Бізнес, Новини, Технології

Що таке доменне ім’я і як працюють домени

13 Липня, 2020

Не забудьте поширити ❤️

Процес створення сайту починається з вибору доменного імені. Саме на даному етапі більшість новачків стикаються з першою перешкодою на шляху до успішного запуску. Вони виявляються притиснутими до стінки через багато технічних проблем і термінів, таких як вебхостинг, реєстрація доменів, сервер тощо.

З іншого боку, неможливо мати сайт без домену. У цьому керівництві ми постараємося охопити кожну проблему, яка може здатися занадто технічною для новачків. Крім того ми обговоримо необхідність доменів, їх типи, а також швидкі способи їх вибору і покупки. Основна мета – з’ясувати, як правильний домен буде працювати на вашому сайті в майбутньому.

Що таке доменне ім'я і як працюють домени - tech, news, businessЩо таке доменне ім'я і як працюють домени - tech, news, business

Що таке доменне ім’я насправді?

Ми не будемо заглиблюватися в визначення цього терміна. Щоб зробити речі простіше, вебсайт містить два основних елементи. Вони охоплюють:

Вебсервер – скажімо, це фізичне (цифрове) сховище для файлів і контенту вашого сайту. Він працює як механізм, який зберігає всі файли та відправляє їх відвідувачеві кожен раз, коли він відвідує ваш сайт.

Доменне ім’я – оскільки кожна будівля має фізичну адресу, доменне ім’я є адресою вебсайту в Інтернеті. Іншими словами, воно допомагає людям знайти ваш сайт, набравши його в браузері.

Всесвітня павутина – це величезна мережа з мільйонів підключених пристроїв. Всі комп’ютери, ноутбуки, планшети або смартфони взаємодіють один з одним. IP-адреса – це єдиний спосіб ідентифікувати кожен конкретний пристрій в мережі. З іншого боку, типова IP-адреса виглядає як нескінченний список цифр, які неможливо запам’ятати.

Доменні імена повинні спростити процес ідентифікації сайту, а не змушувати вводити нескінченні цифри. Користувачам необхідно запам’ятати лише коротку назву, яку не тільки легко набрати, але і яка має відношення до основної концепції вебсайту.

Як працює домен?

Попри невідомі правила, процес виглядає досить просто. Він складається з наступних етапів.

 • Ви вводите доменне ім’я в вашому браузері.
 • Як тільки ви це зробите, він автоматично відправить запит в DNS.
 • Мережа ідентифікує сервери імен, пов’язані з доменом сайту.
 • Конкретний сервер імен отримує початковий запит.
 • Він відправляє дані назад в браузер користувача.

У цій схемі сервер імен – це машина, підтримувана вашим конкретним хостинг-провайдером. Іншими словами, запит DNS буде перенаправлений в те місце, де розміщений ваш вебсайт. Сервери імен використовують спеціальне програмне забезпечення для вилучення вмісту сайту, а також всіх його вебсторінок.

Чому необхідно мати доменне ім’я?

Крім призначення мережевої адреси вашого вебсайту, доменні імена можуть відігравати вирішальну роль, коли мова заходить про визнання сайту серед цільових користувачів. Водночас, це може здатися життєво важливим інструментом просування та оптимізації, що дозволяє підняти ваш проєкт в рейтингу пошуку.

 • Перше враження користувача. Доменне ім’я – це перше, що бачать ваші відвідувачі. Домен – це обличчя вашого проєкту. Воно визначає, буде у ваших відвідувачів гарне перше враження чи ні. Примусьте їх запам’ятати назву вашого сайту за допомогою чіткого домену, який легко запам’ятати.
 • SEO-афект. Припустимо, ви знаєте хоча б деякі основні SEO-методи. Наявність ключового слова у вашому домені, безумовно, буде величезним плюсом з точки зору оптимізації сайту. Переконайтеся, що ключове слово показує спеціалізацію або область вашого сайту.
 • Можливості просування. Чіткий домен, що легко запам’ятати – відмінний інструмент просування. Ви можете легко виділитися серед своїх конкурентів в цій ніші, а також забезпечити успішний брендинг в довгостроковій перспективі.

Визначення типів доменних імен

Тепер, коли ви дізналися про те, як працює домен і чим він є насправді, нам потрібно виділити основні типи доменів. Вони охоплюють різні розширення і рівні, які також можуть грати життєво важливу роль в подальшій розробці вебсайту.

Ключем до успіху є вибір типу в залежності від вебсайту. Отже, ось основні типи доменів, з якими ви можете зіткнутися:

 • TLD – абревіатура розшифровується як домени верхнього рівня. Це означає, що ви можете похвалитися найвищим рейтингом лістингу серед інших типів доменів. Найпопулярніші TLD включають такі розширення, як .com, .net, .org і деякі інші.
 • ccTLD – домени верхнього рівня з кодом країни. Вони визначають конкретний регіон вебсайту, що полегшує цільової аудиторії розуміння місця розташування компанії. Більшість з вас, напевно, бачили такі розширення, як .uk, .de, .in тощо.
 • sTLD – ще один тип TLD, який відноситься до спонсорованих доменних імен. Вони в основному належать громадам, некомерційним організаціям, соціальним і освітнім центрам тощо. Найбільш популярними є .gov або .edu. Вони також вважаються найнадійнішими.

TLD – це не єдині типи доменів, з якими ви можете зіткнутися. Ось деякі інші категорії, які зустрічаються рідше, хоча все ще можуть служити певним цілям.

Домени другого рівня

Судячи з терміну, стає зрозуміло, що ці домени встановлені безпосередньо під TLD. Як правило, такі типи відносяться до урядових або фінансових установ, університетів та академічних установ. Більшість з вас, ймовірно, бачили такі розширення, як .gov.uk, що складаються з двох закінчень замість одного .com.

Піддомен (субдомен)

Деякі власники вебсайтів, як правило, використовують субдомени для подання декількох підрозділів компанії. Субдомен може визначити конкретний відділ або каталог, не купуючи окремий TLD. Вони в основному використовуються для окремих рекламних кампаній, цільових сторінок, сервісів тощо. Однак вони не завжди є хорошою ідеєю, особливо коли мова йде про безкоштовні піддомени.

У деяких випадках може знадобитися використовувати домени для перенаправлення. Це означає, що коли користувач відвідує ваш первісний сайт, він автоматично перенаправляється на інший сайт. Це може добре працювати для рекламних кампаній і тимчасових сторінок мікросайтів.

Причини уникати безкоштовних піддоменів

Як уже згадувалося раніше, субдомени реєструються для запуску дочірніх версій вебсайтів. Наприклад, ваше доменне ім’я superblog.com вам потрібно створити окремий дочірній сайт для розділу відео. В цьому випадку, доменним ім’ям буде video.superblog.com.

Причини для створення піддомену можуть бути наступними:

 • Тимчасові акції.
 • Окремі цільові сторінки.
 • Короткострокові мікросайти.

Користувачам рекомендується використовувати піддомени тільки для тимчасових завдань і вебсторінок, які в майбутньому стануть непотрібні. Субдомени не працюватимуть для довгострокового бізнесу в довгостроковій перспективі. Хоча ви старанно працюєте над створенням якісного і SEO-дружнього контенту для вашого основного проєкту, ви навряд чи зможете оцінити якісний трафік на тимчасову сторінку з основного домену.

З точки зору, як маркетингу, так і SEO, краще сконцентрувати цільову аудиторію навколо основного проєкту, ніж розділяти її між двома різними вебсайтами. Для великих компаній, яким потрібно зростання, краще купити кілька TLD з різними розширеннями, щоб уникнути додаткових витрат у майбутньому.

Поради щодо вибору доменного імені

Отже, пора зайнятися підбором відповідного домену для нашого сайту. Сьогодні це завдання досить просте, враховуючи тонни генераторів доменів та інших сервісів, які полегшують роботу над проєктом. Але, як ми вже говорили, домен – це обличчя вашого сайту. Гарна ідея полягає в тому, щоб придумати яскраву брендовану назву, а не вибирати універсальні альтернативи.

Самостійно створені домени

Якщо ви вирішили створити доменне ім’я самостійно, зосередьтеся на наступних речах:

 • Зробіть його відмінним – переконайтеся, що ваш домен звучить інакше, ніж у конкурентів, однак все ще актуальний. Не бійтеся висловити свою креативність і зробити його максимально незабутнім, а також впізнаваним.
 • Використовуйте синоніми – намагайтеся бути унікальними та уникати традиційних слів. Замість цього використовуйте помітні синоніми за допомогою доступних онлайн-сервісів.
 • Зберігайте його коротким – уникайте довгих доменних імен. Постарайтеся зробити ім’я сайту якомога коротшим. Гарна ідея – зупинитися десь між 7-14 символами. Не перевищуйте ці межі.
 • Просте для введення і написання – користувачі навряд чи оцінять доменне ім’я, яке важко ввести. Вони б віддали перевагу простішій назві сайту. Переконайтеся, що ваш домен легко пишеться.

SEO-дружні домени

Домен призначений не тільки для того, щоб представити ваш сайт широкому загалу, але він також може виявитися ефективним інструментом з точки зору SEO-оптимізації. Правильно створена назва сайту може вплинути на його подальше ранжування в пошукових системах. З іншого боку, ви не повинні перестаратися з цільовими ключовими словами. Ось що ви можете зробити:

 • Вставте ключову фразу – буде непогано зробити доменне ім’я з ключовим словом всередині. Воно повинно бути актуальним для вашої конкретної ніші. Саме так насправді виглядає більшість згенерованих імен. Єдина проблема полягає в тому, що вони упаковані ключовими фразами, що робить ім’я важким для читання і розпізнавання. Це те, чого варто уникати.
 • Уникайте тимчасових доменів – деякі власники сайтів змінюють домени через деякий час. Це погана ідея, особливо якщо ви починаєте бізнес з метою його подальшого зростання і розширення. Якщо ви зміните назву сайту, це негативно позначиться на SEO та пошукових рейтингах проєкту.

Подумайте двічі, перш ніж почати процес реєстрації.

Загальні домени

Це домени, які автоматично генеруються онлайн-сервісами. Все, що вам потрібно, це ввести назву компанії або нішу та отримати кілька доступних варіантів з різними розширеннями. З одного боку, вони можуть бути простим варіантом для тих, хто шукає швидке рішення. Однак ми рекомендуємо використовувати ексклюзивні брендовані домени.

Чому загальні домени не такі хороші, як брендовані?

Основна проблема загальних доменів полягає в тому, що вони, як правило, схожі. Ви не повинні чекати великого креативу від онлайн-сервісу, особливо якщо він безкоштовний. Брендовані назви сайтів виглядають унікальними. Вони легше запам’ятовуються і здаються більш впізнаваними. Відмінна можливість, щоб виділитися з натовпу основних конкурентів.

З іншого боку, ви можете використовувати загальні домени як джерело натхнення, якщо вам не вдається розробити власне ім’я. Однак слід уникати типових імен, які можуть ввести в оману цільову аудиторію. Навряд чи вам сподобається, що ваш трафік – це загальні вебсайти з фактично однаковими загальними доменними іменами.

Яке доменне розширення вибрати?

Як тільки ви придумаєте приголомшливу та оригінальну назву для свого сайту, вам потрібно буде вибрати розширення. Ми вже розглядали це питання при обговоренні типів доменів. На цей раз ми більш детально розглянемо доступні варіанти.

Доменне розширення – це суфікс, який ми використовуємо після крапки. Це може виявитися визначальним фактором для подальшого просування. Хоча більшість власників вебсайтів жадають отримати .com, це не підходить для деяких типів вебсайтів, орієнтованих на певну країну або регіон. У цій ситуації ccTLD виглядає кращим варіантом.

Іншими словами, розширення залежить від типу вебсайту, цілей, завдань тощо. Погляньте на деякі з доступних альтернатив:

 • .info – добре підходить для блогів, інформаційних проєктів і сайтів, не пов’язаних з комерційною діяльністю.
 • .co – на відміну від попереднього суфікса, це розширення використовується для комерційних сайтів.
 • .org – добре підходить для освітніх установ, благодійних організацій або інших видів некомерційних проєктів.
 • .net – добре підходить для технічних блогів, онлайн-гідів, посібників, хостинг-провайдерів тощо.

Крім традиційних TLD, згаданих вище, є також спонсоровані розширення. Вони можуть бути хорошим рішенням для конкретної ніші, оскільки вони прояснюють галузь, до якої належить ваш проєкт. Наприклад, деякі з найбільш популярних спонсорованих розширень включають:

 • .photo – ідеально підходить для онлайн-галерей і фотопроєктів. Вони будуть добре працювати й для професійних фотографів.
 • .media – розширення домену для таких проєктів, як послуги потокового відео, платформи для зберігання та обміну мультимедійними файлами тощо.
 • .club – розширення TLD, що використовується різними спільнотами та клубами, пов’язаними зі спортивними командами, освітніми організаціями, музичними зборами тощо.

Спонсоровані домени коштують дорожче в порівнянні з типовими TLD. З іншого боку, вони менш гнучкі. Наприклад, перемикатися між різними нішами з доменом .com простіше, ніж стрибати в новий напрямок з доменом .club. Отже, вам потрібно заздалегідь продумати план розширення.

Керівництво щодо покупки доменного імені

У сьогоднішньому інтернет-середовищі існує кілька способів зв’язати ваше доменне ім’я з вебсайтом. Деякі з них не вимагають окремого процесу реєстрації. Інші ж платформи пропонують користувачам комплексні рішення. У будь-якому випадку, ви можете вибрати один з трьох основних варіантів:

 • Служби реєстрації доменів – це інструменти, які використовуються тільки для реєстрації доменів. Це означає, що вам доведеться самостійно управляти процесом з нуля, а потім зв’язати його з вашим сайтом в залежності від платформи. Процес досить трудомісткий, хоча є шанс заощадити пару доларів.
 • Хостинг-провайдери – хороший варіант для тих, хто жадає рішення з усіма функціями в пакеті. Провідні платформи пропонують безкоштовні домени в рамках платного плану.
 • Конструктори вебсайтів – ще один спосіб отримати домен, вже пов’язаний з вашим майбутнім сайтом. Ви фактично отримуєте інструмент створення сайту з планом, який також містить безкоштовне доменне ім’я. З іншого боку, вам доведеться дотримуватися одного інструмента розробки.

Якщо вам потрібна максимальна свобода і гнучкість, перший варіант може бути гарною ідеєю. Ви можете зареєструвати домен, який вам подобається, а потім вибрати найбільш підходящу платформу, яка відповідає вашим потребам сайту. В цьому випадку вам потрібно буде виконати п’ять основних кроків.

Крок # 1 – Перевірте доступність домену

Ваш шлях буде починатися з перевірки домену. Вам потрібно переконатися, що ваш домен вільний для реєстрації та не зайнятий іншими сайтами. Існує безліч доступних сервісів, таких як ICAAN WHOIS, що дозволяють вам перевірити домен онлайн всього за кілька кліків.

Крок # 2 – Пошук домену

Після того як ви вибрали реєстратора, вам потрібно ввести ім’я, що ви вибрали, і перевірити, чи доступне воно. Система порадить кілька інших варіантів, що відрізняються цінами та розширеннями.

Крок # 3 – Виберіть ім’я

Якщо є ім’я, яке вам подобається, ви можете додати його в кошик і завершити процес реєстрації.

Крок №4 – Процес реєстрації

На цьому етапі вам потрібно буде виконати прості кроки, щоб завершити реєстрацію. Підготуйтеся до заповнення прогалин і надайте необхідні дані в панелі управління або вікні налаштування. Передбачається, що ви вказуєте реальні дані. Ніколи не використовуйте підроблену особисту інформацію, оскільки цей чинник може бути життєво важливий при розв’язанні питань, пов’язаних з авторським правом або боротьбою з повноваженнями домену. Після того, як ви відправили всю інформацію, залишається тільки один крок.

Крок № 5 – Перевірка домену

Останній крок – це перевірка вашого нового домену та підтвердження права власності. Ви отримаєте спеціальне перевіркове посилання, переслане на вашу електронну адресу, вказану вами на кроці №4.

5 речей, яких потрібно остерігатися

Як бачите, процес покупки доменів не такий складний, як може здатися. Однак ви все одно повинні бути інформовані про деякі приховані ризики та загрози, які необхідно остерігатися під час процесу реєстрації.

 • Приховані збори – приховані додаткові збори та витрати є нормальними для деяких онлайн-сервісів. Вам потрібно уважно ознайомитися з ціновою політикою, щоб уникнути нових витрат в майбутньому. Деякі компанії пропонують величезні знижки на перший рік з подвоєними продовженого. Переконайтеся, що ціна однакова і не буде змінюватися протягом усього договору. Крім того, ви повинні уникати платформ, які змушують вас купувати їх доповнення, які є марними.
 • Захист конфіденційності – доменні дані зазвичай доступні широкому загалу. Цей факт може стимулювати спамерів і хакерів. Хороший вихід – вибрати компанії, які гарантують конфіденційність користувачів і не стягують за це додаткову плату.
 • Персональні дані – турбота про ваші персональні дані має життєво важливе значення, оскільки деякі сервіси продають інформацію користувачів третім особам. Ознайомтеся з умовами «Політики конфіденційності», щоб уникнути комерційних пропозицій від інших маркетингових або рекламних сайтів і організацій.
 • Шукайте прозорість – звичайна ситуація, коли компанія пропонує доступні збори за реєстрацію та продовження. Цінова політика ясна, за винятком зборів за скасування бронювання або трансфер. У деяких випадках скасування або перенесення домену може коштувати вам багато коштів. Шукайте прозорість і авансове ціноутворення, щоб уникнути неприємних сюрпризів у майбутньому.
 • Підтримка клієнтів – дуже важлива функція, яку часто недооцінюють новачки. Не соромтеся звертатися до служби підтримки до початку процесу покупки. Переконайтеся, що вона готова розв’язувати проблеми та оперативно реагувати.

Поновлення та продовження домену

На сьогодні користувач має можливість зареєструвати домен максимум на 10-річний термін. Однак хорошою ідеєю буде почати хоча б з 1 або 2-річного періоду. Як довгострокові, так і короткострокові покупки доменів мають свої переваги та недоліки.

Причини для покупки довгострокових доменів:

 • Немає ніякого ризику, що ваш домен потрапить до конкурентів.
 • Гарне співвідношення ціни і якості, оскільки більшість послуг надають знижки на довгострокові покупки.
 • Немає потреби в постійному оновленні.

Причини купувати короткострокові домени:

 • Простіше відстежувати всі домени та залишатися на зв’язку з їх статусами.
 • Мінімальний тиск на домен надає ціноутворення, оскільки вам не доведеться поспішати за знижками.
 • Менше ризику закінчення терміну дії домену.

Як довгострокові, так і короткострокові домени вимагають регулярного поновлення: в іншому випадку ваш сайт буде недоступний для користувачів. Якщо термін дії доменного імені закінчився і ви не змогли вчасно продовжити його, існує ризик його втратити. Конкуренти, як правило, використовують віддалені домени для своїх цілей SEO, а також для заробітку на аукціонах.

З цієї причини вам потрібно переконатися, що є достатньо часу до наступного оновлення. Буде непогано заплатити наперед. Як правило, реєстратори відправляють повідомлення за кілька днів/тижнів до закінчення терміну дії. Все, що вам потрібно – увійти у свій акаунт і використати будь-який з доступних способів оплати.

Однак деякі користувачі можуть пропустити цю дату. Гарна новина полягає в тому, що вони все ще можуть скористатися пільговим періодом продовження, який може тривати до 1 місяця. Тільки початковий власник домену має право продовжити або відновити його протягом пільгового періоду. Після того, як ви пропустили цей період, будь-який користувач з всесвітньої павутини може зареєструвати доменне ім’я на регулярній основі.

Доменне ім’я – це перший етап запуску вашого онлайн-бізнесу, попри нішу або тип вебсайту. Це ваш шанс справити хороше перше враження, а також підвищити SEO-рейтинг або зорієнтувати відвідувачів з певного регіону.

З такою великою кількістю різних послуг вам все одно потрібно провести дослідження і вибрати кілька кращих варіантів з чіткою ціною, без прихованих платежів, хорошою підтримкою клієнтів і захистом конфіденційності. Це допоможе вам уникнути несподіваних фінансових і технічних пасток на шляху розвитку вашого проєкту. Переконайтеся, що ваше доменне ім’я знаходиться в надійних руках, щоб ваш сайт міг працювати роками.

Підпишіться на e-mail розсилку Українського Спектру

Про “Український Спектр”

«Український Спектр» – це онлайн медіа-організація, яка націлена на те, щоб допомогти своїм читачам, глядачам та відвідувачам успішно розвиватися в бізнесі та повсякденному житті, завдяки неперевершеному доступу та найкращому у своєму класі поданню новин та історій.

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu