Кар'єра, Студенту

Популярна, затребувана, доступна: як вибрати мову програмування

16 Січня, 2020

Не забудьте поширити ❤️

Вибір мови програмування – найперше і часом складне завдання для будь-якого початківця програміста. Зараз найпопулярніших мов – близько 10, і кожна з них підійде для різних цілей. Розповім, як підготуватися до вибору і з чого почати пошуки ідеального інструменту, а фахівці поділяться своїм досвідом і перевагами. 

Про що треба подбати в першу чергу

Підтягни англійську мову

Найкращі, повні та актуальні джерела інформації тільки англійською, і незнання мови буде тебе відчутно сковувати: позбавить можливості спілкуватися з іноземними колегами і отримувати нові дані з першоджерел. До того ж переклади є не до всіх матеріалів, та іноді в них бувають помилки.

Визначся зі сферою розробки

Існує величезна кількість відгалужень, кожна з яких має свою специфіку:

 • Створення настільних, серверних або веб-додатків;
 • Розробка мобільних додатків нa Android / iOS;
 • Програмування вбудованих систем;
 • Системне програмування;
 • Game Dev;
 • Олімпіадне програмування;
 • Робота на основі 1C;
 • Програмування баз даних;
 • Наукова теорія

Очевидно, що інструменти для створення мобільних додатків не підійдуть для розробки потужних високоінтелектуальних систем, а вивчення, наприклад, Fortran і Lisp можуть бути корисні хіба що в наукових цілях.

Що говорить статистика

Отже, ти визначився з тим, чим хочеш займатися і на що готовий витрачати весь свій вільний (і не тільки) час як мінімум півроку. Але вибираючи першу мову програмування, варто звернути увагу на наступні чинники:

Вибір зазвичай стоїть між десятьма найпопулярнішими мовами програмування. На них орієнтуються IT-компанії при пошуку кандидатів.

Дізнатися, яка мова зараз найбільш затребувана, можна в рейтингу PYPL (PopularitY of Programming Language) , який бере за основу пошукові Google-запити в різних країнах. За даними на січень 2020 року, в трійку лідерів входять:

 • Python

популярність: 29,72%, в порівнянні з минулим роком збільшилася на 4,3%

 • Java

популярність: 19,03%, в порівнянні з минулим роком зменшилася на 1,9%

 • Javascript

популярність: 8,2%, в порівнянні з минулим роком збільшилася на 0,1%

Рейтинг TIOBE (TIOBE programming community index), який оцінює популярність мов програмування, підраховує не тільки Google-запити. Він віддає пальму першості Java, хоча її позиції і впали на 0,01%. А ось Python (третє місце в рейтингу) виріс на 1,41%.

Один з наших backend-розробників почав свою кар’єру, просто вбивши в рядку пошукача «топ-10 мов програмування». За його власним зізнанням, Java вибрав «на хайп». Вивчив напрямок, пройшов курси, знайшов ментора, зважився на стажування – і ось Влад в нашій команді.
Цікавий факт: якщо ти багато чув про мову, хоч і ніколи не працював в IT, то і з нього можна почати свою кар’єру.

Як вибрати мову: поради практикуючих розробників

Володимир Симоненко, backend-розробник
Я працюю з Java – це одна з основних мов програмування в нашій компанії, вона дозволяє створювати складні високоінтелектуальні системи. Мова відносно проста, типізована і, що важливо, передбачувана. Це дає можливість вчитися думати в правильному напрямку. У неї великий спектр бібліотек і відмінний принцип: «Написати один раз і використовувати завжди». Зручно.

У еорпоративній розробці я вже більше двох років, до цього пробував з C ++, php і JavaScript. Вважаю, що відмінним стартом для будь-якого початківця фахівця будуть курси, наприклад, від Udemy, оскільки він орієнтований на практику: написання коду, рішення реальних завдань.

Читання книг з програмування та алгоритмам обов’язкові в навчанні, крім того раджу завести власний pet-проект. Багато цікавих матеріалів у «техносфери», «Технопарку», Otus.

С ++
Вічна тема – потужний C++. Улюблена мова більшості навчальних закладів, але розібратися в ній новачкові буде куди складніше, ніж з іншою мовою. Однак я сам починав саме з «плюсів», завдяки йому ж написана наша флагманська розробка – перша система класу process mining Proceset. С++ – стовп ідей об’єктно-орієнтованого програмування (ООП), на його вивчення часу піде багато, доведеться докласти максимум зусиль для розуміння. Почати вчити можна, як і будь-яку іншу мову, з базових основ – синтаксису. Для цього буде корисно вивчити працю Майкла Фізерса – «Ефективна робота з успадкованим кодом», де детально розписано, як читати, виправляти і вдосконалювати свій код з прикладами на C++.

Kotlin
Чи не найпопулярніша, але абсолютно точно перспективна мова – Kotlin. У рейтингу PYPL вона піднялася на три пункти за рік, обходячи більш відомі Go і Ruby. На самому популярному ресурсі з пошуку роботи в нашій країні більше тисячі вакансій із зазначенням Kotlin.

Роман Гордієнко, backend-розробник
Kotlin – дуже цікава мова: «молода», універсальна і швидко розвивається. Її особливості в тому, що, по-перше, вона багатоплатформна, по-друге, дає можливість писати серверний код і UI, створювати мобільні додатки. Відносно простий синтаксис дозволяє використовувати в роботі ті ж інструменти, що і на Java. Перевага ж Kotlin в тому, що можна впроваджувати в код вже написані на Java додатки, але сам він при цьому більш лаконічний. Висловити думки простіше, а помилок може бути менше.
Однак головне, що потрібно знати – будь-яку, навіть найскладнішу мова програмування – лише інструмент, яка відображає твої навички як розробника. І якщо ти хочеш в майбутньому задовольнятися не тільки джуніор-рівнем, але стати провідним фахівцем в цій галузі, треба прийти до розуміння того, як все влаштовано.

Неважливо, з чого саме ти почнеш шлях в IT, головне – це зробити перший крок, не боятися помилитися і не втрачати терпіння. Воно тобі дуже знадобиться!

Підпишіться на e-mail розсилку Українського Спектру

Про “Український Спектр”

«Український Спектр» – це онлайн медіа-організація, яка націлена на те, щоб допомогти своїм читачам, глядачам та відвідувачам успішно розвиватися в бізнесі та повсякденному житті, завдяки неперевершеному доступу та найкращому у своєму класі поданню новин та історій.

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu