Новини, Поради, Продуктивність

Як позбутися шаблонного мислення — 4 способи, що вам допоможуть

26 Травня, 2020

Не забудьте поширити ❤️

Письменник і експерт з лідерства Ерік Макналті розповідає про способи пізнання, що дозволяють поглянути на світ свіжим поглядом.

Початок нового десятиліття часто приносить ідеалізовані образи майбутнього, як компаній, так і галузей – і, звичайно, шляхів, за якими їм належить рухатися. Однак у 2020 рік ми вступили з нестабільністю в політиці, кліматі та на ринках, і тому варто задуматися про те, як ми отримуємо знання, і як ці знання впливають на рішення, що приймаються лідерами.

«Епістемологія» – академічне слово, що позначає вивчення способів пізнання. Ви, можливо, стикалися з цим терміном в університеті, а потім і думати забули про нього. Якщо у вас вища освіта і, можливо, ступінь MBA, вам доводилося вивчати логіку визначення того, що правдиво, а що ні, а також допустимі методи обґрунтування переконань. Ця традиція, особливо в бізнесі, приділяє особливу увагу кількісним, лінійним міркуванням. Будь-яка нова ідея в бізнесі вимагає обґрунтування, і цей спосіб пізнання широко визнаний: наприклад, компанія може прийти до висновку, що згідно з даними A, B і C, для нашого нового фітнес-додатку існує ринок на мільярд доларів.

Як і будь-який спосіб пізнання, таке економічне обґрунтування має свої сильні та слабкі сторони. При його застосуванні потрібно сформулювати вихідні допущення, оцінити потреби, можливості та ризики, а також обґрунтувати очікування. Однак якщо ви прочитали не один бізнес-план, то ймовірно, помітили, що це може привести до диких спекуляцій і до висновків, які красиво звучать на папері, але в ринковій реальності не виходять.

Логічна модель економічного обґрунтування особливо добре підходить для умов, які відносно стабільні. Але за часів частих криз виникають нові ситуації. Якщо ви обмежені традиційним мисленням, може бути важко окреслити контури того, що відбувається, і що, найімовірніше, відбудеться далі.

Жоден спосіб пізнання не можна вважати універсальним і всеосяжним. Цінність кожного варіюється в залежності від поставленого завдання. За часів швидких змін ефективні лідери можуть скористатися безліччю шляхів до мудрості. Дозвольте представити вам чотири способи пізнання, які допомагають подолати бар’єри до розуміння як можливостей, так і ризиків. Це ні в якому разі не єдині способи, але, з мого досвіду, вони дуже корисні.

Системний аналіз

Лінійні моделі намагаються зрозуміти ціле, розбиваючи його на дрібні частинки. Щоб зрозуміти, як працює годинник, його розбирають, вивчають деталі та знову збирають. Відносини між частинами в основному прості та статичні. Системне мислення, навпаки, намагається зрозуміти частини, досліджуючи ціле, а також відносини й петлі зворотного зв’язку, які його формують. Системний підхід до вирішення того, життєздатний додаток для фітнесу чи ні, буде враховувати всі чинники, які сприяють розвитку фітнесу і перешкоджають йому: моделі поведінки, їжу і харчування, роботу і дорогу на неї й назад, психологічні фактори, культурні норми та багато іншого – а також взаємини між ними. Самий технічно складний продукт може провалитися, якщо він не вписується в життя користувачів. Цей підхід прийнятий такими висококласними дизайнерськими фірмами, як IDEO, яка допомагає автовиробникові Ford переосмислити майбутнє транспорту, і Frog Design, яка пропонує новий досвід спільного використання автомобілів для Alto.

Дослідження негативного простору

В організаціях велика увага приділяється тому, що знає кожен співробітник, особливо в епоху аналітики: зараз на піку популярності прийняття рішень на основі даних. Однак не менш важливо сформулювати те, чого ви не знаєте. В іншому випадку можна потрапити в пастку мислення, названу психологом і економістом Деніелем Канеманом WYSIATI (what you see is all there is) – «нічого, крім того, що ти бачиш, не існує». Це когнітивне спотворення обмежує ваше уявлення про світ тим, що знаходиться прямо перед вами. Якщо ви прагнете до серйозних змін або минулі зміни не дали бажаних результатів, спробуйте визначити, що знаходиться в «негативному просторі» – якої інформації у вас немає, – щоб розширити свої уявлення, включивши в них більше змінних. Ви відкриєте для себе більше можливостей. Згадайте відому оптичну ілюзію, на якій ви можете побачити як стару, так і молоду жінку в залежності від того, як ви бачите позитивний і негативний простір малюнка. Більшість з нас бачать або одне, або інше, але як тільки ми дізнаємося підґрунтя, можемо побачити обидва зображення.

Згадайте вихід Netflix на ринок потокового відео. Спочатку більшість інвесторів і галузевих аналітиків вважали, що ця стратегія нежиттєздатна. Генеральний директор Рід Хастінгс, однак, бачив майбутнє інакше. Він побачив те, чого не було, і направив компанію до віддаленої, але важливої та зростаючої точки на горизонті. Netflix швидко став домінуючим гравцем в ніші потокового відео.

Не питайте. Спостерігайте

Західна традиція пізнання заснована на активному дослідженні. Хочете дізнатися що-небудь? Запитайте експерта. Або, що сьогодні частіше зустрічається, введіть кілька слів в пошуковик. Однак в деяких культурах корінних народів Північної Америки рекомендується не активне дослідження, а мовчазне спостерігання. Я дізнався про це від Френка Троккі, вченого з великим досвідом роботи в деяких північноамериканських племенах. Він розповів мені, що старійшини племен можуть уникати активних питань. Замість цього вони культивують турботливі відносини з тими, хто сподівається отримати знання. Нюанси виявляються завдяки сумлінному навчанню і практиці. Дослідження Фікрета Беркеса і Міни Кіслаліоглу Беркес показують, що підходи тубільців до придбання знань ґрунтуються на якості, в той час як західні методи зазвичай орієнтуються на кількість. Тубільці завдяки своєму підходу отримують більш цілісне розуміння ситуацій.

Один зі способів привнести цей тип мислення в процес прийняття лідерських рішень – відмовитися від звітів і замість цього просто спостерігати за своїми клієнтами. Це усуває фільтри, які неминуче виникають при організаційних ієрархіях і в особистих уподобаннях, а також упередження тих, хто пише звіти. Parker’s – це інноваційна, відзначена нагородами мережа магазинів повсякденного попиту на південному сході США. У мене була можливість пройтися по деяких з цих магазинів із засновником, Грегом Паркером. Він зізнався, що спостереження за людськими взаємодіями в магазинах – це частина культури керівництва компанії. Наприклад, технічний директор Ерік Джонс і його команда годинами спостерігають, як клієнти взаємодіють з касирами та іншими співробітниками. Вони прагнуть зрозуміти, як можна автоматизувати системи, щоб знизити кількість ручної праці, і передбачити переваги клієнтів.

Зміна фізичного середовища

Знайоме оточення заохочує шаблонне мислення. Щоб стимулювати оригінальні ідеї, потрібно зруйнувати ці шаблони. Аліса Бромейдж, колишній британський військовослужбовець, а нині засновник Empowering Success, запрошує керівників на виїзні заходи з розвитку лідерства, наприклад, на прогулянки по просторах Південної Африки або плавання з косатками в Арктиці. «У них у всіх обмежене мислення, – говорить вона. – Часто ми навіть не усвідомлюємо цього. Я відводжу людей в місця з якомога меншою кількістю візуальних кордонів і відчуваю їх в цьому середовищі. Тоді вони визначають для себе межі вже цілеспрямовано». Бромейдж пояснила, що хоча вона намагається мінімізувати ризик для учасників, саме завдяки адреналіну від контрольованої небезпеки керівники відкриваються для навчання і розуміння себе.

Навіть якщо ви не можете відправитися в таку екзотичну подорож, можна піти в музей, на вуличні ринки та в інші місця, які пробудять свіже мислення. Прогулянка допоможе побачити та почути щось нове, а також по-іншому поглянути на навколишній світ.

Жодна людина не може знати абсолютно все. Проте, кожен може стати більш проникливим, пробуючи різні методи розуміння того, що відбувається навколо нас. Так ми зможемо побудувати більш досконалий світ.

Підпишіться на e-mail розсилку Українського Спектру

Про “Український Спектр”

«Український Спектр» – це онлайн медіа-організація, яка націлена на те, щоб допомогти своїм читачам, глядачам та відвідувачам успішно розвиватися в бізнесі та повсякденному житті, завдяки неперевершеному доступу та найкращому у своєму класі поданню новин та історій.

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu