Бізнес, Новини, Поради, Стартапи

Як запустити стартап без грошей (покрокова інструкція)

08 Жовтня, 2021

Чи можна побудувати повноцінний бізнес без грошей? Коротка відповідь – ні. Бізнес – це зарплата команди, інвестиції в розвиток продукту, витрати на маркетинг та продажі. До того ж успіх рідко приходить швидко – компанія може довго перебувати в планово-збитковій фазі, і весь цей час її потрібно підтримувати на плаву. Але це зовсім не означає, що, якщо у вас немає накопичень або багатих родичів, від ідеї стати підприємцем слід відмовитися. Побудувати бізнес без грошей не можна, але стартувати без них – можна і навіть потрібно. Ось як це зробити.

Досліджуйте ринок

Перше і найголовніше, що необхідно зробити, – провести дослідження ринку, на який ви зібралися зайти зі своїм продуктом або послугою. Які у нього ємність і динаміка? Що з купівельною спроможністю – вона падає або зростає?

Як запустити стартап без грошей (покрокова інструкція) - startups, porady, news, businessЯк запустити стартап без грошей (покрокова інструкція) - startups, porady, news, business

Всю потрібну вам інформацію можна зібрати з відкритих джерел. Загляньте в статистику пошукових запитів і перегляньте обговорення в соціальних мережах – що пишуть і говорять керівники компаній, які вже працюють на вашому ринку. Почитайте експертні оцінки в галузевих і ділових ЗМІ, погортайте презентації з конференцій, вивчіть аналітичні огляди та дослідження (саммарі платних звітів часто доступні безкоштовно).

Головне – зрозуміти, скільки людей потенційно зацікавлені у вашому майбутньому продукті. Ідеальний ринок – великий і зазнає значних змін (наприклад за рахунок оцифровки, яка зараз відбувається в багатьох галузях бізнесу). І дуже важливо, щоб його ємність збільшувалася або мала для цього передумови. Тому що зростаючий ринок прощає помилки в споруджуваній компанії, а падаючий – навпаки, їх посилює (грошей все менше, а бажаючих за них вхопитися – все більше). Іншими словами, вибрав ринок – вибрав долю.

Вивчіть конкурентів

Наступний крок (знову ж таки, не вимагає грошей) – аналіз конкурентів. Потрібно зібрати максимум інформації про їхній бізнес і продукти.

Джерелами даних для вас стануть ті ж сайти і акаунти конкурентів в соцмережах, згадки в ЗМІ, податкова звітність. Можна також купити їх продукт або скористатися їх послугами – щоб відчути себе в шкурі покупця. Або, якщо дозволяє час, навіть влаштуватися в конкуруючу компанію на роботу – це дозволить вивчити її зсередини.

І не дивіться на конкурентів як на ворогів. Насправді, вони – святі люди, які за вас вже провели багато досліджень і фактично зробили розвідку боєм. Вони вивели свої продукти на ринок і вже їх продають, а значить, чимось заслужили увагу покупців.

Кожен конкурент – ваш маркетолог, аналітик і вчитель. По суті, він витрачає гроші замість вас, а ви, при розумному підході, зможете користуватися плодами його праць. Ваше завдання – виділити сильні та слабкі сторони конкурентів, а заодно зрозуміти, де є простір для поліпшень.

Пабло Пікассо казав, що «хороші художники копіюють, великі крадуть». Подумайте, які напрацювання різних конкурентів ви можете органічно об’єднати в своєму продукті – щоб він став кращою пропозицією на ринку. До слова, багато великих компанії так і добилися успіху – брали сильні сторони першопрохідців і виправляли їх недоліки. Google був роботою над помилками попередніх пошукових систем, а Facebook – попередніх йому соціальних мереж.

Важливо дивитися не тільки на вітчизняний, а й на закордонні ринки. Там можна зустріти цікаві бізнес-моделі та отримати інсайти, які допоможуть побудувати успішний бізнес. Все це, знову ж таки, можна робити самостійно і абсолютно безкоштовно.

Складіть портрет цільової аудиторії

Рухаємося далі. У попередніх кроках ви склали карту ринку і наклали на неї конкурентів. Тепер вам потрібно скласти портрет своєї цільової аудиторії.

Ваше головне завдання – почути клієнта, відчути його «біль» і зрозуміти, за що саме і скільки він готовий платити. Це критично важливо, оскільки одна з найчастіших причин загибелі стартапів – випуск продуктів, які виявляються незатребуваними.

Гіпотези про «болі» клієнта можна швидко і дешево протестувати. Щоб зрозуміти, як він мислить, де знаходиться і як часто шукає товари, досить подивитися всю ту ж статистику пошукових запитів. Зокрема, зверніть увагу на комерційні запити зі словами «купити», «продати», «замовити», «ціна», «доставка» і т.д. Розуміння портрета клієнта допоможе вам сформувати ціннісну пропозицію, яка його зацікавить.

Після цього потрібно приступати безпосередньо до розмови з потенційною аудиторією – цей процес називається кастдев. Один з головних ваших інструментів – проблемне інтерв’ю. З його допомогою ви зможете отримати корисну інформацію про цільову аудиторію, її реальні потреби і потенційні витрати на їх задоволення. А головне – у вас з’явиться розуміння того, яке рішення ви могли б запропонувати своїм майбутнім клієнтам.

Ваша вибірка повинна бути репрезентативною і включати не менше 30 осіб. Щоб знайти потенційних клієнтів, можна підключати соцмережі, питати контакти у знайомих, робити «холодні» дзвінки, розсилати листи. Для всього цього вам не знадобляться гроші – доведеться витратити тільки свій час. Але перш варто пізнати всі тонкощі та підводні камені кастдева – благо, в інтернеті можна знайти недорогі та навіть безкоштовні курси по цій темі.

Зробіть MVP

Ось ми і підібралися до однієї з найважливіших стадій запуску бізнесу. На основі інформації, отриманої під час кастдева, потрібно зробити MVP (minimum viable product). Це гранично усічена версія майбутнього продукту або послуги, яка дозволяє протестувати свою бізнес-гіпотезу на реальних клієнтах.

І знову ж таки мова не йде про якісь мегарозтрати. Найчастіше MVP можна зробити дуже дешево, на свої гроші або навіть безкоштовно. Для цього слід виділити най-най головне. Не намагайтеся відразу побудувати космоліт. Визначте, що найбільше «болить» у клієнта. І саме цю «біль» імплементуйте у ваш MVP.

Колись давно перевірити гіпотезу було неймовірно складно, дорого і затратно. На щастя, світ змінився. Зараз до ваших послуг – безліч онлайн-інструментів і хмарних сервісів, майже у кожного платного продукту є безкоштовні альтернативи.

Головне – робити все швидко і не зациклюватися на розробці повноцінного продукту. Треба якомога раніше почати продавати і спробувати зрозуміти, чи потрібен ваш товар цьому світу.

Зберіть команду

Ну а якщо справа дійшла до продажів, без співробітників, швидше за все, вже не обійтися. У вашій команді повинні бути закриті щонайменше дві компетенції: продукт і комерція (продажі та маркетинг). Якусь з цих позицій ви можете закрити самі, для іншого знадобиться знайти відповідного фахівця.

Якщо йти безкоштовним шляхом, бракуючу компетенцію може закрити ще один співзасновник. Платити йому зарплату не потрібно, але доведеться поділитися часткою в компанії. Або це може бути ключовий співробітник – і тут все впирається у ваше вміння знаходити і залучати людей. Знову-таки це можна робити безкоштовно – наприклад, зустрічатися з потенційними кандидатами на конференціях або зв’язуватися з ними в соцмережах.

Мотивація найманих працівників може бути як матеріальною, так і нематеріальною. Деякі стартапери, наприклад, пропонують членам команди опціони або знову ж частку в компанії.

Загалом, завжди можна знайти способи зробити перші кроки в бізнесі з обмеженими або майже відсутніми ресурсами. Їх заміною можуть стати ваші працездатність, винахідливість, рішучість і самовіддача. Головне – діяти. Недолік або відсутність грошей не повинні стати перешкодою на шляху до вашої мрії.

Підпишіться на e-mail розсилку Українського Спектру

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu