Гроші, Новини, Стартапи, Технології

Wise проведе прямий лістинг в Лондоні: цінності та принципи фінтех-стартапу

18 Червня, 2021

Не забудьте поширити ❤️

Британський фінтех-стартап Wise планує отримати статус публічної компанії через прямий лістинг на Лондонській фондовій біржі. Відмову від класичного IPO представники організації пояснили небажанням наймати андеррайтерів і випускати нові акції. Про це пише Reuters. 

  • Вибір прямого лістингу, як альтернативу класичному IPO, представники Wise пояснили відсутністю потреб в залученні нового капіталу. Крім того, обрана схема роботи дозволить проєкту відмовитися від найму андеррайтерів і випуску нових акцій.
  • Представники Wise звернули увагу на те, що їх дебют стане першим прямим лістингом технологічної компанії в Лондоні.
  • Не всі європейські стартапи вибирають Великобританію для проведення IPO. Раніше команда найдорожчого стартапу Європи Klarna воліла реалізувати лістинг в США. Своє рішення представники проєкту пояснили тим, що Америка пропонує компаніям більш лояльні умови розміщення.
  • Нагадаємо, вперше інформація про те, що Wise планує провести лістинг, з’явилася в мережі на початку лютого 2021 року. В цей же період компанія провела ребрендинг. Проєкт відмовився від повної назви TransferWise на користь скороченого Wise.
  • Пізніше, на початку квітня 2021 року, The Times опублікували відомості про те, що стартап планує вийти на IPO з оцінкою в $6-7 млрд. Через кілька днів джерела Financial Times повідомили про зростання показника. За даними ЗМІ, Wise веде переговори про прямий лістинг в Лондоні з оцінкою в $10 млрд. В Reuters зазначили, що процес розміщення акцій може бути завершений 5 липня.

Що таке TransferWise і яку цінність продукт дає своїм користувачам

TransferWise – успішний продукт в області транскордонних грошових переказів. Компанія переводить близько 3 мільярдів фунтів щомісяця. Раніше це було дорого і повільно, але сервісу вдалося добитися високої швидкості та більш низької ціни. Один з п’яти крос-бордер перекладів в Transferwise відбувається миттєво. Вартість мають намір знизити майже до нуля.

У чому цінність?

В Європі банки можуть брати від 4% до 7% неявних комісій за транскордонний переклад, які закладені в обмінний курс. При перекладі в $1000 людина втрачає близько $50. При перекладі в $1000000, наприклад, при покупці будинку – близько $50000. TransferWise допомагає не втрачати ці гроші. Близько 80% користувачів – сегмент B2C (студенти, фрілансери і так далі), решта 20% – сегмент B2B. Через TransferWise навіть купують будинки і виплачують іпотеки в іншій країні.

Як забезпечити низьку вартість переказів? У TransferWise є локальні рахунки у всіх країнах, де працює сервіс, тому гроші при перекладі просто не перетинають кордон. Наприклад, при перекладі з Англії до Франції, гроші відправника надходять на англійському рахунку, а гроші для одержувача списуються вже з французького рахунку TransferWise. Для досягнення мінімальної ціни перекладів TransferWise необхідно вирішити близько семи проблем: отримати ліцензію в кожній країні; зробити Pay-In і Pay-Out дешевими і швидкими; домогтися миттєвих переходів; зробити дуже простий онбордінг; розібратися з іншими складовими воронки зростання типу драйверів рекомендацій і драйверів змін в репутації.

Блокери росту

Люді продовжують користуватися банками, тому що довіряють їм і не підозрюють, що їх обдирають. Скажімо, на сайті банку написано, що комісія складає $2. Але ніхто не підозрює, що ще $50 приховано в обмінному курсі.

Люди не усвідомлюють проблему, яку вирішує TransferWise, тому їх складніше залучити. Вони не розуміють, що платять зайві $50, тому сервіс не може залучати користувачів через пошукові системи або рекламу.

Вірогідність того, що хтось, хто вперше почув про TransferWise, довірить їм суму грошей, яку можна порівняти з вартістю будинку, досить низька. В банк можна сходити, можна на нього подивитися, потиснути чиюсь руку. Довіра тут визначальний фактор.

Канали залучення і принципи росту

Основной канал зростання – навколо сарафанного радіо. Люди рекомендують TransferWise в рамках конкретних кейсів, які їм вдалося успішно вирішити. Ті, хто купили будинок – розповідають іншим людям, які мають намір купити будинок. Студенти, які отримали переклад з-за кордону, розповідають про сервіс іншим студентам. Користувачі знаходять різні способи застосовувати TransferWise, і це допомагає йому рости. Сервіс прагне дати користувачам якомога більше цінності: через підвищення швидкості та зниження вартості переказу.

В TransferWise кажуть: «Коли ми виходимо на новий ринок, потрібно бути хоча б в 10 разів краще будь-яких альтернативних продуктів по важливому параметру, інакше нас просто ніхто не помітить». Наприклад, в Бразилії коефіцієнт віральності сервісу дуже близький до одиниці. Справа в тому, що вивести гроші з цієї країни коштує близько 10%. Створивши спосіб виводити гроші за 1%, TransferWise істотно змінив положення справ для бразильців. Це був один з найбільш швидкозростаючих ринків компанії. Велика різниця у вартості переказів з іншими сервісами веде до більшого числа рекомендацій, а в кінцевому рахунку підвищує цінність акцій TransferWise для тих, хто ними володіє, цінність бізнесу в цілому.

В TransferWise вважають, що часто для створення десятикратно кращого по важливому параметру продукту, вони повинні створити те, чого не існувало раніше. У Сінгапурі вони були першими, хто отримав ліцензію, яка дозволяла зробити селфі та фотографію ID, після чого міжнародні перекази ставали доступні. У Великобританії вони п’ять років боролися за створення нових регуляторних правил, які дозволили отримати рахунок в Bank of England і домогтися найвигіднішої вартості міжнародних переказів. Це хороші приклади того, як домогтися більшої ефективності на усталених ринках.

Рекомендаціі ведуть до зростання, але зростання веде до перевантаженості. NPS TransferWise порядку 86% – це дуже добре. При такому показнику рекомендації через сарафанне радіо сильно зростають, але разом з тим радикально підвищується навантаження на підтримку та інших фахівців. Неможливо наймати нових людей в тому ж темпі, в якому росте аудиторія, тому в якийсь момент NPS починає знижуватися, а зростання – сповільнюватися. У такі моменти потрібно привести всі справи в порядок, щоб виправити NPS і відновити ріст.

Для успіху компанії критично важливо, як говорити про виручку і прибуток з акціонерами. Важливо домогтися згоди з акціонерами та сформувати у них правильні очікування про те, чи є виручка фінальною метою або проміжною, яка дозволяє реалізувати місію. Друге – цікавіше і вигідніше для акціонерів в довгостроковій перспективі. Зрештою, головне, що потрібно акціонерам – це переконатися, що одного разу ви станете дуже великими.

Підпишіться на e-mail розсилку Українського Спектру

Про “Український Спектр”

«Український Спектр» – це онлайн медіа-організація, яка націлена на те, щоб допомогти своїм читачам, глядачам та відвідувачам успішно розвиватися в бізнесі та повсякденному житті, завдяки неперевершеному доступу та найкращому у своєму класі поданню новин та історій.

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu