Історії, Новини, Стартапи

«Дурна програма зі стоковими картинками» з оцінкою в $ 15 млрд: як розвивався австралійський сервіс Canva

16 Червня, 2021

Не забудьте поширити ❤️

Навесні 2021 року засновники Canva стали мільярдерами – незважаючи на те, що на старті їм відмовили сотні інвесторів, потенційних співробітників і клієнтів.

Перший стартап

В 2007 році 19-річна студентка Університету Західної Австралії Мелані Перкінс проводила приватні уроки з графічного дизайну. Вона зауважила, що більшість програм, які використовують її однокурсники, дуже складні.

«Дурна програма зі стоковими картинками» з оцінкою в $ 15 млрд: як розвивався австралійський сервіс Canva - startups, news, story

Мелані Перкінс

Перкінс разом зі своїм хлопцем Кліффом Обрехтом, який навчався в тому ж вузі, вирішила виправити ситуацію. У 2007 році студенти розробили онлайн-інструмент для дизайну шкільних випускних альбомів Fusion Books.

На сайті Fusion Books клієнти могли безкоштовно оформляти альбоми, а Перкінс з Обрехта брали гроші за їх друк. Пара взяла $5000 в кредит і вклала гроші в розробку сервісу, рекламу в інтернеті та друк зразків.

Студенти організували офіс у вітальні мами Перкінс, там вони брали дзвінки від клієнтів. У гаражі встановили друкарський верстат, лотки з папером і картриджами. За півроку до закінчення університету дівчина кинула навчання, щоб сконцентруватися на бізнесі.

В 2008 році Fusion Books отримала першого клієнта: ним стала французька школа в Сіднеї, яка заплатила за роботу $100. Пара не стала витрачати гроші та вклала їх в розвиток проєкту. За перші три роки роботи сервіс провів 120 угод.

Пізніше для розвитку стартапу партнерам знадобилося $50 тисяч – ці гроші їм дала в борг мама Перкінс. «Бабуся і дідусь померли і залишили спадок мамі. Вона щедро позичила нам гроші. Це мотивувало нас, допомогло окупити проєкт і повернути кредит», – розповіла в інтерв’ю Перкінс.

«Дурна програма зі стоковими картинками» з оцінкою в $ 15 млрд: як розвивався австралійський сервіс Canva - startups, news, story

Головна сторінка Fusion Books

В 2021 році Fusion Books продовжує приймати замовлення з Австралії, Нової Зеландії та Франції. На сайті компанії говориться про тисячі завершених проєктів і мільйони надрукованих сторінок. Дизайн залишається безкоштовною опцією для всіх користувачів, проєкт заробляє на друку та продажі стокових зображень.

Ще на старті Fusion Books Перкінс і Обрехт задумалися про аналогічний дизайн-сервіс, але не для школярів і студентів, а для підприємців. Так з’явилася ідея Canva, для втілення якої партнерам знадобилися інвестиції.

Інвестиції по $10 тисяч

В 2010 році на конференції в австралійському Перті Перкінс познайомилася з венчурним капіталістом Біллом Таєм. Той зацікавився ідеєю запустити сервіс, який дозволить підприємцям створювати ілюстрації та інтерфейси без допомоги дизайнерів.

Він пообіцяв Перкінс зустрітися з нею в Кремнієвій долині і обговорити інвестиції. Через рік вона зібрала ідеї проєкту і вирушила в Сан-Франциско. Однак Тай не вклали в проект.

Вона затрималася в Сан-Франциско: жила в квартирі брата, користувалася безкоштовним Wi-Fi на фудкорти і проводила десятки зустрічей з можливими інвесторами і технічними фахівцями.

«Були сотні відмов: від інвесторів, потенційних членів команди, ранніх клієнтів. Щоб створити стартап, ви повинні плисти проти течії багато років», – пояснює Перкінс.

Незважаючи на відмову, Білл Тай допоміг їй знайти людей, чиї гроші і знання дозволили реалізувати проєкт. Одним з перших корисних знайомих став творець Google Maps Ларс Расмуссен.

Зустріч з Ларсом Расмуссеном стала ключовою. Раніше я не думала, що люди з таких великих компаній можуть бути милими. Наше знайомство радикально змінило перспективи і бачення Canva. Ларс також зібрав технічну команду.

Расмуссен, в свою чергу, залучив до проекту колишнього дизайнера Google Кемерона Адамса, який в 2012 році став третім засновником Canva і взяв на себе технічні питання.

«Дурна програма зі стоковими картинками» з оцінкою в $ 15 млрд: як розвивався австралійський сервіс Canva - startups, news, story

Зліва направо: Кліфф Обрехт, Мелані Перкінс і Кемерон Адамс Marketing Review

Спочатку інвестори побоювалися вкладати великі суми в проєкт підприємців з Австралії. Тому компанія отримала ряд дрібних інвестицій – кожна в районі $10 тисяч.

У березні 2013 року загальна сумма фінансування досягла $3 млн, що дозволило приступити до роботи над сервісом. Canva підтримав в тому числі Білл Тай – він дотримав обіцянку і допоміг стартапу після формування технічної команди.

Кошти також вклали венчурна компанія Matrix Partners, фонди InterWest Partners і 500 Startups, фінансовий директор Yahoo Кен Голдман та інші. Ще частина коштів проект отримав від уряду Австралії в якості гранту.

Запуск Canva

Команді знадобився рік, щоб доробити сервіс. Засновникам допоміг досвід першого проєкту: при запуску Fusion Books вони використовували спеціальний сайт для тестування поведінки користувачів. Аналітика показала, що люди часто бояться щось натискати і створювати дизайни.

Тому окрему увагу при розробці Canva приділили адаптації користувачів і створенню позитивного емоційного досвіду. Компанія запустила проморолик, який пояснював, що працювати в Canva легко. Також в сервісі з’явилися навчальні завдання і цілодобова служба підтримки.


Проморолик «Canva: дизайн – це все навколо нас»

У серпні 2013 року Перкінс, Обрехт і Адамс запустили першу версію Canva для Австралії і США. Інтерфейс сервісу був схожий на Fusion Books. Внизу знаходилися вкладки для вибору фону, фотографій і картинок, а також кнопка для завантаження своїх матеріалів.

«Дурна програма зі стоковими картинками» з оцінкою в $ 15 млрд: як розвивався австралійський сервіс Canva - startups, news, storyТак Canva виглядав у 2013 році

До запуску сервісу в ЗМІ була тільки інформація про те, що Canva планує вирішити проблеми при створенні дизайнів, без подробиць. Як пізніше пояснила Перкінс, це зробили свідомо – компанія вирішила створити інтригу.

За кілька днів до запуску стартап розіслав журналістам релізи з проханням не випускати статтю до конкретного часу. Одне ЗМІ опублікувало текст майже відразу, де розкритикувало Canva.

«У статті сервіс описали як дурну програму для роботи зі стоковими картинками. Після стількох місяців розробки було неприємно отримати такий негатив», – згадувала підприємниця.

Список: як ріс сервіс і скільки отримував інвестицій

За перші 11 місяців компанія залучила понад 600 тисяч користувачів. Ось як проєкт ріс в наступні роки:

  • У липні 2014 року Canva зібрала $3,6 млн. Компанія досягла показника в 600 тисяч користувачів.
  • У травні 2015 року кількість користувачів зросла до 2 млн, стартап залучив $6 млн. У жовтні компанія отримала ще $15 млн, а число користувачів зросла майже вдвічі, до 5 млн.
  • В 2016-му Canva привернула ще $15 млн від Blackbird Ventures і Felicis.
  • В 2017 році Canva стала прибутковою за рахунок 294 тисяч платних клієнтів, які купували акаунти з розширеним набором опцій.
  • У січні 2018 року компанія отримала $40 млн від венчурної компанії Sequoia Capital, саму Canva оцінили в $1 млрд.
  • У травні 2019 року новий раунд фінансування приніс компанії $70 млн. Представники проєкту повідомили про 15 млн активних користувачів на місяць. Гроші направили на створення Canva Enterprise, призначеного для великих компаній.
  • У жовтні 2019 го стартап залучив ще $85 млн. За власними даними, на сайті щомісяця реєструвалися 20 млн користувачів, сервісом користувалися 85% компаній зі списку Fortune 500.
  • В 2020-му сервіс залучив $60 млн при оцінці в $6 млрд
  • У квітні 2021 року компанія отримала $71 млн інвестицій і досягла оцінки в $15 млрд. За даними Crunchbase, всього в компанію вклали близько $370 млн інвестицій.

Вихід Canva за межі Австралії

У серпні 2014 року Canva відкрила перший іноземний офіс в Манілі, столиці Філіппін. Спочатку філіппінська команда складалася з шести чоловік, до 2020 року вона зросла в десять разів. Тут працюють дизайнери, інженери, консультанти та інші співробітники.

В 2014 році Canva відкрила офіс в Китаї, тут фахівці розробляють окрему версію сервісу, орієнтовану на китайський ринок – з інтеграцією в популярні месенджери і з QR-кодами.

«Дурна програма зі стоковими картинками» з оцінкою в $ 15 млрд: як розвивався австралійський сервіс Canva - startups, news, story

Інтерфейс китайської версії Canva

Canva в 2021 році: засновники стали мільярдерами і відкривають нові офіси

«Дурна програма зі стоковими картинками» з оцінкою в $ 15 млрд: як розвивався австралійський сервіс Canva - startups, news, story

Співзасновники Canva Кемерон Адамс (зліва), Кліфф Обрехт (в центрі) і генеральний директор Мелані Перкінс (праворуч)

Canva отримує дохід від платних підписок (річна коштує близько €110) і корпоративних акаунтів (€27 на місяць за одну людину), які дають користувачам додаткові опції. Ще компанія заробляє на продажі стокових фото. У Canva є офіси в Сіднеї, Манілі і Пекіні, недавно компанія відкрила представництво в техаському Остіні.

Після залучення $71 млн в квітні 2021 року оцінка компанії виросла до $15 млрд. Мелані Перкінс і Кліфф Оберехт, які володіють 15% акцій кожен, стали мільярдерами. Тоді ж Canva оголосила, що планує зростання виручки в 2021-му на 130% рік до року, до $500 млн.

Інвестиції, отримані в квітні 2021 року засновники планують направити на розширення штату і доопрацювання сервісу. Один з напрямків розвитку платформи – створення спеціального сервісу Canva Apps, який буде інтегруватися в додатки на кшталт Instagram і Pinterest і дозволить створювати дизайн для публікацій та «історій» прямо в них.

Підпишіться на e-mail розсилку Українського Спектру

Про “Український Спектр”

«Український Спектр» – це онлайн медіа-організація, яка націлена на те, щоб допомогти своїм читачам, глядачам та відвідувачам успішно розвиватися в бізнесі та повсякденному житті, завдяки неперевершеному доступу та найкращому у своєму класі поданню новин та історій.

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu