Історії, Люди, Новини

«Чому Ілон Маск не дивак»: перше інтерв’ю творця Tesla і SpaceX журналу Forbes

08 Липня, 2020

Не забудьте поширити ❤️

Ілон Маск став першим в історії бізнесменом, що запустив корабель з людьми на борту на навколоземну орбіту. Після цієї події ми публікуємо першу статтю Forbes про підприємця, надруковану у 2003 році. У ній Маск ще далеко не мільярдер і тільки що створив власну космічну компанію, не зумівши купити ракету в Росії.

Ілон Маск заробив статки завдяки інтернету. Тепер він планує доставляти корисні вантажі в космос і врятувати людство, колонізувавши Марс.

З’ясуймо один момент: Ілон Маск не дивак. «З усіх людей, яких ви коли-небудь зустрічали, я найменше підходжу під визначення дивака», – наполягає Маск. Дивакам рідко вдається завести статок $ 200 млн до 31 року. Однак Ілону Маску це вдалося. Своїм успіхом він зобов’язаний двом вдалим операціям: в 1999 році він за $ 307 млн ​​продав свою першу компанію Zip2 Corporation виробнику персональних комп’ютерів Compaq, а в жовтні 2002 року він за $ 1,5 млрд продав платіжну систему PayPal інтернет-аукціону eBay.

Його останній проєкт, на фінансування якого Маск виділив «десятки мільйонів» з власних заощаджень, теж не можна назвати навіженим. Якщо Маск отримає схвалення від уряду США, то його компанія Space Exploration Technologies, відома під коротшою назвою SpaceX, до кінця 2003 року буде готова до запуску в космос недорогих ракет. Маск планує доставляти в космос легкі супутники або інші корисні вантажі вагою до 500 кг. Вартість одного польоту складе всього $ 6 млн, що набагато менше, ніж $ 20 млн, адже саме стільки становить вартість пуску ракети Pegasus від компанії Orbital Sciences Corporation.

Коли Маск міркує про майбутнє SpaceX, в голові мимоволі починає грати головна тема з серіалу Star Trek. Маск дійсно стурбований тим, що людству може прийти кінець. «Завжди потрібно враховувати, що може статися якась катастрофа на кшталт ядерної війни або падіння метеорита, через який з лиця землі зникли динозаври», – похмуро каже Маск, допиваючи дієтичну колу. Він погодився провести інтерв’ю в каліфорнійському місті Ель-Сегундо, де знаходиться офіс SpaceX, через дорогу від якого можна побачити звичайну шиномонтажну майстерню. «Поняття планетарної надмірності цілком обґрунтовано з наукової точки зору. Це кращий спосіб для забезпечення довгострокового виживання людства», – додає Маск.

Саме тому Ілон Маск планує колонізувати Марс і мріє побудувати ракети, які могли б доставляти в космос корисні вантажі. «Поверхню Марса можна зробити більш придатною для життя людини», – розповідає він, посилаючись на теорію про те, що за допомогою вивільнення парникових газів в атмосфері можна було б створити на Марсі навколишнє середовище, придатне для життя людини. «Ми можемо змінити клімат на Марсі й зробити його більш схожим на земний», – додає Маск. Він не надає особливого значення тому, що незадовго до інтерв’ю вчені з Лабораторії реактивного руху НАСА заявили про смертельно небезпечний рівень радіації на Марсі. За даними вчених, в ході висадки на Марс астронавти можуть піддати своє здоров’я величезному ризику. Проте Ілон Маск та інші члени марсіанського суспільства, число яких наближається до 6000, впевнені в тому, що колонізація Марса можлива. Відомо, що Ілон Маск – один з головних спонсорів марсіанського суспільства, проте він відмовився розкривати інформацію про суму своїх пожертв. Завдяки його фінансуванню Марсіанське суспільство змогло обладнати телескопом названу на його честь обсерваторію на станції Mars Desert Research Station на півдні штату Юта. У пустелі члени Марсіанського суспільства намагаються змоделювати експедицію на Марс. Вони користуються сміттєспалювальними туалетами та носять саморобні космічні шоломи, які, за деякими даними, виготовлені з кришок сміттєвих баків.

«Ми не намагаємося з’ясувати, яким є життя на Марсі, бігаючи по пустелі в космічних шоломах з кришок сміттєвих баків. Ми намагаємося з’ясувати, яка тактика може спрацювати в реальному житті, при цьому моделюючи експедицію на Марс», – роздратовано говорить засновник Марсіанського суспільства Роберт Зубрін.

«Чому Ілон Маск не дивак»: перше інтерв'ю творця Tesla і SpaceX журналу Forbes - news, people, story

Проте коли Ілон Маск веде переговори з потенційними клієнтами SpaceX, він не згадує свої мрії про колонізацію Марса. На недавній презентації перших прототипів ракет SpaceX в Ель-Сегундо аеронавт-самоучка Ілон Маск майстерно відповідав на питання високопоставлених військових і чиновників з НАСА про «пристрої штифтової форсунки», яка використовується для подачі палива в камеру згоряння ракетного двигуна, а також про «турбонасоси рідинного ракетного двигуна Merlin».

Не можна заперечувати, що необхідність в недорогих альтернативах для пуску ракет в космос дійсно існує. Компанії на зразок Boeing і Lockheed Martin пропонують занадто дорогі варіанти. Засновник і голова ради директорів виробника «недорогих» мікросупутників і компонентів ракет SpaceDev Джеймс Бенсон зазначає, що він «вже давно намагається переконати експертів з космічної індустрії в тому, що майбутнє за мікрокомп’ютерами, а не за величезними ЕОМ». На жаль, прогрес йде повільними темпами. Попри те, що загальний обсяг продажів SpaceDev у 2002 році склав $ 3,4 млн, компанія, акції якої торгуються на біржі NASDAQ, вже давно переживає не найкращі часи. Минулого року компанії вдалося скоротити збитки з $ 1,9 млн до $ 376 000. Проте, для цього треба було скоротити витрати SpaceDev на $ 3,2 млн.

Ілон Маск народився в ПАР і переїхав в Канаду після розлучення батьків. Він навчався в Пенсильванському університеті, де отримав ступінь бакалавра з фізики та економіки. У 1995 році Маск вступив до Стенфордського університету, але вже через два дні кинув навчання заради запуску своєї першої компанії Zip2 Corporation. Його блискуча ідея полягала в тому, що створити програмне забезпечення, що дозволяє газетам розміщувати оголошення в інтернеті. У той час йому було складно отримати фінансування, адже у нього не було досвіду ні у сфері технологій, ні в роботі із засобами масової інформації. Проте Ілон Маск зумів переконати партнерів фонду Mohr Dawidov Ventures інвестувати $ 3,6 млн в його компанію в обмін на контрольний пакет акцій Zip2 Corporation.

«Спочатку все було досить скромно. Я не міг витрачати багато грошей», – розповідає Маск, згадуючи про той період у своєму житті, коли він ходив у волонтерський центр молодіжної організації YMCA, щоб прийняти душ. Однак всі його зусилля окупилися, коли чотири роки по тому він продав Zip2 Corporation виробнику персональних комп’ютерів Compaq, який потім об’єднав дітище Маска з пошуковою системою AltaVista. «За іронією долі вони не хотіли дати нам акції компанії, тому що вважали, що їх оцінили досить високо», – з посмішкою згадує Маск. За свою частку в 7% він отримав $ 22 млн.

Наступний проєкт Ілона Маска виявився набагато простішим, хоча підприємець ускладнив собі завдання, почавши займатися бізнесом у сфері, про яку він практично нічого не знав. Він заснував систему онлайн-платежів X.com, яка в підсумку стала одним з перших інтернет-банків, що пропонують іпотечні та кредитні послуги. У той час скептики пророкували, що у Маска нічого не вийде.

Дійсно, X.com не вдалося стати хорошим інтернет-банком. Проте X.com завоювала популярність завдяки функції переказу грошей з одного рахунку на інший за допомогою електронної пошти. «Банальна функція», – зазначає Маск. Виявилося, що у компанії під назвою Confinity є схожа система онлайн-платежів PayPal. Після доопрацювання, завдяки якій з’явилася можливість переказувати гроші за допомогою кишенькових комп’ютерів PalmPilots та інших бездротових пристроїв, платіжна система стала улюбленим засобом оплати покупок користувачів інтернет-аукціону eBay. У березні 2000 року Маск придбав компанію Confinity і перейменував її в PayPal. Сума угоди не розголошувалася. Після злиття X.com і PayPal він зробив ставку на успішну маркетингову стратегію і почав залучати нових користувачів.

Незабаром настав зоряний час Маска. Система PayPal провела IPO в лютому 2002 року, тобто вже після того, як лопнула куля доткомів, але її акції злетіли на 55% в перший день торгів. Через вісім місяців інтернет-аукціон eBay купив PayPal. Сума угоди виявилася на 80% вище, ніж первісна вартість компанії. Бувши найбільшим акціонером PayPal (в його розпорядженні було 6,5 млн акцій), Ілон Маск отримав в результаті угоди акції eBay вартістю понад $ 220 млн.

На той час Маск вже витав у хмарах. Після розмови з друзями про повільний прогрес у розвитку пілотованих польотів у космос, Маск замовив аналітикам дослідження про можливість відправки на Марс свого роду системи життєзабезпечення, що містить живі рослини. Він планував заповнити її живильним гелем, за допомогою якого рослини могли б пустити коріння. Йому залишалося тільки придумати, як можна було б доставити рослини на відстань 70 млн км. Маск легко міг дозволити собі викласти $ 20 млн за систему життєзабезпечення, але пуск ракети Delta від компанії Boeing обійшовся б йому ще в $ 50 млн.

«Це була неймовірна сума», – згадує Маск. Тому він відправився в Росію, щоб купити собі недорогу ракету. Він навіть домовився про угоду, але відступив, коли ризик мати справу з ексцентричними російськими став переважувати будь-які можливості заощадити. Маск відмовляється розголошувати інформацію про передбачувану вартість угоди або про те, з ким саме він вів переговори.

Чому б тоді не побудувати ракету самостійно? Маск замовив нове дослідження свого знайомого з Марсіанського суспільства. Ним виявився колишній технічний директор компанії Orbital Sciences Corporation Майкл Гріффін, який зараз обіймає посаду глави фінансується ЦРУ венчурного фонду In-Q-Tel, який інвестує в розвиток шпигунських технологій. «Мені було ясно, що нам потрібен надійний, але недорогий спосіб потрапити в космос», – розповідає Ілон Маск. На перших етапах його особисті інвестиції в новий проєкт склали $ 20 млн, при цьому загальні витрати SpaceX склали $ 40 млн.

Маск відмовляється від порівняння з численними приватними компаніями, які займалися виробництвом ракет до SpaceX і зазнали краху. Швидше за все, він має на увазі компанію Beal Aerospace. Як і Маск, засновник Beal Aerospace Ендрю Біл був багатим ентузіастом освоєння космосу, який заробив свої статки в абсолютно іншій галузі. У випадку з Ендрю Білом мова, правда, йшла про банківську справу в штаті Техас.

Ендрю Біл планував інвестувати у свій проєкт $ 200 млн з особистих статків. Він хотів побудувати невеликі ракети багаторазового використання для доставки супутників на низькі навколоземні орбіти. Нагадує SpaceX, чи не так? Однак його проєкт провалився з тріском в жовтні 2000 року, після того як сам Біл поскаржився, що НАСА спонсорує його конкурентів.

Маск стверджує, що його компанію не спіткає така ж доля. За словами підприємця, його конкуренти зазнали краху, тому що у них не було талановитих фахівців і значного фінансування. Маск же залучив до роботи в SpaceX інженерів з TRW і Boeing, тому він сподівається, що йому вдасться здійснити задумане. Якщо він продасть акції eBay, то отримає достатнє фінансування. Маск навіть стверджує, що у нього вже є два клієнти, проте відмовляється розголошувати інформацію про ці компанії.

Якщо Маск каже, що у нього вже є клієнти, це означає, що компанія SpaceX привернула до себе увагу. В кінцевому підсумку саме увага громадськості може піти їй на користь і стати ключем до успіху. «Поговорімо про довгострокову перспективу. Якщо ми потрапимо в космос і зрозуміємо, як влаштований наш Всесвіт, людство, можливо, коли-небудь покине Землю», – розповідає Ілон Маск по шляху в Колорадо-Спрінгс, де йому належить виступити на престижному симпозіумі з питань вивчення космосу. Він додає: «Найкраще, що ми могли б зробити з точки зору забезпечення виживання людства, це створити другу самодостатню цивілізацію за межами Землі. Єдине місце, де це дійсно можливо, – Марс».

Але чи здійсненні подібні плани? Все це звучить як слова істинного дивака. Однак десять років тому ми б назвали диваком того, хто б почав розповідати нам про електронні гроші.

Підпишіться на e-mail розсилку Українського Спектру

Про “Український Спектр”

«Український Спектр» – це онлайн медіа-організація, яка націлена на те, щоб допомогти своїм читачам, глядачам та відвідувачам успішно розвиватися в бізнесі та повсякденному житті, завдяки неперевершеному доступу та найкращому у своєму класі поданню новин та історій.

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu