Бізнес, Новини, Поради, Стартапи

Як стартапу знайти шлях до успіху? Розповідає команда Y Combinator

24 Вересня, 2021

Не забудьте поширити ❤️

Команда бізнес-інкубатора Y Combinator (YC) регулярно дає поради компаніям-початківцям. Багато з них допомагають вирішувати щоденні або щотижневі проблеми. Однак цього разу YC вирішив поділитися більш фундаментальними рекомендаціями, які важливі для майбутнього розвитку стартапу. Наводимо їх адаптований переклад.

Запускайте продукт і не поспішайте його масштабувати

Не тягніть з запуском продукту – це єдиний спосіб з’ясувати, які проблеми хвилюють клієнтів і чи можете ви їх вирішити. Краще випустити середній продукт, обговорити його з користувачами і повторити ітерацію, ніж очікувати «ідеальної» версії. Однак це твердження вірне, тільки якщо його цінність перевищує проблеми, які можуть викликати недоробки.

Як стартапу знайти шлях до успіху? Розповідає команда Y Combinator - startups, porady, news, businessЯк стартапу знайти шлях до успіху? Розповідає команда Y Combinator - startups, porady, news, business

Після запуску слід зосередитися на тому, що не масштабується. Якщо починати масштабування занадто рано, можна легко потерпіти провал, тому що для цього потрібно створювати певні технології та процеси.

Шукайте першого клієнта будь-якими можливими способами, якщо буде потрібно – використовуйте найпримітивніші, навіть якщо їх неможливо буде повторити для більшого числа користувачів. На цій стадії засновники зазвичай ще розбираються, що саме потрібно створювати. І найкращий спосіб зробити це – поговорити з клієнтами безпосередньо.

Наприклад, засновники Airbnb запропонували першим клієнтам «професійно» сфотографувати їх будинки і квартири. В результаті зовнішній вигляд і конверсії сайту покращилися, а засновникам вдалося поспілкуватися з користувачами. Це повністю не масштабований підхід, однак він зіграв важливу роль для створення динамічного маркетплейса.

Поспілкувавшись з користувачами, засновники, як правило, отримують довгий і складний список функцій, які потрібно реалізувати. В такому випадку партнер YC Пол Бакхейт радить використовувати «рішення 90/10» – знайти спосіб, при якому можна досягти 90% бажаного, витративши лише 10% сил і часу.

Такий підхід можливий практично в будь-яких випадках. І найголовніше – 90% -е рішення реальної проблеми клієнта, доступне прямо зараз, приносить більше користі, ніж 100% -е, на створення якого підуть роки.

Зосередьтеся на головному і вибирайте клієнтів

У міру зростання компанії виникає безліч відволікаючих чинників, таких як конференції та зустрічі з венчурними капіталістами. Однак найважливіші завдання для стартапу на ранній стадії – писати код і спілкуватися з користувачами. Слід дотримуватися такої схеми.

 • Запустити продукт.
 • Зв’язатися з клієнтами і з’ясувати, чи задовольняє він їх потребам.
 • Зібрати фідбек.
 • Повторити.

Цим завданням слід присвячувати практично весь час і увагу. У найкращих компаній цей цикл ніколи не закінчується.

Аналогічним чином, у міру розвитку компанії засновникам доведеться вибирати між різними напрямками. Колишній президент YC і CEO Open AI Сем Альтман зазначає, що в більшості випадків краще вибрати більш амбітний шлях.

Деякі засновники не усвідомлюють, що у них є можливість вибирати клієнтів. Набагато краще залучити невелику групу користувачів, які люблять, і вирішують з його допомогою нагальну проблему, ніж велику групу лише з тимчасовими труднощами.

При виборі клієнтів легко зробити помилку, а іноді від зайвих доводиться позбуватися. Деякі користувачі обходяться дорого, але майже не приносять користі. Наприклад, платформа Twitch домоглася успіху, тільки коли почала віддавати пріоритет ігровим стримерам.

Розставляйте пріоритети правильно

Зростання – головна мета для стартапу, без якої його чекає провал. Однак багато хто не розуміє, як і коли зростати. YC рекомендує спілкуватися з користувачами, створювати продукт на основі їх побажань і швидко ітерувати. Якщо успішно виконувати ці три пункти, зростання не змусить себе чекати.

Проте це приносить вигоду не у всіх випадках.

 • Якщо ви ще не розробили те, що задовольняє потребу ЦА, рости не має сенсу – клієнти не будуть затримуватися з вами надовго.
 • Якщо продукт не приносить прибутку, зростання лише буде виснажувати бюджет компанії.

Крім цього, в переважній більшості випадків краще робити менше, ніж більше. Наприклад, часто засновники прагнуть укладати великі угоди і вибудовувати відносини з великими компаніями. Однак це забирає багато часу і обходиться занадто дорого, а результат для маленького стартапа рідко буває хорошим.

Один з найбільш складних аспектів створення стартапу – сформувати стратегію дій. Важливо на самому ранньому етапі вибрати одну або дві ключові метрики, щоб вимірювати успіх. Потім потрібно визначити стратегію з урахуванням того, який вплив кожен крок буде надавати на ці метрики.

Коли ранній прототип продукту не працює, часто виникає спокуса додати нові функції, щоб вирішити всі проблеми клієнтів. Однак замість цього краще поспілкуватися з ними і акцентувати увагу на їх найгостріших потребах.

При цьому не варто турбуватися, якщо на певному етапі компанія стикається з труднощами. Насправді практично в кожному стартапі є глибокі фундаментальні проблеми, навіть в тих, що в кінцевому рахунку стають багатомільярдними корпораціями. Проблеми на початковій стадії не визначають майбутній успіх. Головне те, як засновники їх вирішують.

Забудьте про конкурентів і грамотно витрачайте кошти

Початківці засновники часто турбуються про конкуренцію – як поточну, так і майбутню. Однак це марна трата часу. З більшою ймовірністю в перші 1-2 роки конкуренція вас не торкнеться – вона буде визначати успіх компанії лише в майбутньому.

Трохи торкнемося збору коштів. Для початку варто залучити фінансування якомога швидше і відразу повернутися до роботи. Не менш важливо розуміти, що оцінка компанії не визначає ні успіх, ні саму ймовірність його досягнення.

Деякі з кращих компаній, що вийшли з Y Combinator, росли при низькій оцінці. Серед них – Airbnb, Dropbox і Twitch. Крім того, важливо пам’ятати, що залучені кошти не належать вам. Обов’язок засновника – витрачати кошти тільки на розвиток компанії.

Життя стартапу переповнене подіями і переживаннями, і дуже важливо зберігати розум в цій атмосфері. Тому в перервах між роботою потрібно відпочивати, проводити час з близькими і висипатися.

І нарешті, кілька слів про провал. Велика кількість компаній гинуть через розбіжності між засновниками. Щоб цього уникнути, потрібно забезпечити відкрите і чесне спілкування з самого початку. Більш того, просто бути хорошою людиною важливо як для успіху стартапу, так і для особистих досягнень.

Висновок

В якості висновку перерахуємо основні ідеї, викладені в статті.

 • Запускайте продукт відразу.
 • Створюйте те, що потрібно клієнтам.
 • Робіть те, що не масштабується.
 • Використовуйте «рішення 90/10».
 • Знайдіть 10-100 клієнтів, які люблять ваш продукт.
 • На певному етапі всі стартапи стикаються з проблемами.
 • Пишіть код і спілкуйтеся з користувачами.
 • Використовуйте залучені кошти тільки на благо компанії.
 • Відмінний продукт допомагає стартапу рости.
 • Не розширюйте команду і функціонал продукту, поки не задовольните потреби користувачів.
 • Оцінка не визначає ні успіх, ні саму ймовірність його досягнення.
 • По можливості уникайте угод з великими клієнтами.
 • Відвідуйте конференції, тільки якщо вони допомагають залучити користувачів.
 • Стартап може успішно вирішити тільки одну проблему.
 • Відносини засновників грають важливу роль.
 • Іноді потрібно міняти цільову аудиторію.
 • Не звертайте увагу на конкурентів.
 • Причина провалу більшості компаній не в тому, що у них закінчилися гроші.
 • Будьте відкриті та чемні.
 • Піклуйтеся про себе – висипайтеся і займайтеся спортом.

Підпишіться на e-mail розсилку Українського Спектру

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu