Історії, Новини, Технології

«Ну як так, Siri»: чому голосовий помічник Apple програв Google і Amazon

05 Жовтня, 2021

Не забудьте поширити ❤️

До десятиріччя Siri автори The Verge згадали, що компанія обіцяла користувачам, і розповіли, чому не впоралася. З 2011 року вона навряд чи оновлює свого голосового помічника, а команда розробників не знає, навіщо він потрібен: щоб виконувати прості команди або вирішувати складні процеси.

4 жовтня 2011 року компанія Apple представила світу голосового помічника Siri. Глава розробки Філ Шиллер тоді зазначив: «Програмісти давно обіцяють, що скоро ми зможемо спілкуватися з комп’ютерами. Але поки що мрії так і не стали реальністю». Все тому, що частіше за все мовні платформи добре виконували прості команди, наприклад, «подзвони мамі» або «включи Бетховена», але не були розраховані на розмови.

Нам же хочеться поговорити з пристроєм – щоб він розумів, що ми маємо на увазі, і допоміг вирішити потрібні нам завдання. Саме для цього ми створили нову функцію – скромного особистого помічника Siri.

Філ Шиллер
на презентації iPhone 4s і Siri в 2014 році

Випуск Siri привернув увагу до нового iPhone 4s і допоміг компанії в нелегкий для неї час: за кілька місяців до презентації Apple призначила нового гендиректора Тіма Кука, а на наступний день після неї помер співзасновник компанії Стів Джобс. Аналітики тоді припустили, що Siri по праву може «змінити правила гри» на ринку мобільних пристроїв.

Однак в 2021 році Siri – це не стільки «майбутнє користувацького досвіду», як писали раніше журналісти, скільки розчарування, укладає The Verge. І всі користувачі помічника напевно не раз захопилися не інтелектом, а дуростями, адже він часто не розуміє навіть простих команд.

Apple дійсно перша серед конкурентів представила голосовий інтерфейс на мобільному пристрої, але це їй не допомогло, пише видання. В 2021-му такі помічники є практично у всіх, і Apple тепер поступається тим же Google Assistant і Amazon Alexa.


Презентація Siri в 2011 році

«Поки, Siri», або чому Apple швидко втратила лідерство

Перші відгуки на Siri були в основному позитивними. CNN порівняло помічника Apple з «особистим стажистом на побігеньках, якому не потрібно платити зарплату». А The New York Times відзначило, що він економить час, рятуючи клієнта від зайвої метушні, і «в корені переосмислює концепцію телефону».

Автори Ars Technica, однак, вже тоді помітили, що помічник погано розпізнає команди. Навіть просте прохання на кшталт «напиши Джейсону, Клінту, Сему і Лі, що ми вечеряємо в Silver Cloud» Siri сприймав як «напиши Джейсону, що Клінт, Сем і Лі вечеряють в Silver Cloud». Втім, Apple запевняла, що випустила бета-версію продукту і буде постійно її допрацьовувати.

Тим часом своїх голосових помічників поспішили представити конкуренти Apple:

 • В 2012 році Samsung випустила S Voice на Galaxy S3, а Google – Google Now, пізніше перейменувавши його в Google Assistant.
 • В 2014 році Microsoft представила Cortana для Windows Phone, а Amazon – помічницю Alexa для «розумних» динаміків Echo.
  На честь десятиліття Siri видання The Verge розглянуло кілька причин, за якими Apple не вдалося наздогнати послідовників.

Перша причина – компанія не вдосконалювала технологію

Голосові інтерфейси стрімко розвивалися, але Siri з 2011 року практично не отримував нових функцій. А ті зміни, що були, здавалися незначними: наприклад, можливість запросити результати спортивних матчів на iOS 6, інтеграція «Вікіпедії» на iOS 7 або команда виклику «Привіт, Siri» на iOS 8.

За словами видання The Information, в 2012 році керівник проєкту Річард Вільямсон вирішив оновлювати помічника раз на рік, як операційну систему і моделі iPhone. Мабуть, це, вважає The Verge, і сповільнило технологічний прогрес в компанії.

В 2012 році журналісти відзначали, що голосовий помічник від Samsung наздоганяє Apple, а в 2014 році – що «Google завдає Siri нищівного удару». Останній, як і раніше добре справляється з тими функціями, які здавалися користувачам проривними в 2011 році: наприклад, з установкою будильника або веденням заміток. Але конкуренти Apple тим часом працювали над кращим розпізнаванням мови, розумінням природної мови та інтеграцією зі сторонніми додатками.

Уміння Siri відповідати на питання вікторини або зачитувати результати матчів – це здорово, але недостатньо.

The Verge

Друга причина – у компанії не було і немає єдиного погляду на Siri

Багато експертів вважають, що Apple ніколи не поспіє за конкурентами через свою боротьбу за конфіденційність. Та ж Google, наприклад, відкрито збирає дані користувачів, щоб з їх допомогою покращувати свої ІІ-системи. Однак The Verge вважає, що причина невдачі Siri не в цьому:

 1. Apple виступає за збереження даних, але іноді ним нехтує. Згідно з дослідженням The Guardian, компанія відправляла частину записів Siri третім особам. Серед них були бесіди лікарів з пацієнтами, ділові переговори, записи кримінального та сексуального характеру.
 2. Компанія вартістю $2 трлн може обійтися без збору даних – досить лише виділити гроші, щоб створити їх самостійно: прописати всілякі сценарії взаємодії з помічником.

Більш логічне пояснення – це проблеми в управлінні. За даними видання The Information, в команді неодноразово змінювалися керівники середньої та вищої ланки. Всі вони дотримувалися власних поглядів на Siri: одні вважали, що він повинен виконувати прості пошукові команди, а інші – складні завдання.

«Компанія втратила бачення щодо Siri на наступний же день після смерті Стіва. У них абсолютно не було загальної картини», – зізнався один з колишніх співробітників.

Третя причина – Apple не поспішає співпрацювати зі сторонніми додатками

Apple відома своєю закритою екосистемою, тому Siri завжди добре справлявся з внутрішніми програмами і погано працював зі сторонніми сервісами, пише The Verge. Голосовий помічник Apple не може:

 • Надіслати повідомлення голосової пошти в WhatsApp.
 • Опублікувати історію в Instagram.
 • Записати дані про пробіжку в системі RunKeeper.
 • Відкрити кросворд газети The New York Times.

Багато власників пристроїв Apple не користуються внутрішніми сервісами компанії. Однак Apple «використовує Siri, щоб як пастух загнати їх назад в загони власних неповноцінних додатків», – пише видання:

 • При проханні скласти маршрут, помічник запропонує перевстановити Apple Maps.
 • При спробі відправити електронний лист начальнику, попросить завантажити Apple Mail. При цьому в пошуковий рядок Siri автоматично введе не назву додатку, а внутрішній ідентифікатор – mobilemail. «Компанія навіть тестує технологію недобросовісно, ​​тому на виході користувач отримує ось такі помилки», – пише The Verge.

В 2011 році Філ Шиллер обіцяв, що Siri буде розуміти користувачів як справжній чоловік. Через це користувачі очікували від голосового помічника занадто багато чого. Однак Apple ці очікування навряд чи виправдала.

Візуальні інтерфейси дають користувачеві чітке уявлення про те, що можна зробити, а що не можна: у них є меню, кнопки та інструкції. Можливості голосового помічника кожен користувач змушений представляти по-своєму.

The Verge

Чи допрацюють Siri в майбутньому

Голосові помічники нерідко розчаровують користувачів, але як і раніше мають великий потенціал, вважає видання. В 2021 року вони допомагають вирішувати швидкі завдання: створювати замітки, засікати час, виконувати пошукові запити. І навіть Siri насправді здатний робити набагато більше, якщо знати внутрішні команди Apple Shortcuts і можливості «розумних» пристроїв компанії.

Siri також дозволив підвищити доступність продуктів Apple для людей з обмеженими можливостями. Крім того, компанія випустила пристрої, які багато в чому залежать від голосу – наприклад, годинник Apple Watch, у яких зовсім невеликий дисплей, або ж навушники AirPods і динаміки HomePod, у яких дисплея немає в принципі. У найближчому майбутньому список можуть поповнити і окуляри доповненої реальності.

В 2018 році Apple вже «переманила» главу відділу Google з машинного навчання, займається розробкою власних ІІ-процесорів і регулярно випускає функції, так чи інакше поліпшені завдяки ІІ. Все це дає надію на те, що компанія серйозно візьметься за доопрацювання Siri.

Але The Verge все одно налаштоване скептично: за словами видання, Siri не просто стоїть на місці, а рухається назад. На iOS 15 Apple видалила близько 22 функцій. Тепер за допомогою її голосового помічника можна:

 • Створювати та видаляти списки завдань.
 • Переказувати гроші між рахунками.
 • Шукати фотографії.
 • Запускати радіостанцію в CarPlay.
 • Викликати таксі.
 • Перевіряти голосову пошту.

Можливо, проблема як і раніше полягає в тому, що Apple сама не знає, навіщо користувачеві Siri. Під час презентацій менеджери корпорації розповідають, що помічник потрібен для вирішення складних і амбітних завдань, а на ділі пропонують клієнтам набір примітивних функцій.

Apple варто повчитися у конкурентів, вважає The Verge. Запустивши свого голосового помічника в 2016 році, Google не намагалася навчити його виконувати будь-яку примху користувача: вона сконцентрувалася на своїй головній перевазі – пошукових можливостях. Те ж слід зробити і Apple: перестати орієнтуватися на очікування і зосередитися на ключових компетенціях.

Підпишіться на e-mail розсилку Українського Спектру

Про “Український Спектр”

«Український Спектр» – це онлайн медіа-організація, яка націлена на те, щоб допомогти своїм читачам, глядачам та відвідувачам успішно розвиватися в бізнесі та повсякденному житті, завдяки неперевершеному доступу та найкращому у своєму класі поданню новин та історій.

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu