Життя, Лайфхак, Новини

Навчання 2.0: як розібратися в будь-якій темі

06 Вересня, 2021

Навчання – одна з найважливіших навичок. Але ми рідко приділяємо йому увагу. Насправді в наших силах вивчити будь-яку тему, якщо використовувати правильну систему. Ось як це зробити.  

Стратегія навчання включає шість важливих етапів:

 1. визначити предмет вивчення,
 2. провести дослідження,
 3. приміряти на себе новий досвід,
 4. приєднатися до спільноти,
 5. стати наставником,
 6. обміркувати і повторити вивчене.
 7. Цей план можна адаптувати і повторювати.

Визначити предмет вивчення

На початку перед нами порожній аркуш паперу. Він заповнюється в міру вивчення предмета.

Визначте тему і швидко запишіть все, що про неї знаєте. Вкажіть теми у верхній частині сторінки. Якщо вам нема чого написати – це нормально. Мета в тому, щоб записати хоч щось. Починати з нуля буває особливо важко, тому стимул швидко заповнити порожній простір спрацює як ментальний трюк.

Ось як це може виглядати:

Ефект кобри

Початкові дані:

 • Зазвичай вживається в контексті обходу системи.
 • Пов’язано з історією про індійців, кобр і британців.
 • Часто згадується як відсилання до поганої системи стимулювання.

Нотатки можна робити як на папері, так і в спеціальному додатку.

Парадоксально, написати те, що відомо – кращий спосіб зрозуміти, що ще належить вивчити. Завдання в тому, щоб виявити прогалини, а вже потім заповнити їх.

Провести дослідження

На цьому етапі починається все найцікавіше. Найефективніша стратегія досліджень – починати горизонтально, а потім рухатися вертикально.

Горизонтальне дослідження

Це основа для навчання. Горизонтальне дослідження допомагає зібрати всю інформацію по темі та побачити повну картину.

Цілком припустимо використовувати прості джерела, такі як Google і Wikipedia (проте краще все-таки використовувати англомовну версію). Пишіть замітки, додавайте скріншоти і відзначайте особливо цікаві теми, в які потрібно буде глибше зануритися. Не забувайте залишати посилання на першоджерела – вони стануть в нагоді для наступного етапу.

Вертикальне дослідження

Це як стрибок у кролячу нору. Глибоке занурення в тему вимагає годин досліджень і читання серйозних джерел. Але в інформаційний вік нам доступні найрізноманітніші ресурси.

 • Reddit. Тут можна шукати натхнення і цікавий контент, вивчати коментарі та ставити запитання користувачам.
 • Twitter. Витратьте небагато часу, щоб знайти експертів в потрібній темі. Прочитайте їх записи і коментарі, вивчіть їх контент, щоб знайти їх великі роботи. Якщо хочеться дізнатися більше, спробуйте написати особисте повідомлення.
 • Авторські розсилки. Лідери думок часто створюють власний контент, і як правило це безкоштовно. Інформацію про розсилки можна знайти в Twitter.
 • Подкасти. Не всі з них однаково корисні. Шукайте першоджерела – обговорення з засновниками та керівниками бізнесу. Не варто витрачати час, щоб слухати думку «диванного експерта», який далекий від теми. Звертайте увагу на кількість слухачів і спробуйте прискорити запис в 1,25 або навіть 1,5 рази. Це скоротить паузи, при цьому мова залишиться зрозумілою.
 • Мережі експертів та аналітичні сервіси. Як приклад письменник Сахіл Блум призводить Tegus – базу даних інтерв’ю, які проводять інвестори з фахівцями з різних галузей. Подібні архіви можуть послужити цінним джерелом даних.
 • Книги. Читання – не розкіш, але необхідність. Однак для досліджень не обов’язково читати від корки до корки. Читайте глави або розділи, які містять інформацію, що цікавить. Коли інтерес пропадає, відкладіть книгу і рухайтеся далі.

Ці шість джерел допоможуть ефективно провести вертикальне дослідження і не витрачати занадто багато часу.

Приміряти на себе новий досвід

Це поведінковий трюк, який прискорить навчання.

«Примірка» може бути як буквальною, так і метафоричною, в залежності від особистих уподобань. Наведемо кілька прикладів.

 • Хочете дізнатися більше про певну компанію? Купуйте її акції.
 • Збираєтеся написати статтю на якусь тему? Повідомте про це публічно. Так буде простіше змусити себе сісти і взятися за роботу.
 • Хочете дізнатися більше про Web 3.0? Купіть NFT, завантажте в якості аватара, приєднаєтеся до спільноти в Discord.

Саме так і вчинив Сахіл Блум. Він купив Cool Cat #3426, і його мотивація зрозуміти, на що він витратив гроші (та знайти цьому виправдання), зросла на порядок.

Навчання 2.0: як розібратися в будь-якій темі - news, lajfhak, zhyttya

Скріншот: Sahil Bloom

Приватне занурення в тему допомагає стати «своїм» для спільноти. Так письменник зміг поспілкуватися з іншими власниками аватарів Cool Cat, стати учасником спільноти в Discord і обговорити покупку з іншими криптоентузіастами.

Приєднатися до спільноти

Навчання відбувається колективно, а не індивідуально. Ставши учасником групи, можна засвоювати матеріал швидше. Про це знає кожен, хто коли-небудь вчив нову мову: занурення в середу дуже корисне.

На цьому етапі зверніться до авторитетів у досліджуваній темі. Ви вже дізналися їх на етапі вертикального дослідження. Задавайте питання – люди люблять ділитися знаннями.

Зверніться до 3-5 друзів і розкажіть про те, що вивчаєте. Вони – ваша навчальна група. Вони будуть задавати питання, які виявлять прогалини в ваших знаннях або змусять вивчити що-небудь докладніше. Спільнота – ключ до знань.

Стати наставником

Якщо ви хочете чогось навчитися, навчайте інших. Використовуйте техніку Фейнмана. Пояснюйте вивчену інформацію простою мовою і відмовтеся від жаргонізмів або скорочень. Дуже швидко ви зрозумієте, як глибокі ваші пізнання.

Це дуже легко перевірити: якщо ви не можете пояснити щось п’ятирічній дитині, то ви не розібралися в темі (у всякому разі, поки).

Обміркувати і повторити вивчене

Навчання – це нескінченний процес. Якщо виявиться пробіл, поверніться до нотаток і джерел, щоб його заповнити.

Уміння навчатися не тільки допомагає ефективніше засвоювати інформацію: це відмінний спосіб підтримувати пластичність мозку.

Підпишіться на e-mail розсилку Українського Спектру

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu