Бізнес, Новини, Стартапи, Технології

«Це схоже на 1999 рік»: бум фінансування стартапів викликає побоювання ринку

15 Липня, 2021

Не забудьте поширити ❤️

Схоже, що зараз – найкращий час для збору коштів. Інвестори активно вкладаються в стартапи, а оцінки компаній стають все вище і далі від реальності. Експерти попереджають: подібна ситуація відбувалася і перед тим, як лопнув міхур доткомів.

«Приватне фінансування може значно скоротитися, як це сталося в 2001 і 2009 роках», – інформує Sequoia Capital засновників і CEO портфельних компаній в пам’ятці, що нагадує її презентацію R.I.P. Good Times («спочивайте з миром, хороші часи») під час кризи 2008 року.

«Це схоже на 1999 рік»: бум фінансування стартапів викликає побоювання ринку - tech, startups, news, business«Це схоже на 1999 рік»: бум фінансування стартапів викликає побоювання ринку - tech, startups, news, business

Зараз вже липень 2021 року і технологічна сфера отримує більше інвестицій, ніж будь-коли.

  • За даними CB Insights, в цьому році стартапи по всьому світу вже зібрали $292,4 млрд, і напевно перевищать результат 2020 року в $302,6 млрд.
  • З початку 2021 року в світі вже пройшов 751 мегараунд (так називають масштабні венчурні угоди на суму понад $100 млн), а за весь 2020 рік – всього 665.

«Для мене це дуже схоже на 1999 рік, – каже Хусейн Канджі, партнер Hoxton Ventures. – Було так багато ресурсів, так багато ентузіазму. Була епоха, коли досить було зареєструвати дотком на своє ім’я, щоб акції виросли на публічному ринку. Було так багато ентузіазму з приводу того, щоб не упустити щось значуще».

В кінці 1990-х рр. на тлі поширення інтернету доткоми (так називали всі інтернет-компанії) користувалися шаленим успіхом на Уолл-стріт. У період з 1995 по 2000 рр. спекулятивні інвестиції викликали зростання індексу фондового ринку Nasdaq Composite на 400%. До жовтня 2002 року він впав майже на 80% в порівнянні з піковим значенням.

За останні п’ять років індекс Nasdaq виріс майже втричі, а ринкова вартість декількох високотехнологічних акцій з великою капіталізацією, включаючи Amazon, Google і Facebook, перевищила позначку в $1 трлн. Зараз Microsoft і Apple коштують понад $2 трлн.

Стрімко зростаючі оцінки приватних технологічних компаніх інвесторів. У березні американський платіжний оператор Stripe отримав оцінку в $95 млрд. Це ілюструє зростаючу тенденцію: стартапи будуть довше залишатися приватними.

Згідно CB Insights, за перше півріччя 2021 року цілих 249 компаній отримали оцінку в $1 млрд і вище. Це майже в два рази більше числа єдинорогів, що з’явилися в минулому році.

«Це прекрасний час для збору коштів в якості підприємця, – зазначає Андрій Брасовяну, партнер венчурної компанії Accel. – Якість компаній і швидкість їхнього зростання просто безпрецедентні».

Фактор FOMO

Tiger Global, хедж-фонд, відомий тим, що інвестує в технологічні компанії до IPO, останнім часом значно розширив свою присутність у венчурному капіталі. Тим часом, японський SoftBank зміг перевернути світ інвестицій в стартапи завдяки запуску масштабного Vision Fund.

Конкуренція в сфері венчурних угод не залишилася непоміченою інвесторами. Канджі з Hoxton Ventures зазначає, що оцінки приватних технологічних компаній стають все більш і більш далекими від реальності через FOMO (страх втрачених можливостей).

Яна Димитрова, CEO британського OpenPayd, каже, що її фінтех-стартап зараз знаходиться на етапі збору коштів.

«У нас є інвестори, які говорять:”Ви просите занадто мало, ми схвалюємо суми тільки від $100 млн», – розповідає CEO OpenPayd Яна Димитрова.

Деякі інвестори дуже погано розуміють, як працює програма OpenPayd, яке дозволяє іншим компаніям пропонувати фінансові послуги. Однак вони все одно роблять пропозиції.

Як повідомляє CB Insights, у другому кварталі 2021 року на сектор фінансових технологій довелося 22% світових венчурних інвестицій.

«Інвестори все частіше виписують все більш і більш високі чеки, – продовжує Димитрова. – Чесно кажучи, я бачу, що це завдає шкоди довгостроковій стійкості нашої галузі, тому що бізнес зосереджений не на створенні цінності, а на тому, щоб витрачати кошти і вкладати їх».

Вона додає, що навколишнє середовище з низькими процентними ставками призводить до того, що грошові кошти і високоліквідні активи вкладаються в ризиковані венчурні угоди.

Європейський технологічний бум

На думку Канджі, є кілька відмінностей між поточною ситуацією і міхуром доткомів 1999 року. По-перше, тоді ринком рухав швидше ажіотаж, ніж фундаментальні принципи.

Ще один тренд – бутстреппінг, розвиток стартапів без зовнішнього фінансування, поки вони не стануть досить великими, щоб оголосити про збір коштів. Американський розробник Articulate, заснований в 2002 році, на початку липня повідомив про плани провести раунд фінансування A на $1,5 млрд.

Тим часом, хоча Європа довго відставала від Америки і Китаю в технологічній галузі, інвестиції в стартапи почали активно рости. У Європі в цьому році спостерігався величезний ріст венчурних інвестицій, в той час як фінансування китайських компаній скоротилося.

«Вся ця тенденція на віддалену роботу прискорила цифрову трансформацію, а також відкрила європейським компаніям доступ до світових ринків, – каже Брасовяну. – Через Zoom можна однаково добре продавати як з Румунії, так і з Нью-Йорка».

За даними Factset, за перші шість місяців 2021 року стартапи в Європі залучили майже $50 млрд, а за весь 2020 рік – $38 млрд.

Оцінки деяких європейських технологічних компаній виросли до десятків мільярдів. Серед них шведський виробник акумуляторів Northvolt, BNPL-сервіс (buy-now-pay-later) Klarna і німецький стартап корпоративного ПО Celonis.

За останній рік кілька європейських стартапів стали єдинорогами в рекордно короткі терміни. Додаток для онлайн-покупок Gorillas досяг цього статусу швидше, ніж інші компанії Європи, побивши рекорд сервісу онлайн-заходів Hopin 2020 року.

Бум приватних інвестицій в технологічну галузь привів до зростання числа компаній, які, схоже, збираються стати публічними. За минулий рік в США відразу кілька великих компаній, в тому числі Airbnb і Coinbase, вийшли на біржу. А минулого тижня в Великобританії Фінтех-компанія Wise провела одне з найбільших прямих розміщень паперів на фондовій біржі.

Поширення SPAC надає ще одну альтернативу швидкозростаючим проєктам, які збираються вийти на публічний ринок. Наприклад, британський медтех-стартап Babylon планує провести злиття з компанією-«пустушкою» в кінці цього року.

Підпишіться на e-mail розсилку Українського Спектру

Про “Український Спектр”

«Український Спектр» – це онлайн медіа-організація, яка націлена на те, щоб допомогти своїм читачам, глядачам та відвідувачам успішно розвиватися в бізнесі та повсякденному житті, завдяки неперевершеному доступу та найкращому у своєму класі поданню новин та історій.

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu