Гроші, Інвестиції, Криптовалюти, Новини, Топ

Коли курс біткоїна до гривні позбавляє розуму: вчимося коректній торговій поведінці на шортах і лонгах

10 Червня, 2021

Не забудьте поширити ❤️

Давайте так. Ми вже більш-менш знаємо, що таке криптовалюта. Поняття “блокчейн”, “майнінг”, “коін” і “токен”, якщо не досконально, але зрозумілі та вийшли з розряду футуристичних. Український уряд також робить свої ставки на криптовалюти: тільки останнім часом було випущено сім законопроєктів (поки не прийнятих), а політики звітують про свої криптобаланси.

Навіть не просунуті технологічно люди замислюються, чи не вступити в ряди криптоінвесторів – тим паче коли в черговий раз біткоїн побив свій ціновий рекорд і то там, то тут можна почути прогнози, що буде далі.

Інформація на цій сторінці призначена лише для ознайомлення! Жоден з матеріалів не повинен трактуватися як інвестиційна порада.

Отже, припустимо, ви вже зареєструвалися на криптобіржі, завели Bitcoin-гаманець (чи будь-який інший) і хочете якимось чином примножувати свої інвестиції. Час замислитися, як мінімізувати ризики, торгуючи на коротких і довгих позиціях.

Даний матеріал не є рекомендацією до торгівлі або фінансовою порадою, а створений виключно з довідково-інформаційною, ознайомчою метою.

З матеріалу ви дізнаєтеся:

 • Що таке короткі та довгі позиції в торгівлі?
 • Про що говорить статистика по short / long? Яку інформацію треба відстежувати (і де) на етапі підготовки до торгівлі?
 • Як правильно торгувати на шортах і лонгах із позикою: приклади ордерів із розрахунками.

Базові поняття

В умовах волатильного ринку шорти і лонги захищають трейдера від можливих збитків і навіть навпаки, дають можливість примножити активи.

Коротка (short) позиція, ще кажуть “йти в шорт” – це продаж криптовалюти за актуальною на поточний момент ціною, подальша закупівля за ще нижчою та фінальний продаж по збільшеному курсу. Вихід в коротку відбувається, коли трейдер передбачає, що ціна криптовалюти через якийсь час буде коригуватися в більший бік, але спочатку просяде.

Довга (long) позиція, “йти в лонг” – це покупка криптовалюти за низькою ціною з розрахунку на те, що можна буде продати її пізніше за вищою. Без перепродажів і багатокроковості, як із шортами.

Зрозуміти настрій ринку, щоб не рубати з плеча

Щоб зрозуміти, які глобальні настрої на ринку зараз і куди імовірно рушить ціна конкретного активу, не зайвим буде відстежувати статистику по шортам і лонгам. Цю інформацію можна подивитися або на сайті біржі криптовалют, де торгуєте, або на загальних агрегаторах. Статистика складається станом на 5, 10 […] хвилин, годину, добу, тиждень / пару тижнів.

Вихід на позиції без належного аналізу, в тому числі технічного, не буде ефективним і, звичайно, вкрай ризикований. Тому крім цієї статистики, до відкриття коротких або довгих позицій потрібен ретельний моніторинг:

 • Аналіз біткоїну – він, як правило, тягне за собою весь ринок. Все про можливі експлойти коду, зломи, дії регулюючих органів і т. д.
 • Аналіз новинного фону, в тому числі і напевно навіть в першу чергу, профільні закордонні ЗМІ: це Cointelegraph, Coindesk, The Defiant. Звертати увагу на інформацію про форки, хардфорки, сками, зломи. Також вкрай важливо відстежувати соціальні мережі конкретного проекту, за яким планується торгівля. Як правило, це Twitter. Маст-візит Bitcoin Twitter. На тій самій платформі обов’язкові до відстеження думки провідних експертів криптоспільноти про стан ринку. Тут можна згадати, наприклад, братів Вінклвоссів, Ілона Маска. Хороші новини можуть призводити до зростання цін, погані – навпаки, обвалювати актив.
 • Відстежувати важливі рівні опору. Якщо він пробитий вище, це може вказувати на продовження висхідного тренду, коли нижче – значить імовірний відкат. Корисний сайт – TradingView.

Також для розуміння:

 • У ситуаціях, коли шорти закриваються через імовірно збиткову торгівлю, вартість активу може або швидко зростати, або станеться коротке стиснення.
 • Якщо в біржовому стакані або в статистиці великий наплив шортів, це може означати, що актив, ймовірно, буде падати в ціні і трейдери хочуть продати його більш-менш вигідно зараз, з розрахунком на те, що згодом він виросте.
 • До падіння ціни базового активу може призвести надлишок лонг-позицій (як стверджує автор CoinDesk Сем Уімет (Sam Ouimet)).
 • Високий відсоток лонг-позицій щодо шортів може передбачати відкат вартості активу в короткі терміни. Причина – перекупленість ринку.

Як правильно торгувати на коротких і довгих позиціях

В історії з шорт і лонг позиціями трейдери звертаються до заробітку на різниці. Наприклад, купити біткоін за поточним ринковим курсом, поки його ціна тримається на невисокій позначці, після чого продати актив, але вже за меншою ціною.

Торгівля через шортинг – це високоризиковий метод поведінки, який може відбуватися тільки на шортах. Він здійснюється на торгових платформах, які можуть надати кредитне плече. Для того, щоб його здійснювати, трейдер користується позикою.

Це відбувається так: на етапі виставленні ордеру на придбання або продаж трейдер може задати рівень кредиту (число активів помножується на х5, х10, х15 і т. д.). Тобто маючи на своєму рахунку 1 BTC, з кредитним плечем х5 він отримує можливість створити одер вже на суму 5 BTC. Тут все як і зі стандартною торгівлею на коротких позиціях, але з більшими сумами і з тим розрахунком, щоб повернути позикові активи біржі. Різниця і складе плюс трейдера.

Коли курс біткоїна до гривні позбавляє розуму: вчимося коректній торговій поведінці на шортах і лонгах - home-top, news, kryptovalyuta, investytsiyi, groshi

У певний момент угоди, за умови, що позиція не може бути прибутковою, кріптобіржі надсилають користувачеві спеціальне повідомлення (Margin call) про майбутню ліквідацію. Далі трейдер приймає рішення – або поповнити маржинальний рахунок і залишити позицію відкритою, або закрити її. У випадку, якщо користувач не вжив жодних дій, біржа самостійно і за поточною ринковою ціною активу закриває ордер.

Єдине правило для всіх торгових платформ – кошти в борг надаються тільки після поповнення маржинального балансу. При цьому розмір кредиту, який платформа готова видати користувачеві, може залежати від обсягу заведених особистих коштів трейдера.

Біржі беруть щоденний відсоток за користування кредитними коштами. Тут умови варіюються від платформи до платформи. Скажімо, на WhiteBIT для маржинальної торгівлі встановлена єдина комісія для будь-якого виду активів – 0,098% на день.

Нараховується вона безперервно, але списується з балансу при зміні позиції, постановці чи скасуванні лімітних ордерів. На Deribit процентна ставка стартує від 0,5% (за інформацією з вільних джерел). Але варто зазначити, що тут торгівля здійснюється ф’ючерсними активами – більш складним інструментом хеджування ризиків.

Як купити криптовалюту на коректних ордерах

Криптовалютні біржі пропонують низку ордерів для торгівлі. Але в разі трейдингу з кредитним плечем, тут можна звернутися до лімітного, ринкового або тригер-стопу. Пояснюю, як вони працюють, на прикладах з № 1 топ криптовалют – біткоїном, кредитним плечем х5 і в парі зі стейблкоїном USDT.

Якщо ви виходите в довгу позицію

Пам’ятаємо, що довга позиція – це покупка криптовалюти за нижчою ціною для подальшого перепродажу за вищою (або для холдингу).

 • Лімітний: на вашому балансі – 379 USDT. Ви хочете купити біткоіни. Біржа пропонує задіяти в ордері або всю суму з вашого балансу, або якийсь відсоток (10%, 25%, 50% або максимум). Зупинимося на максимумі. Отримуючи позику від біржі, ви можете використовувати на придбання вже не 379, а 1898 USDT.

Курс біткоїну щодо USDT на поточний момент становить 38 209. Ви хочете витратити свої USDT, коли ціна біткоіна досягне 37 885 за одиницю. Встановлюєте це значення, кошти на рахунку заморожуються, і в той момент, коли вона досягається або перевищується, ваш ордер активується.

 • Ринковий: це для швидкої покупки за тією ціною, яку пропонує ринок. Наприклад, біткоїн до USDT коштує 38 209, ви витрачаєте 100 USDT на балансі, помножені на кредитне плече х5, тобто 500 USDT. У результаті отримуєте 0,01 BTC. Завдання трейдера – згодом продати ці активи, коли можна буде виручити за них більше, ніж 500 USDT.
 • Trigger stop-market: особливість цього ордеру в тому, що кошти з маржинального балансу не заморожуються. Також згодом, після досягнення тригер-ціни, якщо на балансі не буде коштів, ордер не спрацює.

Якщо ви виходите в коротку позицію

Тут аналогічні, як і для довгих позицій, типи ордерів. Тільки ви продаєте, а не купуєте. Розраховуємо:

 • Лімітний шорт: на маржинальному балансі – 0,7 BTC. Помножені на кредитне плече – це 3.5 BTC. Ціна біткоїна в USDT – 38 209, але ви хочете, щоб він продавався за ціною 38 300 USDT. Задаєте це як умову активації ордеру. У той момент, коли вона досягається, ви продаєте свої біткоіни й заробляєте 134 050 USDT замість 133 731 USDT. Після повернення боргу біржі, залишок в плюсі – 318 USDT.
 • Ринковий: аналогічно, як і для довгих позицій: ви продаєте свої біткоїни за тією ціною, яка є на моменті зараз, при цьому ваші активи примножуються в 5 разів через кредитне плече. Тобто замість 0,7 BTC ви продаєте 3,5 BTC. Тут важливо дуже добре розуміти, чи готові ви ризикувати. Також вам повинно бути зрозуміло, що наступним рухом ціни біткоїну має бути ще більше падіння – тільки так ви зможете зайти з ордером на покупку і вийти в плюс, щоб повернути позику біржі.
 • Trigger stop-market: виставляєте ордер на продаж своїх 0,7 BTC, помножених на кредитне плече х5, тобто 3,5 BTC. Задаєте значення, коли замовлення повинне запуститися. Тут за умовами кошти на балансі також не заморожуються. Якщо на момент активації тригеру не буде грошей на маржинальному балансі, ордер не активується.

Автор: Кудріна Кароліна, дослідник технології блокчейн і криптовалют та пов’язаних із цим технологій та інструментів.

Підпишіться на e-mail розсилку Українського Спектру

Про “Український Спектр”

«Український Спектр» – це онлайн медіа-організація, яка націлена на те, щоб допомогти своїм читачам, глядачам та відвідувачам успішно розвиватися в бізнесі та повсякденному житті, завдяки неперевершеному доступу та найкращому у своєму класі поданню новин та історій.

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu