги займалися мобільними платежами і нарікали на те, як важко відстежувати звички місцевих клієнтів, адже 95% покупок вони оплачували готівкою.

Свамі знав, що індійці нерідко відправляли повідомлення на рекламні номера, щоб отримати від компаній спеціальні пропозиції. Значить, те ж саме можна зробити і з дзвінками, подумав він і створив телефонний сервіс ZipDial, до якого незабаром приєднався інженер-програміст Амія Патак. Той за тиждень розробив систему, яка фіксувала дзвінок абонента і посилала відповідний сигнал на інтернет-сервер:

  • Користувач дзвонив на гарячу лінію і після двох гудків автоматично відключався.
  • Протягом декількох секунд система посилала йому зворотний дзвінок або SMS-повідомлення.
Побудували бізнес на «скинутих» викликах: історія індійського телефонного сервісу ZipDial - tech, news, story, business

Команда сервісу ZipDial Валері Вагонер

Так користувачі запитували результати спортивних матчів, дізнавалися вартість побутової хімії, замовляли пісні та підписувалися на акаунти знаменитостей в Twitter. Компанії, в свою чергу, дізнавалися переваги клієнтів і на основі цього запускали вірусні онлайн-кампанії.

На «скинуті» виклики доводилося 30% від всіх мобільних дзвінків, що дратувало операторів зв’язку, пише видання, оскільки ті не приносили їм виручки.

Смартфони коштували дорого, а вихід в інтернет був у менше десятої частини населення Індії. До того ж, за межами великих міст він працював погано – з’єднання або гальмувало, або зовсім переривалося, а щоб оплатити його, середньостатистичному селянинові довелося б віддати зарплату за два-три дні.

Тепер малозабезпечене населення отримувало недоступну інакше інформацію завдяки одному дзвінку. «ZipDial для багатьох став провідником у світ інтернету», – згадує Свамі.

ZipDial зацікавила Gillette, Disney і Unilever

Абонентів мобільного зв’язку в Індії ставало все більше: за даними Світового банку, з 2006 по 2011 рік їх кількість зросла з 166 млн до майже 894 млн. Тоді, під час чемпіонату світу з футболу 2010 року, засновники вирішили по-справжньому протестувати сервіс.

Вболівальники дзвонили на гарячу лінію сервісу і отримували результати матчів за SMS. В 2011 році вони повторили акцію на чемпіонаті світу з крикету, завдяки чому і вийшли на широкий ринок, вважає видання: в перший же день ZipDial обробив понад 4 млн дзвінків.

Незабаром сервіс ZipDial влаштовував маркетингові акції для інших компаній, розміщуючи номера гарячих ліній на щитах і під час телеефірів. Його першим великим клієнтом став бренд Gillette: в 2011 році компанія розіслала 1 млн безкоштовних бритв абонентам більш ніж в десяти містах.

Протягом наступних двох років ZipDial залучила понад 400 клієнтів, в тому числі гігантів на кшталт Pepsi, Procter & Gamble і Disney. Кампанії ZipDial виявилися успішнішими ніж діяльність самих брендів в соцмережах, відзначає видання.

До 2013 року Gillette привернула 2,4 млн клієнтів, а Disney – 2 млн, більше 90% з яких навіть не користувалися інтернетом, зате взаємодіяли з сервісом в середньому 13 разів на місяць.

Телефонні кампанії з часом витіснили популярний в Індії SMS-маркетинг, пише Rest of World. З 2010 року сервіс співпрацював з такими великими телекомунікаційними компаніями, як VivaConnect і Ozonetel.

За період з середини 2012 з початок 2013 року виручка ZipDial виросла в шість разів, а вартість індустрії «скинутих викликів» в цілому склала близько $94 млн, пише The Economic Times.

Згідно з патентами, які ZipDial оформила в 2012 і 2015 роках, сервіс припускав безліч варіантів використання. Деякі з них так і залишилися планами: наприклад, можливість одним дзвінком відкрити і закрити банківський рахунок або обмінятися візитними картками.

Інші ж активно використовувалися як самим ZipDial, так і його конкурентами: жителі Індії активно голосували за учасників реаліті-шоу.

В 2013 році компанія Unilever разом з ZipDial створила свій музичний сервіс Kan Khajura. Тепер індійці, які володіли  хоча б одним мобільним пристроєм, могли замовити 15-хвилинний дзвінок, щоб почути жарти і пісні з боллівудських фільмів, які періодично супроводжувалися рекламними інтеграціями.

Раніше пісні доводилося купувати на картах пам’яті, а тепер їх слухали безкоштовно, в будь-якому місці та в будь-який час, чому програвали радіо та телебаченню.

Зміст дзвінка також залежав від дій абонента. Якщо він передчасно вішав трубку, алгоритм в наступний раз перемішував список відтворення, як роблять це сервіси YouTube і Spotify. Вже через кілька років Kan Khajura користувалися близько 50 млн жителів по всій країні.

ZipDial співпрацювала з популярними соцмережами і техгігантами

В 2013 році компанія стала співпрацювати з популярними соцмережами. Тепер користувачі ZipDial могли зателефонувати на гарячу лінію, щоб «підписатися» на сторінки знаменитостей в Twitter і отримувати їх публікації у вигляді SMS.

ZipDial позиціювала себе як «Google Analytics для реального світу» і прагнула «дізнатися якомога більше про клієнта до того, як він вийде в інтернет». Компанія «збирала великі дані», а «скинуті дзвінки» служили ідеальним для цього інструментом.

Однак цифровий ландшафт змінювався, пише видання. Смартфони поступово ставали «доступною розкішшю», особливо після виходу на ринок індійських і китайських виробників Micromax і Xiaomi. Ті продавали пристрої всього за $80, і за один 2013 рік кількість користувачів смартфонів в Індії зросла в два рази в порівнянні з попереднім роком – до 117 млн.

Засновники це передбачали, каже Вагонер, тому стали відправляти у відповідь на дзвінок цілі відеоролики, а також повідомлення в WhatsApp. В 2014 році сервіс спростив підключення користувачів до Інтернету. З ним компанії Amazon, Flipkart і Uber відправляли абонентам посилання на завантаження своїх додатків.

Інтернет подешевшав, а «скинуті» виклики втратили актуальність

В 2014 році ZipDial налічував близько 60 млн користувачів і планував запустити власний додаток, проте отримав вигідну пропозицію: мережа Twitter хотіла купити сервіс за $30-40 млн.

Завдяки бюджетам соцмережі ZipDial могла вийти на нові ринки, нехай і в рамках одного сервісу, і тому погодилася, пише видання. «Тоді ми зуміли досягти небачених індійськими стартапами успіхів», – зізналася Вагонер.

Побудували бізнес на «скинутих» викликах: історія індійського телефонного сервісу ZipDial - tech, news, story, business

Валері Вагонер, співзасновниця ZipDial Джуліана Тан для Rest of World

У перший рік Twitter розширив список знаменитостей і політиків, на яких можна було підписатися, однак через півтора року після операції вирішив зосередитися на основному продукті. У 2016 році ZipDial довелося закрити, а співробітників скоротити.

Цей період збігся і з ростом числа користувачів інтернету.

В 2015 році уряд Індії обіцяв спростити підключення до інтернету, і вже в кінці 2016 року Мукеш Амбані, союзник чинного тоді прем’єр-міністра, заснував телекомунікаційну компанію Reliance Jio, пообіцявши країні доступ до 4G-інтернету. Поступово потреба в дзвінках, як пише видання, відпала.

Перші клієнти Jio отримували безкоштовні 4 ГБ в день. Щоб утримати клієнтів, конкурентам Jio довелося знижувати ціни, в результаті чого розгорнулася цінова війна: вартість гігабайтів падала протягом декількох років – з 226 рупій за 1 ГБ до 19 рупій і нижче.

Jio активно будувала стільникові вишки, щоб забезпечити покриттям навіть сільські райони, де мережа часто обривалася. І вже до кінця 2017 року кількість її користувачів досягла 130 млн. Інтернет став швидшим і доступнішим, в результаті чого зростав трафік. В 2015 році середньостатистичний житель Індії використовував близько 805 МБ на місяць, а до 2018 року показник збільшився до 7,69 ГБ.

Після запуску Jio послуги ZipDial втратили цінність, пише видання. Замість того щоб запитувати результати спортивного матчу по телефону, користувачі дивилися його в прямому ефірі з будь-якої частини країни. З ростом числа інтернет-користувачів бренди зрозуміли, що вкладатися в трафік вигідніше, ніж в дзвінки, відзначає Rest of World.

За словами видання, ZipDial виявився успішним, оскільки засновники адаптувалися до змін в цифровому просторі. «Розробляючи стратегію, засновник повинен враховувати як сьогоднішні інтереси клієнта, так і те, які нововведення йому доведеться впровадити в майбутньому, – міркує Вагонер. – Ми завжди підбудовувалися під нову динаміку ринку».

Приклад цьому те, як «скинутий виклик» спершу служив альтернативою інтернету, а потім став безпосередньою його частиною, пише Rest of World.

Зараз «скинуті виклики» використовуються рідко. Деякі банки як і раніше висилають клієнтам виписки по рахунках, а політичні партії проводять голосування і виборчі кампанії. Ось тільки тепер «вішають трубку» в основному малозабезпечені сім’ї, що безпосередньо впливає на характер акцій, відзначає видання.

В 2011 році за допомогою дзвінків громадяни запустили масову антикорупційну кампанію. Тепер же телефонні кампанії розглядаються як спосіб впливу політиків на «позбавлених інформації довірливих виборців», вважає Кейур Пурані, професор маркетингу.

Підпишіться на e-mail розсилку Українського Спектру

Про “Український Спектр”

«Український Спектр» – це онлайн медіа-організація, яка націлена на те, щоб допомогти своїм читачам, глядачам та відвідувачам успішно розвиватися в бізнесі та повсякденному житті, завдяки неперевершеному доступу та найкращому у своєму класі поданню новин та історій.

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu