Безпека, Новини

Як довго зберігається імунітет до COVID-19?

29 Липня, 2020

Не забудьте поширити ❤️

Нове дослідження імунітету до коронавірусу викликало бурхливе обговорення в медіа. Вчені повідомили, що антитіла, які з’являються в крові людини, що перехворіла, зникають вже через кілька місяців. Журналіст The Atlantic Дерек Томпсон спробував з’ясувати, що ця інформація може означати для людства.

Вчені з Королівського коледжу Лондона з березня по червень регулярно тестували понад 90 осіб з підтвердженим діагнозом COVID-19. Через кілька тижнів після зараження в їх крові з’явилися антитіла, які допомагали боротися з вірусом, але через два місяці їх майже не залишилося.

Інформація про це швидко потрапила в пресу. З кожним новим заголовком ситуація виглядала все драматичнішою: «Імунітет до COVID-19 зберігається всього кілька місяців» (Guardian), «Імунітет до коронавірусу зникає вже через кілька тижнів» (Forbes), «Надії людства на появу вакцини від COVID-19 опинилися під загрозою »(San Francisco Chronicle).

На перший погляд дані дослідження дійсно виглядали страшними. Якщо захист проти COVID-19 випаровується протягом декількох тижнів, люди можуть заражатися вірусом повторно. У такій ситуації про колективний імунітет не може бути й мови, а дія розроблюваних вакцин може тривати всього кілька місяців. І якщо це так, то пандемія нікуди не зникне. Щоб розібратися в ситуації, я звернувся до кількох вчених.

«Спочатку заголовки мене стривожили, – розповів Шейн Кротті, вірусолог з Інституту імунології La Jolla. – Але вивчивши представлені дані, я не виявив в них нічого страшного».

Набутий імунітет – це пам’ять клітин. Імунна система зберігає інформацію про боротьбу з інфекцією – як людина, яка, одного разу вирішивши складну головоломку, запам’ятовує, як з’єднувати деталі наступного разу. Сенс вакцинації полягає в тому, щоб дати імунній системі розв’язання задачі, не піддаючи її повноцінній зустрічі з вірусом.

Саме тому результати дослідження Королівського коледжу Лондона багатьох засмутили. Вчені встановили, що кількість так званих «нейтралізуючих антитіл» значно зменшувалася з кожним тестом – особливо, у пацієнтів з легкими або відсутніми симптомами.

Вчені, з якими я говорив, застерігали від однозначного трактування результатів дослідження, але визнавали, що отримані дані можуть означати щось важливе і цікаве. При цьому всі вони скептично поставилися до похмурих заголовків в пресі.

По-перше, імунна система людини – це складний механізм, а опубліковане дослідження розглядало тільки одну його частину. Коли в організм потрапляє новий патоген, імунітет викликає команду з В-клітин, які виробляють антитіла і перехоплюють молекули вірусу, і Т-клітин, які шукають і знищують інфіковані клітини. Оцінка імунної відповіді без урахування Т-клітин нагадує інвентаризацію ВПС без урахування бомбардувальників, а в випадку з COVID-19 саме вони можуть мати вирішальне значення. Численні дослідження свідчить про те, що Т-клітини забезпечують найсильніший і тривалий імунітет до COVID-19, але в наведеній роботі вони взагалі не розглядалися.

Як довго зберігається імунітет до COVID-19? - news, bezpeka

«Вивчати тільки одну частину імунної відповіді досить нелогічно – особливо, з огляду на наявність даних про те, яку важливу роль відіграють Т-клітини в боротьбі з COVID», – вважає Ерік Тополь, кардіолог, засновник і директор дослідницького центру Scripps. Він розповів про дослідження, проведене в університетській лікарні Страсбурга: його результати показали, що у деяких пацієнтів з COVID-19 сильне зростання Т-клітин відбувався навіть при відсутності антитіл. «Можливо, якби подібне дослідження розглядало реакцію Т-клітин, результат був би набагато оптимістичним», – зауважив він.

По-друге, хоча зниження рівня антитіл і викликає занепокоєння, воно не обов’язково є ознакою катастрофи. «Немає нічого дивного в тому, що через кілька місяців реакція антитіл зникає, – пояснює вірусолог Шейн Кротті. – Наприклад, через шість місяців після вакцинації від віспи вона знижується приблизно на 75%, але це не заважає вакцині захищати людину протягом десятків років. Потрібно дочекатися дослідження, яке проаналізує стан пацієнтів з COVID через пів року після зараження, щоб розуміти, з чим ми дійсно маємо справу».

По-третє, навіть низького рівня антитіл може бути досить для захисту від COVID-19, тому що вони можуть викликати сильнішу імунну відповідь через деякий час. «Можливо, при повторному зіткненні з інфекцією імунітет людини починає виробляти антитіла на основі імунологічної пам’яті, – вважає Памела Бьоркман, біохімік з Каліфорнійського технологічного інституту. – Тому я б не поспішала робити висновок про те, що люди, які перехворіли на SARS-CoV-2, не захищені від повторного інфікування».

На перший погляд цей аргумент виглядає досить складним, але його можна пояснити інакше. Уявімо кубик Рубіка. Людина, яка вміє його збирати, через три тижні навряд чи зможе описати всю послідовність дій. Але якщо дати їй головоломку в руки, вона швидко згадає, що з нею потрібно робити. Можливо, дослідження Королівського коледжу Лондона якраз описує стан імунної системи в період такої «забудькуватості». Не варто виключати ймовірність того, що при зустрічі з COVID-19 імунна система може згадати рішення і створити потужний захист.

Є й інші чинники, які дозволяють сподіватися, що пандемія не буде тривати вічно. Розробки вакцин йдуть з хорошою швидкістю. Кілька досліджень на мавпах також дали багатонадійні результати – імунна система тварин продемонструвала сильну і тривалу відповідь на інфекцію. Крім того, в одній з недавніх статей розповідається, що через 17 років після появи SARS в Східній Азії багато пацієнтів, як і раніше володіють стійким імунітетом до цього вірусу, який також може допомагати їм у боротьбі з COVID-19.

Вивчення COVID-19 – це безпрецедентний приклад об’єднання зусиль світової спільноти, де кожне дослідження схоже на крихітний фрагмент однієї величезної мозаїки. Ось те, що можна з упевненістю заявляти на цей час: людство зіштовхнулося з небезпечним захворюванням і з кожним тижнем отримує про нього все більше даних, а імунна система людини набагато складніша, ніж багато хто собі уявляє. При цьому жодне дослідження поки не підтвердило припущення про те, що вакцина може не спрацювати.

Підпишіться на e-mail розсилку Українського Спектру

Про “Український Спектр”

«Український Спектр» – це онлайн медіа-організація, яка націлена на те, щоб допомогти своїм читачам, глядачам та відвідувачам успішно розвиватися в бізнесі та повсякденному житті, завдяки неперевершеному доступу та найкращому у своєму класі поданню новин та історій.

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu