Люди, Новини, Технології

20 важливих людей зі світу технологій і чим вони відомі

21 Грудня, 2020

Ці люди щодня змінюють світ, в якому ми живемо. Їх робота визначає те, як ми спілкуємося з колегами, орендуємо житло, сприймаємо жінок в IT або дивимося смішні відео.

Ділимося добіркою діячів зі світу технологій, чиї імена трохи рідше зустрічаються в заголовках, але їх вклад в розвиток суспільства, технологій та індустрії складно переоцінити.

Брайан Ческі

Вік: 39 років
Чим займається: cооснователь і CEO сервісу по оренді житла Airbnb
Що почитати/подивитися: Twitter Брайана Ческі

Но почав відвідувати Школу дизайну Род-Айленда (RISD) в 1999 році. До неї він займався хокеєм, малюванням і навіть бодібілдінгом. Під час навчання Ческі познайомився з Джо Гебб, який пізніше стане одним зі співзасновників Airbnb. У 2004 році Ческі отримав ступінь бакалавра в галузі промислового дизайну. Після RISD він працював за фахом в Лос-Анджелесі. За інформацією Forbes, тоді він заробляв $40 000 у рік. У 2007 році Ческі переїхав в Сан-Франциско, де орендував разом з Гебб квартиру.

Відчуваючи фінансові труднощі зі зніманням житла, Ческі і Гебб купили три надувних матраца і здали спальні місця гостям. Благо попит на них був, так як в місті проводилась конференція Товариства промислових дизайнерів Америки і готелі були зайняті. Друзі назвали свою ідею «Надувне ліжко і сніданок» (Airbed and Breakfast). Потім вони продавали пластівці, щоб залучити інвестиції. Потім потрапили в престижний акселератор Y Combinator і залучили інвестиції, в тому числі від Джеффа Безоса і Ештона Кутчер.

«Для мене неприродно вчитися в художній школі і бути безробітним, а через п’ять років мати все це», – говорить Ческі. Цього року Airbnb готується до свого IPO c оцінкою в $18 млрд і сумарними інвестиціями в $6,4 млрд.

Шеріл Сендберг

Вік: 51 рік
Чим займається: COO Facebook
Що ще почитати / подивитися: книга «Не бійся діяти. Жінка, робота і воля до лідерства»

Перша асоціація з Facebook – це, звичайно, Марк Цукерберг. Але COO Facebook Шеріл Сендберг заслуговує не менше уваги. Ще в Гарварді Сендберг стала співзасновником організації «Жінки в економіці та уряді». Потім вона працювала у Світовому банку, McKinsey & Company і уряді, де займала посаду глави відділу кадрів Міністерства фінансів США при президенті Біллі Клінтоні.

Перед тим, як зайняти посаду в Facebook, Шеріл була віце-президентом по онлайн-продажу та операцій в Google. З Цукербергом Шеріл познайомилася на різдвяній вечірці у бізнесмена Дена Розенсвейга в 2007-му. Вона почала працювати в Facebook в березні 2008-го. Саме Сендберг займалася запуском і розвитком рекламної платформи соцмережі. За інформацією Forbes, з нею компанія пройшла шлях від збитку в $56 млн в 2008 році до $18,5 млрд прибутку в 2019 році.

В останні кілька років репутацію Сендберг як операційного директора підмочили незліченні скандали через дані користувачів Facebook. Але вона залишається однією з найвпливовіших жінок США, а Цукерберг впевнений в лідерстві Сендберг і її майбутньому в Facebook.

Решма Сауджані

Вік: 45 років
Чим займається: засновниця і CEO організації Girls Who Code
Що ще почитати / подивитися: книга «Дівчата, які пишуть програми: навчися програмувати і зміни світ» (Girls Who Code: Learn to Code and Change the World), подкаст «Смілива, неідеальна» (Brave, Not Perfect), виступ на TED «Вчіть дівчаток сміливості, а не ідеальності» (Teach girls bravery, not perfection).

Решма Сауджані найбільш відома як засновниця Girls Who Code. Раніше вона працювала в юридичній сфері і намагалася зробити політичну кар’єру. У 2010 році вона стала першою американкою індійського походження, яка балотувалася в Конгрес США.

У 2012 році Решма заснувала некомерційну організацію Girls Who Code. Її мета – підтримка і збільшення кількості жінок, що займаються інформатикою. До кінця 2019 навчального року програма Girls Who Code охоплювала більш 185 000 дівчаток в США, Канаді та Великобританії. У 2019 Fast Company визнало Girls Who Code найбільш інноваційною некомерційною організацією.

Стюарт Баттерфілд

Вік: 47 років
Чим займається: засновник Slack
Що ще почитати / подивитися: Twitter Баттерфілд
Баттерфілд отримав ступінь бакалавра філософії в Університеті Вікторії і ступінь магістра філософії в Кембриджському університеті. У 2003 році Стюарт став співзасновником сервісу обміну зображеннями Flickr. У 2005 році Yahoo купила його за суму від $22 до $25 млн.

Після декількох років в Yahoo Стюарт взявся за розробку гри. Вона називалася Glitch і виявилася провальною. Але в процесі Баттерфілд знову випадково розробив хітовий продукт. Ним став корпоративний месенджер Slack, який використовує безліч компаній по всьому світу. 2 грудня 2020 року розробник ПЗ Salesforce оголосив про покупку Slack. Сума угоди становить близько $27,7 млрд.

Алекс Короп

Вік: 53 року
Чим займається: засновник Palantir
Що ще почитати / подивитися: коротке інтерв’ю з Алексом Карпом для CNBC
Як пише Business Insider, Короп – ексцентричний лідер навіть за мірками Кремнієвої долини. Крім ступеня бакалавра в Хаверфордского коледжі та доктора права в Стенфордському університеті, він отримав докторський ступінь з неокласичної соціальної теорії в Університеті імені Гете у Франкфурті. Інтерес до інвестування у Карпа прокинувся після отримання спадщини. Він швидко досяг успіху і створив в Лондоні фірму Caedmon Group.

Ще в Стенфорді він познайомився з співзасновником PayPal і першим інвестором Facebook Пітером Тилем. У 2004 році Короп, Тіль і інші випускники Стенфорда створили Palantir Technologies. Компанія розробляє ПО для управління, аналізу і захисту даних.

Короп носить яскравий спортивний одяг, зберігає мечі тайцзи на роботі і займається бойовими мистецтвами прямо в коридорах офісу. За даними Forbes, він також може зібрати кубик Рубік менш ніж за три хвилини. Короп – шанувальник фітнесу і переконаний холостяк.

Компанія Palantir неодноразово піддавалася критиці. Наприклад, за свої контракти з імміграційної і митної службою США. Компанія надає ПО, яке допомагає агентству збирати, зберігати і шукати дані про нелегальних іммігрантів. 30 вересня 2020 року компанія Palantir стала публічною через прямий лістинг.

Сьюзан Войчицьки

Вік: 52 року
Чим займається: CEO YouTube
Що ще почитати / подивитися: статтю «Усунення гендерного розриву в технологічній індустрії» (Closing the Tech Industry Gender Gap)

Войчицьки вивчала історію та літературу в Гарвардському університеті, який закінчила з відзнакою. Ще вона отримала ступінь магістра економіки в Каліфорнійському університеті в Санта-Круз і MBA в Школі менеджменту Каліфорнійського університету.

До Google Войчицька працювала у відділі маркетингу Intel і консультантом з питань управління в Bain & Company. У 1998 році співзасновники Google Сергій Брін і Ларрі Пейдж орендували гараж у Войчицьки в Менло-Парк (Каліфорнія). Там вони запустили компанію Google.

Войчицьки стала 16-м співробітником Google в 1999 році. У компанії вона працювала над рядом продуктів, починаючи від AdSense і Google Analytics, закінчуючи Google Books і Google Images. У 2006 році виступила за придбання YouTube за $1,65 млрд. Сьогодні відеоплатформа, якою вона керує з 2014 року, оцінюється в $200 + млрд.

Войчицька виступає за оплачувані відпустки за сімейними обставинами та проти гендерної дискримінації в технологічній індустрії. Також вона акцентує пріоритетність освітнього контенту для YouTube і виступає за популяризацію інформатики серед дівчаток.

Мередіт Уіттакер

Чим займається: дослідниця ІІ, активістка
Що ще почитати / подивитися: виступ Уіттакер на Falling Walls Conference

Уіттакер отримала ступінь бакалавра риторики в Каліфорнійському університеті в Берклі. У 2006 році вона приєдналася до Google. Була співзасновником M-La – вимірювальної платформи, яка має в своєму розпорядженні найбільше у світі джерело відкритих даних про роботу інтернету.

Уіттакер консультувала Білий дім, Європарламент, уряду і громадські організації з питань штучного інтелекту, інтернет-політики і безпеки. У 2017 році разом з дослідницею Microsoft Research Кейт Кроуфорд заснувала AI Now Institute, який вивчає соціальні наслідки ІІ-технологій.

Уіттакер очолила страйк співробітників Google, які виникли в знак протесту проти неоднозначного ставлення компанії до скарг на харассмент. Згідно зі статтею The New York Times, екс-глава Google по Android Енді Рубін отримав «золотий парашут» в розмірі 90 млн після звинувачень в сексуальних домаганнях і звільнення.

Аналогічна ситуація сталася з іншим керівником Google, Амітом Сінгхалом, якому заплатили 45 млн. Масла у вогонь підлило також участь компанії в урядовому проекті Maven, метою якого була розробка ІІ для військових цілей. Все це вилилося в страйк 20 000 співробітників компанії в листопаді 2018 го. Уіттакер була одним з її ключових організаторів. Не дивно, що їй довелося покинути компанію вже в наступному році.

Даніель Ек

Вік: 37 років
Чим займається: засновник і CEO Spotify
Що ще почитати / подивитися: Twitter Ека

Ек закінчив IT-гімназію в Сундбіберге в 2002 році. Вивчав інженерну справу в Королівському технологічному інституті, але кинув навчання, щоб зосередитися на кар’єрі в бізнесі. Вже з 13 років займався створенням сайтів для клієнтів і наймав на роботу однокласників. Ек працював в декількох компаніях (Tradera, Stardoll) і заснував маркетингову компанію Advertigo. Пізніше він продав її TradeDoubler.

Ек встиг побувати СЕО μTorrent. Він працював із засновником майданчики Людвігом Стрігеусом, який пізніше став співробітником Spotify. Закриття Napster і негайне виникнення на його місці інших нелегальних сайтів з музикою сподвигло Ека на створення його головного проекту. Він вважав, що боротися з піратством безглуздо, тому разом з Мартіном Лоренцон створив легальний стрімінговий сервіс Spotify. У 2018 році компанія стала публічною. Сьогодні її ринкова капіталізація становить майже $60 млрд.

Ерік Юань

Вік: 50 років
Чим займається: засновник і головний виконавчий директор Zoom Video Communications
Що ще почитати / подивитися: Twitter Юаня
Юань загорівся ідеєю переїхати в Кремнієву долину після того, як почув виступ Білла Гейтса. США 8 разів відмовляли Юаню у видачі візи, перш ніж він зміг переїхати до Каліфорнії в 1997 році. Перед тим як заснувати Zoom, Юань займав пост віце-президента компанії з виробництва телекомунікаційного устаткування Cisco Systems. Ще він працював в компанії по відеоконференцзв’язку WebEx, яку Cisco купила в 2007 році.

Ідея проекту Zoom прийшла до Юаню, коли він навчався в Китаї. Еріка і його дівчину зарахували в різні коледжі в 10 годинах їзди на поїзді один від одного. Вісімнадцятирічний Юань мріяв про пристрій, що допомогло б закоханим бачитися частіше, ніж 2 рази на рік. В результаті пара одружилася, а Юань згодом заснував Zoom. Хоча на початку ні інвестори, ні роботодавці з Cisco не вірили в проект.

У 2011 році Юань запускав Zoom, коли на ринку вже були програми для дзвінків від Google, Skype, GoToMeeting і Cisco. У квітні 2019 року компанія стала публічною c оцінкою в $ 15,9 млрд. Про неймовірні успіхи компанії і особисто Юаня на тлі пандемії чули всі. Як і про проблеми з безпекою і витоком даних. Навіть будучи дуже багатою людиною, Юань не веде розкішне життя і дотримується девізу «Багато працюй, залишайся скромним».

Даніель Чжан

Вік: 48 років
Чим займається: CEO Alibaba Group
Що ще почитати / подивитися: інтерв’ю Чжана

Якщо ви знову витратили всю зарплату на розпродажах в День холостяків, то це з вини Даніеля Чжана. Саме він створив це свято шопінгу. Чжан вивчав фінанси в Шанхайському фінансово-економічному університеті. Пізніше працював у британському Barings Bank, бухгалтерських фірмах Arthur Andersen і PwC. У 2007 році Чжан приєднався до онлайн-маркетплейсу Taobao, який належить Alibaba Group. Потім його призначили президентом дочірньої компанії Taobao Tmall. Саме на цій посаді він перетворив День холостяків в свято шопінгу.

Джек Ма призначив Даніеля Чжана СЕО Alibaba в 2015 році. Чжан не так добре відомий в Китаї, як харизматичний Ма. Також у них абсолютно різний стиль лідерства. Якщо Ма настільки популярний, що його виступи збирають натовпи, то Чжана описують як тиху людину. Він веде себе настільки стримано, що батьки співробітника Alibaba переплутали його з рибиральником, побачивши в штаб-квартирі в Ханчжоу.

Джек Ма в 2018 році охарактеризував його роботу на посаді СЕО як «рішуче лідерство». Він зазначив, що під керівництвом Чжан Alibaba демонструвала стабільне і стійке зростання протягом 13 кварталів поспіль. Також в цьому році Alibaba Group продала товарів на рекордні $74,1 млрд в час святкування Дня холостяків.

Кевін Келлі

Вік: 68 років
Чим займається: співзасновник видання Wired, письменник
Що ще почитати / подивитися: книга «Неминуче. 12 технологічних трендів, які визначають наше майбутнє», виступ« Як ІІ може призвести до другої індустріальної революції» (How AI can bring on a second Industrial Revolution | Kevin Kelly)

Келлі відвідував Університет Род-Айленда, вивчав геологію і багато подорожував по Азії. У 1984-1990 роках був видавцем і редактором легендарних каталогів Whole Earth Catalogs. Був співзасновником Hackers Conference і брав участь у запуску онлайн-сервісу WELL.

Келлі став співзасновником Wired в 1993 році та працював його виконавчим редактором перші 7 років. Остання книга Келлі «Неминуче. 12 технологічних трендів, які визначають наше майбутнє» (2016) стала бестселером The New York Times і Wall Street Journal. Книга розповідає про тренди на найближчі 20 років. Серед інших його книг – бестселер про цифрову економіку «Нові правила нової економіки» і нон-фікшн «Чого хоче технологія».

Дрю Х’юстон

Вік: 37 років
Чим займається: співзасновник і головний виконавчий директор Dropbox
Що ще почитати / подивитися: Twitter Х’юстона

Х’юстон отримав ступінь з інформатики в Массачусетському технологічному інституті. Там він познайомився з Арашем Фірдоусі, майбутнім співзасновником і CTO Dropbox. Мотивацією для створення компанії послужила забута Хьюстоном флешка. Тоді він зрозумів, що яка перевага ховається за постійним доступом до своїх файлів незалежно від місця або девайса.

До Dropbox Х’юстон працював в декількох інших стартапах, включаючи Bit9, Accolade і HubSpot. Компанію Dropbox заснували в 2007 році і незабаром вона пройшла в престижний акселератор Y Combinator. Уже в 2011 році Стів Джобс захотів купити компанію, але Х’юстон був зацікавлений в її розвитку, а не продажі. За легендою, почувши відмову на свою пропозицію, Джобс пригрозив витіснити стартап з бізнесу. У 2018 році компанія стала публічною. Її ринкова капіталізація на момент написання статті становить $8,4 млрд.

Шон Паркер

Вік: 41 рік
Чим займається: співзасновник Napster і Facebook, інвестор
Що ще почитати / подивитися: Twitter Паркера

Багатьом ім’я Шона Паркера знайоме по фільму Девіда Фінчера «Соціальна мережа», де його персонажа зіграв Джастін Тімберлейк. Хоча самому Паркеру екранний образ party boy не сподобався, його життєвий шлях все одно викликає захват.

Будучи тінейджером, Паркер зламував сайти організацій та університетів. Одного разу він зламав сайт компанії, яка входила в список Fortune 500. Перш, ніж Шон закінчив, батько відібрав у нього клавіатуру. Таким чином ФБР змогло відстежити його і засудити до громадських робіт як неповнолітнього.

У 19 років Паркер заснував обмінник музикою Napster. Компанія була дуже популярною, але припинила своє існування через численні позови про порушення авторських прав. Продукт Napster зробив революцію в музичній індустрії. Потім Паркер запустив сервіс Plaxo, звідки його звільнили через два роки.

Паркер приєднався до Facebook у 2004 році на стадії університетського стартапу. Він допоміг компанії залучити інвестиції, став її першим президентом і вплинув на розвиток соцмережі. У 2005 році Паркера заарештували за зберігання кокаїну. Хоча офіційні звинувачення так і не пред’явили, інцидент сприяв його відходу з Facebook. Після формального завершення роботи він ще довго залучався до процеси Facebook.

Паркер був одним з перших інвесторів Spotify і зіграв важливу роль в просуванні продукту на американському ринку. До 2017 року входив до ради директорів компанії. Паркер веде розкішний спосіб життя, купує дорогі автомобілі та ексклюзивну нерухомість на кшталт особняка Еллен Дедженерес за $55 млн. При цьому він не забуває і про благодійність, жертвуючи гроші на соціальні проекти.

Джарон Ланье

Вік: 60 років
Чим займається: учений, футуролог, автор терміну «віртуальна реальність», письменник
Що ще почитати / подивитися: книга «Десять аргументів на користь того, щоб видалити свої акаунти в соцмережах прямо зараз», виступ про те, як соцмережі руйнують наше життя

На сайті Джарона Ланье його нескромно називають «універсальним людиною». Ланье відомий як комп’ютерний вчений, композитор, художник і письменник. У 13 років Ланье переконав Державний університет Нью-Мексико прийняти його. В університеті він брав курси рівня випускників. Пізніше отримав грант від Національного наукового фонду на вивчення математики, що привело його в сферу програмування.

Ланье – піонер в області віртуальної реальності. Він запустив першу компанію з продажу VR продуктів VPL Research ще в 1984 році. Також Ланье був засновником і керівником стартапів, які купували Google, Adobe, Oracle і Pfizer. У 2002 році допомагав Стівену Спілбергу створювати гаджети для науково-фантастичного фільму «Особлива думка». З 2006 року Ланье працює вченим в Microsoft.

Також він один з найзнаменитіших письменників в сфері технологій. Його книги «Хто володіє майбутнім? (2013) і «Десять аргументів на користь того, щоб видалити свої акаунти в соцмережах прямо зараз» (2018) стали міжнародними бестселерами. У своїх текстах і виступах Ланье стосується численних тем, включаючи високотехнологічний бізнес, соціальний вплив технологічних практик, філософію свідомості та інформації, інтернет-політику і майбутнє гуманізму.

Майкл Моріц

Вік: 66 років
Чим займається: інвестор, письменник
Що ще почитати / подивитися: інтерв’ю з Моріцем

Моріц отримав ступінь бакалавра історії в Крайст-Черч, Оксфорд, а також ступінь MBA в Уортонской школі Пенсильванського університету. Моріц почав свою кар’єру в якості журналіста в журналі Time після еміграції в США в 1976 році.

Під час роботи керівником офісу Time в Сан-Франциско Моріц написав ранню біографію Стіва Джобса і Apple «Маленьке королівство» (The Little Kingdom).

Після переходу в венчурну компанію Sequoia Capital Моріц інвестував в Google, LinkedIn і PayPal. Проблеми зі здоров’ям змусили Моріца відмовитися від керівної ролі в Sequoia у 2012 році. Це не завадило йому працювати з Instacart, Klarna і Stripe.

Гвінн Шотвелл

Вік: 57 років
Чим займається: президент і СОО в SpaceX
Що ще почитати / подивитися: інтерв’ю з Шотвелл

СЕО SpaceX Ілону Маску присвячують безліч заголовків у світовій пресі, а СОО його компанії Гвінн Шотвелл залишається в тіні. Саме вона займається повсякденною діяльністю і підтримкою зростання SpaceX.

Шотвелл отримала ступінь бакалавра в області машинобудування і ступінь магістра прикладної математики в Північно-Західному університеті. Десять років пропрацювала в дослідницькому центрі The Aerospace Corporation в Ель-Сегундо. У 1998 році пішла, щоб стати директором підрозділу космічних систем в Microcosm, яка виробляла недорогі ракети. У 2002 році Шотвелл приєдналася до команди SpaceX. Зараз вона є правою рукою Ілона Маска. В основному їй доводиться брати на себе обов’язки, які не любить виконувати підприємець.

Енді Джессі

Вік: 53 року
Чим займається: CEO Amazon Web Services
Що ще почитати / подивитися: інтерв’ю з Джессі

Джессі отримав ступінь бакалавра в Гарвардському коледжі, потім – MBA в Гарвардській школі бізнесу. Приєднався до Amazon в ролі менеджера з маркетингу в 1997 році. Уже в 2003 році запустив хмарний сервіс Amazon Web Services (AWS) з командою з 57 чоловік. У квітні 2016 Джессі став CEO хмарного сервісу.

Джессі управляє одним з найбільш агресивних напрямків у світі корпоративних технологій. Компанії від Netflix до Spotify використовують хмара Amazon для відправки даних в реальному часі. За останні 10 років Джессі допоміг перетворити AWS в бізнес з виручкою понад $40 млрд.

Рей Курцвейл

Вік: 72 року
Чим займається: винахідник, футуролог
Що ще почитати / подивитися: книга «Сингулярність близька».

У 1970 році Курцвейл отримав ступінь бакалавра в галузі інформатики та літератури в Массачусетському технологічному інституті (МТІ). У перші півтора року він пройшов всі курси комп’ютерного програмування, які мав інститут.

Будучи студентом, Курцвейл заснував компанію. У ній використовували комп’ютери, щоб допомагати старшокласникам оцінювати коледжі і знаходити відповідні варіанти. Йому вдалося продав компанію за $100 000.

У 1974 році Курцвейл заснував компанію Kurzweil Computer Products. Він є автором безлічі винаходів. Серед них – перший плоский сканер CCD, машина для читання тексту, музичний синтезатор, що відтворює звуки рояля та інші інструменти. На даний момент Курцвейл працює в Google, де займається проектами, пов’язаними з машинним навчанням і мовної обробкою.

Його книга «Епоха мислячих машин» (1990) презентувала ідеї вченого щодо майбутнього. У книзі «Сингулярність близька» (2005) він описав своє бачення майбутнього.

Марк Бениофф

Вік: 56 років
Чим займається: засновник і головний виконавчий директор Salesforce
Що ще почитати / подивитися: інтерв’ю з Беніофф

Бениофф отримав ступінь бакалавра в галузі ділового адміністрування в Університеті Південної Каліфорнії. До створення Salesforce Бениофф пропрацював 13 років в Oracle на різних позиціях. У 1999 році Бениофф придумав формат «платформа як послуга», який став запорукою успіху Salesforce. У 2018 році разом з дружиною придбав видання Times.

Також Бениофф вклався в десятки технологічних стартапів і займається благодійністю. Він і його дружина фокусують свою діяльність на здоров’я дітей, навколишньому середовищу, освіті і боротьбі з безпритульністю.

Марк Робер

Вік: 40 років
Чим займається: ютубер, інженер, винахідник
Що ще почитати / подивитися: відео «Викрадач посилок проти пастки з блесточной бомбою» (Package Thief vs. Glitter Bomb Trap)

Робер отримав ступінь інженера-механіка в Університеті Бригама Янга і ступінь магістра в Університеті Південної Каліфорнії. Протягом 7 років працював інженером NASA, в тому числі над знаменитим марсоходом Curiosity. Потім він провів чотири роки в Apple в якості дизайнера продуктів.

У 2011 році Робер створив свій канал на YouTube. Він пояснює і показує технології і навколишній світ. Серед відео Марка – інструкції по створенню різних кумедних механізмів, перевірка міфів, лайфхаки та наукові експлейнери. Наприклад, відео c механізмом, розпорошувати на злодіїв блискітки і спрей-вонючка, набрало 84 млн переглядів. На його каналі вже 15 млн спостерігачів.

 

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu