Інвестиції, Новини, Стартапи, Технології

100 мільярдів картинок: історія та економіка Pinterest

02 Серпня, 2021

Не забудьте поширити ❤️

Pinterest – сервіс, який дозволяє додавати в закладки картинки, які подобаються (піни) і створювати з них тематичні колекції (дошки). У Pinterest можна також обмінюватися картинками один з одним, ставити оцінки, залишати коментарі до зображень, ділитися ними через Facebook і Twitter.

Весною 2019 року Pinterest провела IPO, а в серпні капіталізація компанії майже досягла $20 млрд. За власними даними сервісу, кожен день нові піни додають 2 млн користувачів, а загальна кількість пінів вже досягла 100 млрд. Щомісячна аудиторія Pinterest становить 300 млн осіб.

Початок шляху: офіс в квартирі та особисті зустрічі з користувачами

До заснування Pinterest, в 2006 році, Бен Зільберман працював в Google, у відділі онлайн-реклами. Також він періодично відвідував лекції в бізнес-інкубаторі Y Combinator.

Через два роки він пішов з компанії, так як захотів зробити свій продукт. Зільберман зустрівся зі своїм приятелем по коледжу Полом Скіаррой і запропонував йому разом реалізувати декілька ідей.

Зільберман з дитинства захоплювався колекціонуванням марок, гербаріїв та комах. Тому він мріяв створити сервіс, де б люди могли «ділитися тим, що їх надихає».

У серпні 2008 року Пол звільнився з нью-йоркської венчурної фірми Radius Capital. Разом з Зільберманом вони заснували компанію Cold Brew Labs.

Скіарра став генеральним директором. Його робота полягала в залученні інвестицій. Будинок Скіарри в Каліфорнії був першим офісом компанії. В 2008 році вони випустили додаток Tote.

Задум полягав у тому, що користувачі зберігали в додатку фотографії різних речей, які їм надсилали компанії електронною поштою або SMS, щоб потім їх купити. Cold Brew Labs вдалося отримати інвестиції від венчурної компанії First Mark Capital. Однак користувачі додавали товари у «Вибране» і пересилали товари один одному, але майже нічого в кінцевому рахунку не купували.

Додаток став повним провалом

джерело, близьке до компанії

Причин цьому було декілька: по-перше, люди ще не використовували мобільні додатки для покупок. Сервіс випереджав час. По-друге, магазин App Store був не готовий підтримати бізнес на платформі мобільного додатка. Все працювало занадто повільно: Cold Brew Labs випускала наступну версію програми, перш ніж отримати відгуки про попередню.

Проте ті люди, які користувалися додатком, часто відправляли зображення вподобаних товарів собі та колекціонували їх. Зільберман спостерігав за поведінкою користувачів і вирішив створити продукт, побудований навколо цього. Ідею для нового сервісу йому подав знайомий дизайнер Еван Шарп, з яким вони розговорилися про колекціонування та інфографіку.

Перехід від мобільного застосування Tote до нового веб-продукту був «прогресивним кроком, а не прозрінням», відзначало джерело, близьке до Зільбермана.

В 2009 році почалася робота над новим проєктом, майбутнім Pinterest (назва стартапу придумала дружина Зільбермана під час святкового обіду на День подяки), і в березні 2010 року була запущена бета-версія. Разом зі Скіаррой і креативним директором Еваном Шарпом вони зняли маленьку квартиру, де розташувався офіс компанії.

Люди володіють відмінним смаком на книги, одяг, меблі, дизайн, але не мають (або не мали) можливість поділитися цим.

Бен Зільберман
засновник Pinterest

Зільберман так побоювався, що його ресурс втратить первісний задум, що після напису «Ласкаво просимо», яка з’являлася при заході на головну сторінку, він зробив приписку «У вас повинен бути хороший смак!».

100 мільярдів картинок: історія та економіка Pinterest - tech, startups, news, investytsiyi

Бен Зільберман

Команда цілий рік займалася проєктуванням і вдосконаленням сайту. Шарп створив близько 50 робочих версій, експериментуючи з шириною стовпців і макетами зображень. Засновники хотіли, щоб користувачі могли переглядати кілька зображень одночасно, без прив’язки до хронології.

Спочатку сервісу було важко відшукати аудиторію. Через чотири місяці з моменту запуску у Pinterest було 3000 користувачів (за аналогічний період Instagram зібрав майже 1 млн користувачів).

Через п’ять місяців – менше 10 тисяч. Зільберман згадує: «Думаю, я особисто написав першим 5000 користувачам». Крім того, підприємець поділився з ними своїм номером мобільного телефону, а з деякими навіть випив по чашці кави.

Однією з перших знаменитостей, які зареєструвалися на сайті, стала Енн Ромні, дружина кандидата в президенти США від Республіканської партії Мітта Ромні. Потім на сайт звернули увагу технічні блоги Кремнієвої долини. Перші два роки реєстрація в сервісі була закритою, потім – за запрошеннями.

В кінці 2010 року колишня глава венчурної фірми IAC M&A Шана Фішер подзвонила в компанію і сказала, що хоче інвестувати в Pinterest. Генеральний директор квиткової платформи Eventbrite і співвласник PayPal Кевін Хартц теж заявив про намір вкласти гроші в стартап. Це сприяло залученню інвесторів в подальшому.

Монетизація сервісу

У вересні 2011 року число унікальних щомісячних відвідувачів Pinterest становило 1,68 млн, а в грудні – 7,28 млн. У лютому 2012 року їх кількість перевищила 16 млн.

Видання TechCrunch тоді написало, що Pinterest перетнув позначку в 10 мільйонів відвідувачів швидше будь-якого іншого сервісу, у якого є тільки сайт, за всю історію інтернету.

100 мільярдів картинок: історія та економіка Pinterest - tech, startups, news, investytsiyi

Зростання аудиторії Pinterest Комісія з цінних паперів і бірж США

Таке зростання відвідуваності забезпечували насамперед жінки. За даними за 2018 рік, частка жінок в сервісі (у віці від 25 до 54 років) становила 83%. Видання Quartz називає Pinterest «улюбленою соцмережею американських матусь». При цьому більше 80% нових підписників надходять з-за меж США.

100 мільярдів картинок: історія та економіка Pinterest - tech, startups, news, investytsiyi

В 2015 році Pinterest персоналізував налаштування пошуку за гендерним принципом: сервіс показує різні результати для жінок і чоловіків

Реклама – основне джерело доходу Pinterest. В 2010 році Зільберман почав експериментувати з вбудованим сервісом Skimlinks, який давав сайту можливість набирати клієнтів для сайтів-рітейлерів і отримувати близько 6% від кожного продажу, здійсненого з його допомогою.

Незабаром Pinterest відмовився від Skimlinks. Зільберман заявив, що Skimlinks використовувався в тестовому режимі: «Це була перевірка, а не готовий бізнес-план. Ми протестували кілька варіантів монетизації, в даному випадку – партнерські посилання».

Пізніше в Pinterest з’явилися інші опції. Їх почав вводити Тім Кендалл, який прийшов в Pinterest в 2012 році, а до цього майже п’ять років розробляв рекламні продукти Facebook. На початку 2015 року він займався в Pinterest виключно питаннями монетизації, а через рік зайняв посаду першого президента компанії.

В 2014 році була додана опція Rich Pins, яка дозволила робити покупки. Простий інтерфейс і велика аудиторія притягнули великі компанії. Багато відомих брендів на кшталт Armani, Sony, Gap або Pull & Bear почали збирати цілі каталоги своєї продукції на сторінці в Pinterest. Зараз понад мільйон підприємств використовують Pinterest для залучення клієнтів.

100 мільярдів картинок: історія та економіка Pinterest - tech, startups, news, investytsiyi

Pull & Bear в Pinterest

Для тих, хто почав цікавитися Pinterest для просування бізнесу, команда створила «Рекламні піни» (Promoted Pins). Доступ до них можуть отримати тільки бізнес-акаунти.

Рекламодавці вибирають просувний пін і вводять критерії орієнтування. Запустивши кампанію, можна відстежувати її хід і редагувати. Інструмент доступний тільки в десяти країнах. Також Pinterest відкриває бізнес-профілям доступ до аналітики. Pinterest Analytics дозволяє вивчити аудиторію: її демографічні, гендерні та географічні характеристики.

Pinterest також почала залучати стартапи – наприклад, VisualGraph, який займався розпізнаванням образів і візуальним пошуком. В 2017 році сервіс запустив функцію Lens, яка дає можливість розпізнавати об’єкти, наприклад кросівки, через камеру телефону і знаходити схожі зображення в сервісі. 61% користувачів Pinterest заявили, що дізнаються про нові бренди або товари саме на цьому сервісі.

В 2016 році соцмережа почала пропонувати персоналізовані рекомендації товарів на основі збережених пінів користувача. Перехід з хронологічної на алгоритмічну новинну стрічку підвищив залученість користувачів сервісу в п’ять-десять разів, люди почали активніше зберігати і ділитися зображеннями.

Головний інженер пошукових технологій Pinterest Мухаммед Шаханджіан вказував, що у сервісу є значна перевага перед іншими: «Багато компаній намагаються зрозуміти інтереси своїх користувачів по внутрішнім сигналам. Але у випадку з Pinterest наші користувачі самі показують, що їм цікаво».

«Всякому піну супроводжує намір, – говорить Джоан Бредфорд, керівник відділу партнерських програм в Pinterest. – Приблизно як люди виривають сторінки з журналу».

«Можливості Pinterest для монетизації значно вищі, ніж у багатьох інших сервісів, – повідомив в інтерв’ю Bloomberg аналітик інвесткомпанії Atlantic Equities Джеймс Кордвел. – Коли ти заходиш в Snap, ти хочеш просто поспілкуватися з друзями або вбити час. Але коли йдеш в Pinterest, у тебе вже є усвідомлення того, що ти готовий там купувати щось, шукати нові продукти, товари, ідеї. А це саме те, що потрібно рекламодавцям».

За рахунок використання машинного навчання для підбору рекомендацій, впровадження рекламних пінів, ряду нових опцій (таких як Rich Pins) і постійного зростання аудиторії компанія змогла збільшити прибуток в 20 разів – з $25 млн в 2014 році до $500 млн в 2017 році.

За даними на 2018 рік, річний виторг Pinterest зріс до $756 млн, а чистий збиток скоротився з $130 млн до $63 млн. Штат компанії перевищив 1800 чоловік.

100 мільярдів картинок: історія та економіка Pinterest - tech, startups, news, investytsiyi

Зростання виручки (млн) Комісія з цінних паперів і бірж США

Управління зростанням

Ведучий продакт-менеджер команди зростання Pinterest Кейсі Вінтерс говорила, що був час, коли Pinterest використовувала незалежну модель зростання, при якій команда зростання та її керівник звітують тільки перед вищим керівництвом і слабо взаємодіє з розробкою і продуктом.

Але показники сервісу росли так швидко, що інші команди занепокоїлися, чи не відіб’ється це на якості користувацького досвіду. Зараз Pinterest використовує функціональну модель: люди, що працюють над ініціативами зростання, звітують перед функціональними лідерами (директором по продукції, керівником інженерної групи і так далі). Також одна з моделей зростання Pinterest – вихід на міжнародні ринки.

Залучення інвестицій та вихід на біржу

Перші інвестиції Pinterest отримала в 2009 році: в рамках посівного раунду компанія отримала $500 тисяч від FirstMark, New York Venture Partners, засновника Behance Скотта Бєльський та інших фондів і приватних інвесторів. Другий посівний раунд на $900 тисяч був закритий в грудні 2010 року.

В 2011 році, серед інших інвесторів, в компанію вклали гроші її співзасновник Пол Скіарра, який до того моменту перейшов до фонду Andreessen Horowitz, бізнес-ангел Рон Конвей (інвестор Google, Facebook, Twitter і 700 інших компаній) і співзасновники сервісу відгуків Yelp.

У травні 2012 року Pinterest отримав $100 млн – від Andreessen Horowitz, Bessemer Venture Partners, FirstMark і японської корпорації Rakuten, що займається електронною торгівлею.

За 17 раундів загальний обсяг інвестицій в Pinterest зріс до $1,5 млрд.

В 2019 компанія провела IPO, потрібне для збільшення аудиторії і вдосконалення бізнес-моделі. У перший день торгів акції Pinterest подорожчали з $19 до $24,5. Станом на 22 вересня 2019 року їхня вартість становила $30. За даними Yahoo Finance, ринкова капіталізація Pinterest досягла $16,4 млрд.

В третьому кварталі 2020 року виручка компанії виросла на 58%, до $443 млн у порівнянні з аналогічним періодом минулого року, повідомляється на сайті Pinterest.

В квітні 2021 року оцінка Pinterest становила $49 млрд. Не так давно компанія відмовилася від угоди з Microsoft на $50 + млрд, в компанії відзначили, що хочуть залишитися незалежними. При цьому Pinterest все ще не генерує чистий прибуток і зможе вийти на неї лише за підсумками 2022 року.

Підпишіться на e-mail розсилку Українського Спектру

Про “Український Спектр”

«Український Спектр» – це онлайн медіа-організація, яка націлена на те, щоб допомогти своїм читачам, глядачам та відвідувачам успішно розвиватися в бізнесі та повсякденному житті, завдяки неперевершеному доступу та найкращому у своєму класі поданню новин та історій.

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu