Бізнес, Історії, Новини

Зробити бізнес на одному товарі та продавати його 60 років: історія універсального мастила WD-40

20 Листопада, 2020

Не забудьте поширити ❤️

WD-40 створили для захисту космічних ракет. Про те, що мастило можна використовувати вдома, виробник дізнався через злодійство працівників. Тепер однойменна компанія коштує $3,5 млрд, а формулу мастила досі зберігають в секреті.

Успіх з сорокового разу

У 1953 році в Сан-Дієго, Каліфорнія, з’явилася хімічна компанія Rocket Chemical Company – три людини на чолі з засновником Нормом Ларсеном.

Зробити бізнес на одному товарі та продавати його 60 років: історія універсального мастила WD-40 - news, story, businessЗробити бізнес на одному товарі та продавати його 60 років: історія універсального мастила WD-40 - news, story, business

Першим замовником компанії стала аерокосмічна Convair, якій знадобився антикорозійний засіб для захисту обшивки ракети Atlas. Всередину ракет потрапляла волога під час транспортування з Сан-Дієго на полігон.

39 перших варіантів засобу від Rocket Chemical Company були або занадто в’язкими, або занадто рідкими. Вдалою стала сорокова спроба: в лабораторній книзі засіб записали під назвою WD-40, де «WD» – «Water Displacement» (водовідштовхування). Компанія засекретила формулу і з того часу жодного разу її не міняла.

За даними самої фірми, мастило придумав Норман Ларсен. Але є й інша думка.

Професор історії Айріс Енгстранд, що вивчає Сан-Дієго, передбачає, що співзасновником компанії і творцем WD-40 був тезка Ларсена, хімік Норман Лоусон.

Норман Ларсен з’явився в компанії пізніше: він керував Rocket Chemical Company з 1957 по 1958 рік, вважає вона. Згодом їх імена переплуталися, і Ларсену приписали заслуги Лоуса, зазначає Енгстранд.

«Ми не виробляємо ракет»

У 1958 році керівником Rocket Chemical Company став один зі співзасновників Сай Ірвінг. 15 вересня того ж року він заявив, що компанія щодня випускає 8000 балончиків з WD-40.

За даними компанії, в 1960 році в Rocket Chemical Company працювали сім чоловік. Вони на своїх машинах розвозили близько 45 ящиків WD-40 в день по місцевих магазинах.

Через десять років компанія отримала держзамовлення від влади США на 233 тисячі банок WD-40. Тоді ж з’явилися чутки про можливий продаж Rocket Chemical Company, але Ірвінг спростовував їх.

У 1969 році Ірвінг пішов у відставку, і його змінив зять Джон Баррі. Майже відразу після свого приходу Баррі поміняв назву компанії з Rocket Chemical Company на WD-40 Company на честь її єдиного продукту. Рішення він обґрунтував тим, що фірма не виробляє ракет.

Зробити бізнес на одному товарі та продавати його 60 років: історія універсального мастила WD-40 - news, story, business

Ранні упакування WD-40. На тій, що зліва, зображена ракета – як нагадування, чому мастило взагалі з’явилося

При Баррі WD-40 Company роздавала зразки продукції. Наприклад, під час війни у ​​В’єтнамі компанія щомісяця відправляла 10 тисяч упакувань WD-40 для американських солдатів, щоб вони могли захистити зброю і техніку від вологи.

Важливим завданням для Баррі був захист секретної формули WD-40, торгової марки і пізнаваного дизайну упаковування. Компанія не патентувала WD-40, щоб уникнути розкриття інгредієнтів. Баррі визнавав, що інші великі компанії, наприклад 3M і DuPont, виробляли дуже схожу на WD-40 продукцію.Деякі пробували копіювати і упаковування WD-40: синьо-жовту банку з червоною кришкою.

При Баррі мастило з’явилось не тільки на полицях спеціалізованих господарських магазинів, але і в супермаркетах. Коли одна з найбільших американських торгових мереж Sears запропонувала продавати WD-40 під своїм брендом, Баррі відмовився.

При ньому ж різко виріс рекламний бюджет, WD-40 Сompany почала активно просувати товари за кордоном, зазначає The New York Times. В одному з інтерв’ю гендиректор сказав, що його компанія насправді не виробнича, а маркетингова.

У 1971 році WD-40 Company відкрила перший міжнародний офіс в канадському Торонто. Протягом 20 років компанія відкрила закордонні офіси в Великобританії, Австралії, Іспанії, Малайзії і Франції. У 2008 році вона вперше отримала більш ніж половина свого виторгу ззовні США.

Річні продажі компанії теж росли:

  • У 1970 році – $2 млн.
  • У 1983-му – перевищили $50 млн.
  • У 1990-му – $91 млн.
  • У 1992-му – $100 млн.

Компанія стала публічною у 1973-му, розмістивши акції на Nasdaq з тікером WDFC. В ході IPO ринкова оцінка компанії досягла $4,95 млн.

У 1993 році компанія заявила, що продукція WD-40 є в чотирьох з п’яти будинків США і 81% працівників користувалися їй на робочому місці. У тому ж році продажі становили до 1 млн банок на тиждень, і компанія увійшла в десять найприбутковіших на Nasdaq.

Пояснюючи секрет півстолітнього успіху WD-40, Гаррі Рідж, керівник компанії з 1997 року, говорив: «Люди люблять його, тому що це чесний продукт. Він робить те, що обіцяє».

Одна формула, багато упакувань

Досі єдиним продуктом компанії залишається WD-40 в різних упакуваннях – від ручки-тюбика, яку можна покласти в кишеню, до 200-літрової бочки.

Зробити бізнес на одному товарі та продавати його 60 років: історія універсального мастила WD-40 - news, story, business

У 2011 році презентувала лінійку WD-40 Specialist: в неї входять швидковисихний очищувач контактів і очищувач гальм. Через рік WD-40 Company заснувала дочірню компанію WD-40 Bike Company. Вона випускає засоби для догляду за велосипедами.

Тоді ж виробник запустив продажу банок обмеженої серії:

  • З ескізами автомобільного дизайнера Чіпа Фуза – він відомий роботами для Ford і Chevrolet.
  • І з військовим дизайном. 10 центів з кожної проданої банки компанія переводила в військові благодійні фонди. За підсумками акції компанія пожертвувала близько $300 тисяч.
Зробити бізнес на одному товарі та продавати його 60 років: історія універсального мастила WD-40 - news, story, business

Зверху – банки з логотипом Чіпа Фуза, знизу – на підтримку військових

Фан-клуб, міфи і легенди навколо WD-40

У WD-40 існує офіційний фан-клуб, в якому перебуває понад 100 тисяч осіб. Компанія стверджує, що створила його «раніше, ніж з’явилися Facebook, Twitter і Instagram» у 2001 році.

У фан-клубі існують такі жартівливі посади, як «члени ради директорів фан-клубу». До кінця життя кожен з них отримує ящик WD-40 раз в рік.

Компанія також регулярно спростовує міфи про себе. Вона закликає не використовувати WD-40 для лікування артриту і лову риби. У першому випадку компанія роз’яснює, що продукт містить небезпечні хімічні сполуки, які не варто вживати. У другому – закликає шанобливо ставитися до навколишнього середовища.

Сучасність

Ринкову капіталізацію компанії на листопад 2020 року оцінюють у $3,5 млрд, виторг за 2019 рік склав $423 млн, валовий прибуток за 2019 рік – $232 млн.

Святкуючи своє 65-річчя у 2018 році, компанія урочисто поміняла місце зберігання своєї секретної формули – перенесла її в інший сейф в Сан-Дієго.

Корпорація заявляє, що всі опубліковані рецепти зі створення мастила в домашніх умовах засновані на припущеннях. Компанія не патентує складу формули WD-40, щоб точний рецепт залишався секретом.

Підпишіться на e-mail розсилку Українського Спектру

Про “Український Спектр”

«Український Спектр» – це онлайн медіа-організація, яка націлена на те, щоб допомогти своїм читачам, глядачам та відвідувачам успішно розвиватися в бізнесі та повсякденному житті, завдяки неперевершеному доступу та найкращому у своєму класі поданню новин та історій.

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu