Бізнес, Новини, Стартапи, Студенту

Шість страшних фактів про стартапи

03 Червня, 2020

Не забудьте поширити ❤️

Лорен Бергер, CEO і засновниця InternQueen.com and LaurenBergerInc.com, в колонці для Harvard Business Review розповіла про шість особливостей роботи в стартапах, на які випускникам варто звернути увагу, перш ніж влаштовуватися туди на роботу.

Також Лорен керує маркетинговим агентством IQ Agency. Та є автором книг All Work, No Pay і Welcome to the Real World.

Шість страшних фактів про стартапи - studentu, startups, news, businessШість страшних фактів про стартапи - studentu, startups, news, business

З настанням травня новоспечені випускники коледжів, які щойно поповнили ряди працездатного населення, спрямовуються на пошуки роботи, віддаючи перевагу стартапам, а не великим компаніям. За даними тогорічного опитування, проведеного компанією Accenture, тільки 14% випускників американських навчальних закладів хочуть влаштуватися в корпорацію, при цьому 44% опитаних виявили бажання приєднатися до стартапу або невеликої фірми. Попри те, що робота в стартапі відрізняється рядом переваг, наприклад, неформальною атмосферою, в якій можна вчитися в прискореному темпі без відриву від виробництва і діяти з більшою самостійністю, – вона все ж не позбавлена ​​недоліків. Перш ніж вирішити, що стартап – це ідеальне місце для початку вашої кар’єри, переконайтеся, що вам відомо, на що ви погоджуєтеся. Спираючись на власний досвід роботи з такими компаніями, а також з недавніми випускниками, я б хотіла звернути увагу на труднощі, про які молоді спеціалісти часто і не здогадуються.

1. Відсутність фіксованої зарплати та пільг

Перше, що вам необхідно зробити після отримання роботи – домовитися про умови оплати праці. Ось тут-то і виникають перші труднощі: в стартапі ваші шанси шляхом переговорів отримати вищу зарплату або будь-які пільги зведені до мінімуму. Якщо вам запропонували роботу в стартапі, у якого немає проблем з фінансуванням, ви, можливо, будете отримувати дуже хороші гроші на своїй посаді. Однак якщо вас запрошує до себе група ентузіастів, яка розраховує тільки на себе, ваш дохід може виявитися досить низьким. Зарплата в стартапі коливається в значно більше, ніж в усталеній корпорації, через що зіставляти її з аналогічними показниками в інших компаніях вкрай проблематично. А як щодо пільг? Більшість стартапів не пропонує стоматологічну або медичну страховку, а також пенсійний план 401 (k) (найбільш популярний накопичувальний пенсійний план в США – прим. Ред.), Їм просто не вистачає грошей, щоб забезпечити вас подібними бонусами. З цієї причини вам необхідно звернути увагу на інші аспекти роботи в стартапі, перш ніж вирішити, чи дійсно ви хочете в ньому працювати.

2. Постійно змінюється корпоративна культура

Корпоративна культура компанії формується на основі того, як члени команди взаємодіють один з одним, як вони розв’язують різні питання і працюють разом. У великій компанії новий фахівець має справу з уже існуючою культурою і встановленими правилами. Однак якщо вам пощастило стати одним з перших 20 співробітників стартапу, ви будете формувати її самі. Цей аспект може збити з пантелику будь-кого, особливо тих, хто вперше влаштувався на роботу. Якщо ваша компанія, як і більшість стартапів, відрізняється високою плинністю кадрів, створити хоча б якусь подобу корпоративної культури буде ще складніше.

3. Брак організованості або навіть відсутність начальника

Новоспечені випускники приходять працювати в стартапи з освітнього середовища, в якому їм необхідно було послідовно досягати чітко поставлених цілей під пильним контролем батьків і викладачів. І ось вони влаштовуються на роботу, де завдання формулюються розпливчасто або постійно змінюються – іноді відбувається те й інше відразу – і де їм доводиться виконувати свої обов’язки без належного нагляду або зворотного зв’язку з боку керівництва. Трудитися в таких умовах досить складно. Молодим людям часто дуже не вистачає уваги та відповідної реакції оточуючих, крім того, їм складно показувати стабільні результати або покращувати їх, якщо вони не знають, за якими критеріями оцінюється успіх. Висловлюючись делікатно, деяким стартапам не вистачає організованості, однак якщо називати речі своїми іменами – в них панує «повний хаос». Як досягти успіху співробітнику на своїй посаді, якщо його навколишнє робоче середовище постійно змінюється, а засновники або інвестори постійно чинять на нього тиск? Таким чином, ви повинні бути морально готові працювати у вкрай мінливих умовах.

У деяких випадках у вас може і зовсім не бути начальника. Мені доводилося спілкуватися з недавніми випускниками, які влаштувалися на свою першу роботу. Всі вони розраховували працювати під чиїмось керівництвом, однак зараз їм доводиться будувати кар’єру без безпосереднього керівника. (В деяких випадках у них якийсь час був бос, але він незабаром покинув компанію, а на його посаду нікого не призначили). Тепер ці ще вчорашні студенти – «самі собі начальники». Однак, попри надану можливість, вони все одно хотіли б мати людину, яка була б для них наставником і консультантом, допомагала їм розставляти пріоритети, розв’язувала організаційні питання і навчала їх чомусь новому.

4. Відсутність вихідних

Робота в більшості стартапів не відрізняється розміреністю, навпаки, вона кипить цілодобово, немов напередодні випускних іспитів, і так – тиждень за тижнем. Ви будете не тільки працювати на команду засновників, яка в гонитві за своїми мріями взагалі не відпочиває (і бере на себе більше фінансових і репутаційних ризиків, ніж ви), а й, імовірно, співпрацювати з колегами трохи старше вас, що вирішили спробувати щастя в стартапі після того, як вони скуштували всі «принади» стажувань з розряду «подай-принеси» і першої нічим не примітної роботи. Електронні листи, смс та повідомлення в Slack можуть приходити вам вночі або на вихідних, при цьому передбачається, що ви будете кидати все і тут же на них відповідати. Доручаючи вам будь-яку роботу, ваші колеги будуть розраховувати на те, що ви зробите все можливе, щоб її виконати, не виявляючи невдоволення і не задаючи занадто багато питань. Якщо ви не готові засукати рукава і взятися за справу або у вас просто немає бажання бути «постійно на зв’язку», вам, мабуть, слід пошукати інші варіанти працевлаштування. Наприклад, у більшій, вже усталеній компанії графік роботи менш мінливий, а вихідні часто взагалі вважаються недоторканними.

5. Брак ресурсів

Влаштувавшись у велику компанію, ви будете мати у своєму розпорядженні безліч ресурсів: до ваших послуг – відділ по роботі з персоналом, технічний відділ, команда маркетологів. Якщо вам не вистачає якихось знань, у вас є можливість скористатися засобами відповідного бюджету та виробити необхідні навички, відвідуючи конференції або семінари в різних великих містах. Працюючи в стартапі, ви самі виступаєте в ролі цілого відділу, наймаючи персонал, займаючись маркетингом, стратегічним плануванням, просуванням в соціальних мережах, в загальному, – всім. Якщо вам невідомо, як щось робити, ви розв’язуєте проблеми в знаннях самостійно за допомогою відео на YouTube, публічних онлайн-курсів і інших безкоштовних ресурсів. Хочете, щоб хтось вам допоміг? Іноді це просто неможливо. Багато молодих людей спочатку насолоджуються такою свободою творчості, проте рано чи пізно вони заходять в глухий кут.

6. Нестійкий фінансовий стан

Я розмовляла з багатьма молодими людьми, які успішно пропрацювали два роки в компанії, яка, як тоді здавалося, тільки набирала обертів. Вони були одними з перших 40 співробітників, займали хороші посади, заробляли великі гроші, проте через два роки або інвестори виходили з проєкту, або його фінансування припинялося. Не встигали хлопці й оком моргнути, як вони залишалися без роботи, то ж саме відбувалося і з більшістю їхніх колег. Якщо ви приходите в стартап, ви повинні бути готові до такого розвитку подій незалежно від того, наскільки ретельно ви працюєте. Навіть в стартапах, що відрізняються стійким матеріальним становищем, вас можуть звільнити за те, що результати вашої роботи незадовільні. Кожного співробітника наймають з конкретною метою, виділяючи для цього певні кошти з бюджету. Якщо ви їй не відповідаєте або не сприяєте якимось чином успіху спільної справи, ваша цінність в очах компанії падає. Нічого особистого, просто вона не може дозволити собі витрачати гроші та час на того, хто не рухає її вперед. Вибираючи стартап як відправну точку вашої кар’єри, будьте готові внести вагомий внесок в його розвиток.

Підпишіться на e-mail розсилку Українського Спектру

Про “Український Спектр”

«Український Спектр» – це онлайн медіа-організація, яка націлена на те, щоб допомогти своїм читачам, глядачам та відвідувачам успішно розвиватися в бізнесі та повсякденному житті, завдяки неперевершеному доступу та найкращому у своєму класі поданню новин та історій.

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu