Бізнес, Історії, Новини, Технології

«Якби у Skype і Teamspeak з’явилася дитина з надздібностями, яких не було у її батьків»: історія Discord

06 Липня, 2021

Discord замислювався як сервіс для геймерів, але за шість років ним зацікавилася широка аудиторія – від інфлуенсерів і офісних працівників до фан-клубів та шкільних гуртків. У додатку більше 140 млн активних користувачів на місяць, в нього інвестували майже півмільярда доларів, а компанію оцінюють в $18 млрд.

«Якби у Skype і Teamspeak з'явилася дитина з надздібностями, яких не було у її батьків»: історія Discord - tech, news, story, business

Засновники Discord: Станіслав Вишневський (зліва) і Джейсон Ситрон (праворуч). Тімоті Арчибальд для Forbes

Хто придумав Discord

Сервіс заснували підприємець Джейсон Ситрон і програміст Станіслав Вишневський, яких об’єднала любов до відеоігор.

«Якби у Skype і Teamspeak з'явилася дитина з надздібностями, яких не було у її батьків»: історія Discord - tech, news, story, business«Якби у Skype і Teamspeak з'явилася дитина з надздібностями, яких не було у її батьків»: історія Discord - tech, news, story, business

Ситрон вперше почав грати в дитинстві, в 90-х. «Я чітко пам’ятаю, як грав в Super Mario Bros і думав: це найдивніше, що я коли-небудь бачив у своєму житті», – розповідав підприємець. У 13 років Джейсон створив першу гру, в 16 – почав розробляти сайти за гроші.

В 2004 році Ситрон отримав ступінь бакалавра в сфері дизайну та розробки ігор в Університеті Фул Сейл в США. Після закінчення навчання він зняв житло в Каліфорнії разом зі студентами університету Берклі.

Один із сусідів познайомив його зі своїм дядьком Пітером Реланом. Той запросив майбутнього засновника Discord в бізнес-інкубатор YouWeb. Там Ситрон познайомився з підприємницею Даніель Кесслі, разом з якою в 2007 році заснував компанію Aurora Feint.

Партнери випустили однойменну безкоштовну мобільну рольову гру Aurora Feint з урізаною функціональністю. Вони планували залучити з її допомогою аудиторію, а слідом зробити платну версію і заробити на її продажах.

Модель монетизації не виправдала себе – до моменту випуску розширеної версії у Aurora Feint був майже 1 млн користувачів, але ті не поспішали платити за новинку. Гроші в компанії почали закінчуватися. Тоді Релан запропонував Ситрону випустити одну з функцій Aurora Feint, що дозволяє користувачам грати один з одним по інтернету, як окремий продукт.

Так в 2009 році з’явилася платформа OpenFeint. Сам Ситрон описував сервіс як «Xbox Live для iPhone». За два роки загальний обсяг фінансування склав $12 млн, в тому числі $5 млн від Intel і $3 млн від китайського розробника онлайн-ігор The9.

В 2011 році японська компанія Gree придбала OpenFeint за $104 млн. До того моменту на платформі зареєструвалися 120 млн користувачів. Після операції Ситрон пропрацював кілька місяців гендиректором OpenFeint в складі Gree. Там він познайомився зі Станіславом Вишневським, одним з провідних розробників компанії.

Вишневський теж був давнім шанувальником відеоігор. Будучи підлітком, він зібрав одну з провідних команд гравців в Final Fantasy XI в світі. У ній було близько 40 чоловік – щоб залишатися з ними на зв’язку, майбутній співзасновник Discord розробляв власні інструменти.

Все своє життя я намагався створювати сайти або додатки, які об’єднують людей.

Станіслав Вишневський
співзасновник Discord

До моменту знайомства з Ситроном Вишневський закінчив Каліфорнійський державний університет в Нортриджі, кілька років пропрацював програмістом в стартапі в Кремнієвій Долині та створив ігрову платформу Guildwork, яка надає хостинг для ігрових онлайн-спільнот.

Ідея та перші користувачі

В 2012 році Ситрон заснував компанію Hammer & Chisel, пізніше до нього приєднався Вишневський. Рік по тому партнери залучили $8,2 млн на створення багатокористувацької гри для планшетів Fates Forever. Вона вийшла на початку 2014 року.

«Якби у Skype і Teamspeak з'явилася дитина з надздібностями, яких не було у її батьків»: історія Discord - tech, news, story, business

Fates Forever Pocketgamer

Розробники доповнили гру базовими інструментами для комунікацій, які планували розвивати. Передбачалося, що з їх допомогою геймери будуть спілкуватися один з одним в тому числі й в повсякденному житті. Fates Forever стала кращим додатком 2014 по версії Apple, але так і не увійшла до числа найкасовіших ігор.

В кінці 2014 року Вишневський запропонував партнеру зосередитися на створенні інструменту для спілкування під час ігор.

На той момент геймери використовували для цих цілей Skype і TeamSpeak, але багато з них були незадоволені інтерфейсами і якістю зв’язку у цих сервісів. TeamSpeak користувачі вважали складним в налаштуванні, а Skype не був достатньо безпечним – з його допомогою легко знаходився особистий IP-адреса користувача.

Після двох місяців суперечок Ситрон погодився зосередитися на створенні інструменту для спілкування замість самої гри. У січні компанія залучила додаткове фінансування від Benchmark Capital, китайської Tencent і акселератора 9+ Program і почала роботу над майбутнім додатком.

В 2015 році з’явився сервіс Discord. Він дозволяв геймерам безкоштовно створювати «сервера» (спільноти) і поміщати всередині них кілька текстових і голосових чатів – «кімнат».

Спільноти можна було модерувати, призначати адміністраторів і проводити масові конференц-дзвінки під час гри. Самі засновники порівнювали це з вечіркою, на якій можна ходити з одного приміщення в інше і брати участь в обговореннях. Досить було просто перейти за посиланням-запрошенням.

«Пора відмовитися від Skype і TeamSpeak», – такий слоган продукту. На логотипі був зображений маскот по імені Клайд – усміхнене обличчя по контурах схоже на контролер. Discord був доступний в браузері та у вигляді додатку. Засновники планували залучити більшу аудиторію і створити всередині сервісу магазин відеоігор.

«Якби у Skype і Teamspeak з'явилася дитина з надздібностями, яких не було у її батьків»: історія Discord - tech, news, story, business

Сайт Discord в 2015 році Reddit

Публічна бета-версія Discord вийшла в березні 2015 року, але самі засновники вважають днем ​​народження сервісу 13 травня.

Саме тоді приятель розробників написав про сервіс на популярному форумі, присвяченому грі Final Fantasy, на Reddit. Він прикріпив до повідомлення посилання на сервер в Discord, в якому можна було поспілкуватися безпосередньо з Ситроном і Вишневським. За один день додаток отримав кілька сотень нових користувачів. Ця подія дала поштовх вірусного зростання продукту.

Discord сподобався геймерам – він давав стабільну якість зв’язку і надійно захищав особисті дані гравців від витоків. «Це так, якщо б у Skype і Teamspeak з’явилася дитина з надздібностями, яких не було у його батьків», – говорив про свій продукт Ситрон.

Стрімке зростання та інвестиції

За перші сім місяців роботи в Discord зареєструвалися 2,9 млн користувачів, які відправляли по 300 млн повідомлень на місяць. Важливу роль у розвитку сервісу зіграла зростаюча популярність багатокористувацьких ігор, таких як League of Legends і Fortnite. Зростання було органічним – компанія принципово не купувала рекламу.

Команда зосереджена на тому, щоб прислухатися до потреб геймерів і спільнот та виконувати їх. Цілодобове обслуговування клієнтів, відкритий діалог між командою розробників і співтовариством Discord та потужний фокус на тому, щоб зробити сервіс якомога простішим для користувачів – все це допомогло нам неймовірно швидко вирости за дуже короткий період часу.

Енді Свонсон
керівник відділу по роботі з видавцями Discord

Знаменитості та спільноти брендів – ще одна причина стрімкого злету Discord. Популярні стримери з Twitch і YouTube почали використовувати сервіс для спілкування з фанатами між трансляціями.

Слідом за ними на платформу прийшли видавці ігор – вони спілкувалися з користувачами, влаштовували тестування новинок, збирали зворотний зв’язок. Побачивши цю тенденцію, команда Discord ввела верифікацію серверів, щоб користувачі знали, які з спільнот – офіційні.

«Якби у Skype і Teamspeak з'явилася дитина з надздібностями, яких не було у її батьків»: історія Discord - tech, news, story, business

Команда Discord в 2016 році Sparkcapital

У січні 2016 року компанія залучила $20 млн від групи інвесторів на чолі з фондом Greylock Partners. Ще через рік кількість користувачів сервісу зросла до 45 млн. Discord отримала $50 млн від Index Ventures і партнерів, а ринкову вартість компанії оцінили в $725 млн. «Будь-які інвестиції, які ми отримуємо, йдуть безпосередньо на поліпшення Discord», – прокоментував угоду Ситрон.

З самого початку засновники відмовилися від ідеї монетизувати сервіс за допомогою реклами або продажу призначених для користувача даних – творці Discord були впевнені, що аудиторії таке не сподобається.

Люди повинні відчувати себе комфортно і безпечно при спілкуванні та бути впевненими, що їх дані не будуть використовувати проти них.

Джейсон Ситрон
співзасновник Discord

У січні 2017 року компанія представила платну підписку Discord Nitro. За $5 в місяць користувачі отримували додаткові бонуси, наприклад, покращували якість зв’язку та отримували можливість створювати анімовані аватари.

Однією з причин такого рішення, за словами Ситрона, стали чутки про те, що Discord продає дані користувачів, – потрібно було показати людям, що у сервісу є інший спосіб монетизації. Засновники також розглядали нововведення як перший крок до створення магазину ігор всередині сервісу.

У квітні 2018 року Discord повідомила про раунд ще на $50 млн від старих інвесторів, включаючи Benchmark Capital, Greylock Partners, IVP, Spark Capital і Tencent Holdings. У грудні оцінка компанії виросла до $2,05 млрд, і вона отримала $150 млн від Greenoaks Capital і ще ряду організацій. Кількість зареєстрованих користувачів до того моменту досягло 200 млн.

У жовтні 2018 року засновники відкрили майданчик для продажу ігор на базі програми, але швидко відмовилися від неї. Вони зрозуміли, що користувачі розглядають Discord як місце для спілкування, а не магазин. Підприємці зосередилися на розвитку Nitro.

«Якби у Skype і Teamspeak з'явилася дитина з надздібностями, яких не було у її батьків»: історія Discord - tech, news, story, business

Discord Store PC Gamer

У червні 2019 року в Discord з’явилася функція Server Boosting. З її допомогою можна допомагати громадам розвиватися. Користувачі можуть купувати або отримувати «бусти» за підписку на Nitro і віддавати їх серверу на свій вибір.

Чим більше «бустів» отримує співтовариство, тим більше нових привілеїв для нього відкривається – від поліпшеної якості зв’язку до можливості встановити власний URL замість стандартного.

Назустріч широкій аудиторії

З самого початку Discord використовували не тільки для ігор. Вже в 2015 році там з’явилися перші спільноти розробників. За допомогою сервісу люди разом записували хіп-хоп-альбоми, вчили іноземні мови і готувалися до іспитів.

У березні 2019 року в виданні The Atlantic з’явилася стаття, в якій говорилося, що Discord стрімко набирає популярність серед блогерів з YouTube та Instagram. Інфлуенсерам подобалося, що додаток дозволяє безпосередньо спілкуватися з шанувальниками, не турбуючись про алгоритми соцмереж.

Цей матеріал прочитали засновники сервісу. «Ми подумали: здається, в цьому щось є», – ділився Ситрон.

У тому ж році Discord провела перший масовий опитування користувачів. У ньому взяли участь близько 17 тисяч осіб. Вивчивши відповіді, засновники побачили, що 30% спільнот були присвячені не іграм, а геймерське позиціонування стримувало зростання сервісу. Користувачам, які приводили в Discord своїх знайомих, доводилося пояснювати ігрові відсилання в інтерфейсі та переконувати людей в тому, що додатку можна довіряти.

Сам сервіс назвали складним для освоєння. Результати опитування змусили засновників задуматися, як зробити продукт більш зрозумілим для широкої аудиторії. До того моменту кількість користувачів Discord вже виросла до 240 млн.

Карантин 2020 року додатково стимулював зростання Discord. Люди, опинившись замкненими будинку, все частіше використовували сервіс для організації навчальних груп, танцювальних класів, книжкових клубів та інших віртуальних зустрічей.

Представники бізнесу звернули увагу на Discord як на корпоративний інструмент і почали створювати спільноти для обміну новинами, підтримки клієнтів і спілкування співробітників. У травні сервіс запустив відеочати – спочатку функцію планували представити ближче до кінця року.

У червні 2020 року Discord залучила $100 млн від групи інвесторів на чолі зі співзасновником Index Ventures Денні Рімером. Ринкова оцінка компанії склала $3,5 млрд.

Тоді ж в блозі компанії з’явилася заява Ситрона про те, що сервіс планує вийти за межі ігрового співтовариства. Оновився сайт сервісу: ілюстрації з контролерами і комп’ютерами змінили зображення на те, яке менше асоціюється з іграми. З’явився новий слоган: «Ваше місце для розмов».

«Якби у Skype і Teamspeak з'явилася дитина з надздібностями, яких не було у її батьків»: історія Discord - tech, news, story, business

Сайт Discord, 2020 рік

До грудня компанія повідомила про 140 млн активних користувачів на місяць, подвоїла свою ринкову оцінку до $7 млрд і отримала ще $100 млн від Greenoaks Capital. За даними The Wall Street Journal, в 2020 році виручка Discord склала $130 млн – на 188% більше, ніж роком раніше. Сама компанія цифр не розкриває.

Зірвана угода з Microsoft і партнерство з Sony

У березні 2021 року VentureBeat повідомило, що засновники Discord ведуть переговори про продаж сервісу. Слідом в Bloomberg з’явилася інформація про те, що Microsoft розглядає можливість покупки за більш ніж $10 млрд. До цього корпорація вже намагалася придбати TikTok і Pinterest.

За словами джерел видання, так в компанії хотіли отримати доступ до великої спільноти користувачів. У квітні переговори завершилися після того, як Discord відхилила пропозицію на $12 млрд. За версією Bloomberg, купівлею також цікавилися Twitter, Epic Games і Amazon, а оцінка компанії коливалася від $15 до $18 млрд.

На початку травня Sony інвестувала в компанію. «Наші команди вже старанно працюють над тим, щоб об’єднати Discord з вашими соціальними та ігровими можливостями в PlayStation Network», – сказав президент Sony Interactive Entertainment Джим Райан.

У тому ж місяці Discord провела ребрендинг, приурочений до шестиріччя сервісу, – він став частиною стратегії по розширенню аудиторії сервісу.

Сервіс позбувся позбувся пастельних тонів, оновив шрифт і логотип, а слоган компанії тепер звучить так: «Уявіть собі місце». При цьому маскот на логотипі залишився колишнім, тільки поміняв обриси.

«Якби у Skype і Teamspeak з'явилася дитина з надздібностями, яких не було у її батьків»: історія Discord - tech, news, story, business

Старий (зверху) і новий (знизу) логотипи Discord

«Місце, де можна стати частиною шкільного клубу, команди для ігор або міжнародного художнього співтовариства, – пояснює Discord на своєму сайті. – Де тільки ви і ваші друзі можете проводити час разом. Місце, де легко базікати кожен день і зустрічатися частіше».

У травні 2021 року Discord почала тестувати новий сервіс з продажу квитків на віртуальні заходи всередині платформи. Раніше в тому ж році компанія випустила інструмент Stage Channels, що дозволяє транслювати аудіоразговори в прямому ефірі.

В кінці червня 2021 року компанія придбала стартап Ubiquity6 – розробника додатку Backyard, який пропонує міні-ігри для відеочатів. Умови угоди сторони не розголошували.

В 2021-м Discord як і раніше користується популярністю серед геймерів. Розробники і видавці відеоігор розвивають власні спільноти всередині програми і спілкуються зі своїми шанувальниками. Наприклад, офіційний сервер Among Us налічує понад 400 тисяч користувачів. Там люди не тільки знаходять партнерів для гри, а й обговорюють своє життя та різні інтереси.

Підпишіться на e-mail розсилку Українського Спектру

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu