Бізнес, Історії, Люди, Новини

«Не ускладнюйте»: 12 важливих уроків за 12 років роботи CEO в MacPaw

15 Вересня, 2020

Олександр Косован, засновник компанії MacPaw і співзасновник інвестиційного фонду SMRK, вже 12 років займає позицію керівника компанії. У своїй колонці для Forbes він розповів про 12 важливих уроків, які засвоїв за цей час. 

У 2008 році я створив CleanMyMac – свій перший продукт, який став початком MacPaw, успішної української IT-компанії з мільйонами користувачів по всьому світу.

«Не ускладнюйте»: 12 важливих уроків за 12 років роботи CEO в MacPaw - news, people, story, business«Не ускладнюйте»: 12 важливих уроків за 12 років роботи CEO в MacPaw - news, people, story, business

За ці роки я багато чого навчився, але якби довелося почати все спочатку, я б не хотів, щоб мої власні помилки зупиняли мене. Ось чому я вирішив поділитися дванадцятьма важливими, але не настільки очевидними уроками, які я засвоїв, створюючи стартап 12 років тому. Сподіваюся, це допоможе іншим підприємцям не повторювати моїх помилок і швидше зробити крок назустріч мрії.

1. Почніть тут і зараз

Я зібрав першу команду CleanMyMac з друзів, коли був студентом і жив в гуртожитку КПІ. Я вмів програмувати, але мало що знав про стратегію, маркетинг та комунікації з користувачами. Я вчився на практиці.

У вас точно вже є все необхідне, щоб почати. Не чекайте, поки досягнете якогось уявного стану готовності. Просто зробіть перший крок і, що не менш важливо, наберіться терпіння і сил. Це допоможе вам подолати найскладнішу частину – завершити останні 20%, коли здається, що ви втрачаєте фокус і віру в те, що дійсно запускаєте продукт.

2. Спочатку продукт, а потім інвестиції

Коли ви читаєте технологічні видання, може скластися враження, що всі навколо піднімають мільйони інвестицій, а ви все ще перебуваєте на старті. Це може як мотивувати, так і відволікати.

Я розвивав компанію без залучення зовнішніх інвестицій – спочатку це були власні заощадження і команда друзів, які надалі стали надійними діловими партнерами. Саме це і стало кращим фундаментом, про який можна тільки мріяти. Безумовно, венчурний капітал буває дуже корисним, але він може і почекати.

Сьогодні, як інвестор венчурного фонду, я б ніколи не підтримав стартап, засновники якого стурбовані виключно запуском заради запуску. Основну увагу слід приділяти розв’язанню проблем клієнтів і наданню цінності.

3. Орієнтуйтеся на інтереси користувачів

Переконайтеся, що ви розумієте проблему, яку намагаєтесь вирішити, і знаєте, кому саме ви допомагаєте. Чи достатньо велика цільова аудиторія, щоб підтримати вас? Чи готова ця аудиторія платити за такий продукт або послугу?

Приділіть час, щоб уважно вислухати своїх потенційних клієнтів. Необов’язково реалізовувати всі їхні побажання, але знати необхідно. У MacPaw навіть є традиція називати оновлення продуктів на честь користувачів, які дали нам цінні коментарі та зворотній зв’язок.

4. Приділяйте увагу дизайну

Вперше стикаючись з продуктом, люди приймають рішення про покупку, ґрунтуючись на тому, як виглядає продукт (UI), і що вони відчувають (UX).

Дизайн продукту – запорука вашого успіху. Якщо задати високий стандарт дизайну на ранньому етапі, він окупиться багаторазово. Ви будете радувати своїх клієнтів, а як бонус, дизайн можуть відзначити нагородою – це теж не завадить.

5. Багато експериментуйте

Одні й ті ж ідеї можуть стати як успіхом, так і провалом. Визначення цінності вашого продукту – найважливіша, але одна з найменш вивчених областей будь-якого бізнесу. З мого досвіду, слід спробувати кілька різних підходів, оскільки одні стратегії ціноутворення можуть більше підходити вашому продукту, ніж інші. Подумайте про те, яку цінність ви зможете дати, встановлюючи за це певну ціну. Не бійтеся визнавати помилки та закривати невдалі проєкти.

6. Керуйтеся своїми цінностями

Спочатку ви як засновники внутрішньо розумієте, що являє собою ваша компанія. Сформулюйте і запишіть це, особливо перед тим, як почнете активно наймати співробітників. Ваші цінності – це клей, який утримує команду разом і дозволяє залучати кращі таланти.

А намагаючись адаптувати людей, не згодних з вашими цінностями та корпоративною культурою, ви можете порушити баланс всередині компанії замість того, щоб пліч-о-пліч іти з командою до спільної мети.

«Не ускладнюйте»: 12 важливих уроків за 12 років роботи CEO в MacPaw - news, people, story, business

Олександр Косован

7. Дайте команді свободу дій

Наймаючи кращих, ви повинні надати своїм співробітникам свободу робити те, що вони вміють найкраще. Крім цього, у вас завжди повинен бути дієвий механізм зворотного зв’язку. Зберіть думки команди про ваші продукти та процеси та поділіться з нею власним судженням.

Переконайтеся, що команда має всі необхідні інструменти та повноваження для виконання завдань і не витрачає час на переговори, узгодження і бюрократію.

8. Продовжуйте вдосконалюватися

Якщо ваш продукт виявився успішним, не зупиняйтеся на досягнутому. Світ стрімко змінюється, особливо у сфері технологій. Щодня з’являються нові конкурентоспроможні рішення, технології та платформи. Інвестуйте час і ресурси, щоб залишатися серед лідерів.

9. Вкладайте в розвиток суспільства

У міру того як ваша компанія домагається успіху, не забувайте ним ділитися. Придумуйте проєкти, які б показували ваші цінності, при цьому допомагали суспільству і в результаті об’єднували людей всередині компанії. Наприклад, в MacPaw ми реалізуємо різні соціальні проєкти – від підтримки літніх людей до навчання молоді, – в яких кожен охочий може взяти участь.

10. Не бійтеся конкуренції

Один з найзахопливіших аспектів бізнесу – це не захоплення ринків, а конкуренція з тими, ким ви дійсно захоплюєтеся.

Запускаючи один з наших останніх продуктів, Setapp, ми вирішили позмагатися з Mac App Store. Ми справжні шанувальники Apple: в нашому офісі навіть є власний музей, присвячений цій компанії. Така вдячність підживлює наше бажання створити щось краще.

11. Не ускладнюйте

Леонардо да Вінчі інколи приписують вислів: «Простота – це крайній ступінь витонченості». Створити щось складне легко, а ось спрощення може виявитися важким завданням. Критичне мислення щодо своїх продуктів, процесів та автоматизації на самому початку заощадить вам багато ресурсів надалі.

12. Будьте далекоглядними

Чим ви молодше, тим сильніше ваше бажання отримати все і відразу. Але якщо хочете побудувати значущий бізнес, вам слід враховувати можливі довгострокові наслідки своїх дій.

Вам варто створювати репутацію, відмовлятися від легких грошей та інвестувати в перспективні проєкти. Для мене кожен рік управління компанією корисніший і значущіший, ніж попередній. Хоча минуло вже дванадцять років, я з нетерпінням хочу дізнатися, що принесуть наступні дванадцять.

Про “Український Спектр”

«Український Спектр» – це онлайн медіа-організація, яка націлена на те, щоб допомогти своїм читачам, глядачам та відвідувачам успішно розвиватися в бізнесі та повсякденному житті, завдяки неперевершеному доступу та найкращому у своєму класі поданню новин та історій.

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu