Життя, Люди, Новини, Соціальні медіа

Незмінні 150: чи актуально число Данбара в цифрову епоху?

10 Серпня, 2021

Не забудьте поширити ❤️

Вчені затіяли суперечку, чи можна вважати всіх цих людей з Facebook і LinkedIn частиною людських відносин.

Скільки друзів може бути у людини?

У дослідженні 1993 британський антрополог Робін Данбар припустив, що у людей може бути не більше 150 значущих відносин – показник, який відомий як число Данбара.

Але дослідники зі Стокгольмського університету нещодавно опублікували статтю, в якій ставлять під сумнів цю цифру. Вони впевнені, що у людей може бути набагато більше друзів, якщо докласти зусиль.

«Ми можемо вивчити тисячі цифр числа Пі, і якщо будемо спілкуватися з великою кількістю людей, то зможемо краще будувати відносини з великою кількістю людей», – каже автор дослідження і професор Стокгольмського університету Йохан Лінд. Стаття опублікована в журналі Biology Letters.

У своєму первинному дослідженні доктор Данбар, вивчаючи мавп і приматів, визначив, що розмір їх неокортексу – частини мозку, відповідальної за свідоме мислення – корелює з розміром групи, в якій вони живуть. Неокортекс у людей ще більше, Данбар підрахував, що їх ідеальний розмір групи дорівнює в середньому 150.

У новому дослідженні доктор Лінд і його команда, використовуючи оновлені набори даних і статистичні методи, виявили, що розмір неокортексу не обмежує кількість зв’язків, які можуть підтримувати люди. За його словами, число Данбар «досить давно було піддано критиці». Команда Лінда переконана, що неможливо з будь-якої точністю встановити максимальну кількість дружніх відносин.

Професор еволюційної психології Оксфордського університету доктор Данбар виступив на захист свого дослідження. Новий аналіз, за ​​його словами, «нісенітниця, абсолютна нісенітниця». Він упевнений, що дослідники Стокгольмського університету невірно провели статистичний аналіз і неправильно зрозуміли як нюанси його власної роботи, так і людські зв’язки. «Я дивуюся їх очевидною нездатність зрозуміти відносини».

Доктор Данбар вважає, що до значних відносин відносять людей, яких ви знаєте досить добре, щоб привітатися без ніяковості, зіткнувшись в залі очікування аеропорту. За його словами, це число зазвичай коливається від 100 до 250, в середньому близько 150.

При народженні це коло починається з однієї-двох людей. Пік дружби доводиться на пізній підлітковий період і вік трохи старше 20 років. До 30 років у людей, як правило, налагоджується близько 150 зв’язків, і це число залишається незмінним до тих пір, поки їм не виповниться 60-70 років. Тоді кількість зв’язків, за словами доктора Данбара, «починає стрімко падати». «Якщо ви проживете досить довго, то повернетеся до одного або двох близьких стосунків».

У книзі «Скільки друзів потрібно одній людині» Данбар наводить історичні та сучасні приклади, що підтверджують його дослідження. Приблизно в 6000 до н.е. розмір неолітичних сіл Середнього Сходу становив від 120 до 150 чоловік, якщо судити за кількістю жител. У 1086 році середній розмір більшості англійських сіл, внесених до Книги судного дня, становив 160 осіб. За словами Донбара, в сучасних арміях бойові одиниці налічують в середньому від 130 до 150 чоловік.

В 2007 році, коли Шведське податкове агентство проводило реструктуризацію, стратег цього агентства, посилаючись на дослідження доктора Данбара, запропонував, щоб в кожному новому офісі було від 100 до 150 співробітників. Співробітники, і так незадоволені реструктуризацією, дізналися про план і поскаржилися на те, що їх порівнюють з мавпами. Число Данбара, врешті-решт, не зіграло ніякої ролі в реструктуризації агентства, за словами трьох офіційних осіб, причетних до цих планів.

Думка, що існує оптимальна кількість людей, якими потрібно себе оточувати, може заспокоювати, але насправді немає єдиного правила, що застосовується до всіх, каже професор психології з Летбріджского університету в Канаді Луїза Барретт. «Людське життя дійсно складне», – підкреслює вона.

Біологічний антрополог Барретт, яка не брала участі в новому дослідженні і раніше вчилася під керівництвом доктора Данбар, зазначає, що аналіз виглядає надійним. «Нам необхідно переосмислити і скорегувати інтерпретацію і гіпотези в світлі цих нових даних», – говорить вона.

Різні дебати виникають в світлі переосмислення того, які дружні відносини ми хочемо відновити після пандемії, і обговорення посткоронавірусних робочих просторів.

Доктор Данбар виклав свою теорію кілька десятиліть тому, на зорі інтернету і задовго до того, як характер спілкування людей змінювався через соціальні мережі. «Це число мало б сенс, якби ми як і раніше покладалися на картотеку Rolodex і розмови з людьми, але ми живемо в іншому світі», – каже професор Колумбійської школи бізнесу Анджела Лі.

Завдяки мережевим інструментам, на зразок LinkedIn, кількість зв’язків, які ми можемо підтримувати, зросла, і це важливо, тому що, за даними досліджень, люди, що знаходяться на зовнішньому краю наших мереж, часто виявляються найбільш корисними для кар’єрного зростання або генерування творчих ідей.

Доктор Данбар стверджує, що його теорія життєздатна навіть в сьогоднішньому світі гіперзв’язків, оскільки якість спілкування в соціальних мережах часто низька. «Це не особисті відносини», – стверджує він.

Як вплине пандемія на відновлення значущих зв’язків – як на роботі, так і в соціальному житті? Ймовірно, ще занадто рано говорити про це, але Данбар передрікає, що найбільше вплинуть мережі на літніх людей. «Їх кола дружби вже скорочуються, і це підштовхне їх ще далі вниз по заданій траєкторії», – говорить він.

Данбар припустив, що у нього є близько 150 друзів, хоча, за його словами, він прагне не аналізувати себе.

«Більшості людей, які замислюються про це, стає абсолютно очевидно, що саме так організована їх соціальна мережа», – підкреслює він. Вчений упевнений, що число Данбара залишиться незмінним.

Підпишіться на e-mail розсилку Українського Спектру

Про “Український Спектр”

«Український Спектр» – це онлайн медіа-організація, яка націлена на те, щоб допомогти своїм читачам, глядачам та відвідувачам успішно розвиватися в бізнесі та повсякденному житті, завдяки неперевершеному доступу та найкращому у своєму класі поданню новин та історій.

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu