HR, Кар'єра, Новини

Як подолати страх і обговорити спірні умови при влаштуванні на роботу

15 Березня, 2020

Не забудьте поширити ❤️

Обговорювати спірні умови при влаштуванні на роботу страшно: здається, що можна втратити пропозицію або скласти погане враження. Тому багато хто не наважується на цей крок і залишають при собі побажання по графіку або зарплаті.

Такий досвід був і у продакт-менеджера Facebook Дженні Лі: на одній з перших робіт вона отримувала на 20% менше колег з аналогічними обов’язками, бо не обговорила це питання на самому початку. З тих пір Лі встигла побувати по іншу сторону найму і зрозуміла, що після пропозиції компанія готова піти на багато що, щоб утримати кандидата. Вона розповіла, як відстояти свої інтереси.

Страх №1. Компанія відкличе пропозицію

Ви не втратите пропозицію, вирішивши провести переговори.

Цей страх мені знайомий – я так сильно хотіла працювати в компанії своєї мрії, що не хотіла ризикувати. Я й гадки не мала, скільки у мене було важелів впливу.

Найм – один з найдорожчих аспектів управління бізнесом. Ось всі кроки, які потрібні були, щоб зробити вам пропозицію.

 • Компанія найняла рекрутера
 • Компанія заплатила спеціалізованому сайту для розміщення вакансії
 • Рекрутер вибрав ваше резюме
 • Рекрутер провів попередню розмову
 • Рекрутер запросив вас на перший етап співбесіди
 • Менеджер по найму провів співбесіду
 • Менеджер по найму написав відгук
 • Рекрутер запросив вас на другий етап співбесіди
 • Група керівників провела співбесіду тривалістю в кілька годин
 • Група керівників написала відгук
 • Група керівників зібралася, щоб обговорити вашу кандидатуру (іноді не раз)
 • Менеджер по найму і рекрутер визначили розмір зарплати
 • Рекрутер відправив вам пропозицію

Помножте це на десятки кандидатів, яким відмовили раніше. Компанія вкладає величезну кількість часу, енергії та грошей в одне речення. Вона досягла цієї точки тільки тому, що переконана – ви ідеально підійдете на цю посаду.

У вас є величезна кількість важелів впливу. Компанія не відступить, якщо ви попросите більше грошей. Вона відкличе пропозицію, на яку витратила так багато ресурсів, тільки в тому випадку, якщо з’ясує, що ви не є кандидатом мрії. Виникає логічне запитання: а чи не змусять її так подумати переговори?

Як подолати страх і обговорити спірні умови при влаштуванні на роботу - news, career, hr

Фото Madeleine Ragsdale на Unsplash

Страх №2. Я здамся жадібним

Компанії очікують від вас переговорів. Цей процес ніколи не вважається образливим. Поки ви шанобливо себе ведете і залишаєтеся в межах розумного, ви нікого не ображаєте.

Компанії очікують, що кожен кандидат буде вести переговори. Перше речення ніколи не буває максимальним. Чому?

Припустимо, рекрутер знаходить дивного кандидата і робить йому максимально можливу пропозицію. Кандидат в захваті, але у нього є аналогічна пропозиція від іншої компанії. У такій ситуації рекрутеру потрібно запропонувати ще більшу зарплату.

Він виявляється загнаний в кут. Йому потрібно запросити спеціальне схвалення, щоб збільшити пропозицію. Компанія вирішить, що занадто ризиковано пропонувати новому фахівцеві зарплату, яка вище, ніж у інших членів команди. Рекрутер буде змушений сказати ні та, швидше за все, втратить кандидата. Докладені зусилля не принесли ніякого результату, тому що рекрутер не залишив собі місця для маневру.

Замість цього він міг би почати з більш скромної пропозиції. Потім, дізнавшись про конкуруючий варіант, збільшити суму. Так, вона стане дорівнювати пропозиції іншої компанії, але кандидат швидше за все вибере другий варіант, тому що відчує, що вже чогось досяг у цьому місці.

Компанії немає сенсу відразу називати максимальну суму. Рекрутерам потрібна можливість при необхідності збільшити її.

Приймаючи першу пропозицію, ви втрачаєте частину грошей.

Страх № 3. У мене немає таланту парламентера

Далеко не всі люди народжуються з умінням вести переговори. Більшість цьому вчаться.

Відчуття, що рекрутерам переговори даються легко, виникає тому, що для них на карту поставлено набагато менше, а практики у них набагато більше. Ви теж так можете.

Веденню переговорів досить легко навчитися. Більшості людей недоступні такі речі, як участь в Олімпійських іграх. Ведення переговорів до них не відноситься. Як і будь-який інший навик, він вимагає вивчення і практики.

Страх №4. Я можу провалити переговори

Мозок може що завгодно логічно пояснити, щоб уникнути неприємних відчуттів, в тому числі переконати вас, що спроба відстояти свої інтереси призведе до невдачі.

Змініть визначення невдачі. Ваш мозок інстинктивно вирішив, що невдача – це боротьба в ході переговорів. Постарайтеся уникати цю думку.

Потрібно змінити ваше визначення невдачі так, щоб воно відображало те, що дійсно буде важливо в майбутньому. Невдача – це не важка розмова. Невдача – це не отримувати достатньо грошей за свою працю.

У цього є накопичувальний ефект. Скільки грошей ви втратите, наприклад, за 50 років?

Подумайте і в зворотному напрямку. Якщо зараз ви домовитеся про більш високу зарплату, то на скільки більше заробите? Якщо навчитеся вести переговори, як ви зможете застосувати цю навичку в майбутньому?

Страх №5. Мені не подобається конфронтація

У поп-культурі переговори представлені як досить агресивна ситуація, в якій є переможець і переможений. Переговори про роботу зовсім інші. Всі їх учасники – ви, рекрутер, компанія – переслідують одну і т ж мету: найняти вас. Якщо все на вашому боці, як це може бути змаганням?

Але, зрозуміло, переговори змушують почувати себе ніяково. Навіть зараз я нервую.

Вести переговори незручно за умовчанням. Більшість людей не звикли просити гроші і не знають, як це потрібно робити. Рекрутер теж не полегшить ваше завдання для отримання максимально можливої пропозиції.

Кращий спосіб освоїтися з веденням переговорів – це зрозуміти систему і регулярно практикуватися.

Підпишіться на e-mail розсилку Українського Спектру

Про “Український Спектр”

«Український Спектр» – це онлайн медіа-організація, яка націлена на те, щоб допомогти своїм читачам, глядачам та відвідувачам успішно розвиватися в бізнесі та повсякденному житті, завдяки неперевершеному доступу та найкращому у своєму класі поданню новин та історій.

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu