Бізнес, Інвестиції, Новини, Поради

Шукаєте інвестора або партнера для проєкту? Ось 5 факторів, які допоможуть йому сподобатись

06 Січня, 2021

Ставлення до свого бізнесу або проєкту сильно залежить від типу особистості і ментальної гнучкості. Хтось створює бізнес для себе і на все життя, хтось серійно запускає проєкти і відкритий до партнерств, а хтось спочатку будує бізнес для продажу в майбутньому.

Хтось отримує кайф від щоденної «операційки», а хтось віддає перевагу передати все управління найманому керівництву. Об’єднує всі ці підходи одне – підприємці та керівництво завжди очікують, що бізнес буде стабільний, зростальний і прибутковий.

Шукаєте інвестора або партнера для проєкту? Ось 5 факторів, які допоможуть йому сподобатись - porady, news, investytsiyi, businessШукаєте інвестора або партнера для проєкту? Ось 5 факторів, які допоможуть йому сподобатись - porady, news, investytsiyi, business

Ми ніколи не можемо знати наперед, чи вигідно нам буде вступити в партнерство, чи буде новий великий контрагент відповідати нашому бізнесу, чи підемо ми в банк за кредитом або, можливо, нам будуть потрібні інвестиції.

У кожному з цих випадків наш бізнес будуть пильно вивчати. І те, наскільки добре компанія виглядає при цьому вивченні, вплине на умови, які нам запропонують. Про це розповів засновник InSoft Partners Віталій Горовий у своєму блозі для MC.today.

Насправді є ряд негласно прийнятих факторів, які підвищують або знижують ринкову вартість компанії:

1. Продукт, його бізнес-модель та інноваційність

Не так важливо, продуктовий у вас бізнес або сервісний, працюєте ви в секторі IT, займаєтеся будівництвом або шиєте одяг. Головне – ваш продукт і бізнес-модель повинні бути досить гнучкими та інноваційними.

Наприклад, Uber – компанія, що вирішила зробити по-іншому. Розуміючи, що хтось із водіїв може виїжджати тільки в обідню перерву або тільки по вихідним, а хтось захоче працювати в вільну хвилину, в компанії відмовилися від постійного штату і почали набирати водіїв на неповну зайнятість.

Uber також створив зручний мобільний додаток, що дозволяє оформити замовлення і оплатити поїздку карткою. В результаті і маршрути видно, і знаєш, коли водій під’їжджає, а головне – не потрібно витрачати час на виклик машини телефоном, шукати готівку і так далі.

Крім того, додаток запропонував інтерфейс як пасажирам, так і водіям. В результаті: новий підхід на ринку, нова бізнес-модель, оновлений продукт = вартість компанії, що росте як на дріжджах.

2. Конкуренція

Будь-який потенційний контрагент дивиться на ринок і конкуренцію на ньому. Якщо ринок висококонкурентний – привабливість бізнесу буде істотно нижче, ніж на новому і зростальному. А значить, будуть гірші кредитні, інвестиційні та партнерські перспективи.

Варіант – знайти свій «блакитний океан» (частина ринку, якої раніше, по суті, не було або вона була не сильно розвинена).

Наприклад, Tesla. Будемо чесними, електроавтомобілі були і раніше. І, по суті, Tesla нічого нового не запропонувала. Однак вони виявилися саме тими, хто довів пропозицію на цьому ринку до розуму.

Вже зараз ми бачимо, що багато виробників додають електроавтомобілі у свої лінійки, ряд країн відмовляються від дизеля, а експерти прогнозують, що пізніше і бензинові двигуни будуть сильно скорочені в лінійках автовиробників. Tesla стала найдорожчою компанією у світі, змінивши тренди глобального автомобільного ринку.

Завдання не в тому, щоб вийти на ринок без конкурентів, а в тому, щоб виділити свої відмінності, запропонувати сервіс або продукт по-іншому.

3. Легкість масштабування

Припустимо, ваша компанія займає частку на обмеженому ринку, який в принципі не зростає. Але якщо ринок не зростає, вам буде вкрай складно масштабуватися. Тільки коштом відкушування частки конкурентів.

У сучасному IT-світі одна з провідних платформ для створення інтернет-магазинів і доповнень до них – Magento. Її, до речі, розробили українці, через якийсь час компанію купила eBay (2011). У eBay її купила інвестиційна компанія Permira (2015), а в травні 2018 го Magento перейшла у власність Adobe Inc.

Зараз це величезна компанія. Водночас її продукт має кілька ранніх версій, які не дуже піддаються трансформації в останні.

А це значить, компаніям, що працюють на перших версіях движка Magento, непросто перейти на нові версії (точніше, вони можуть це зробити, але за істотну додаткову вартість).

Легкість масштабування – важливий момент. Якщо потенційний партнер, кредитор або інвестор бачить, що ринок особливо рости не буде, то ваш бізнес для нього вже не буде таким привабливим.

4. Команда і партнери проєкту

Напевно всі чули, що бізнес – це в першу чергу «про людей». Відповідно, якщо у вас сильна команда, це дуже цінно. Ваша команда – один з основних критеріїв, на який будуть орієнтуватися при покупці бізнесу або злиття.

Другий нюанс – часткові партнери. Якщо вони досвідчені топменеджери або підприємці і беруть участь в розвитку компанії – ось ще один плюс до вартості бізнесу.

Крім того, важливі партнери, з якими підписані контракти. Наприклад, якщо у вас IT-компанія і ваші клієнти Microsoft або Google – значить, вас вже визнала міжнародна спільнота і ви привабливий гравець для контрагентів.

5. Прозорість процесів, звітності та юридичної власності

Попри те, що цей пункт здається досить нудним, потрібно звернути на нього увагу. Якщо в компанії зрозумілі, структуровані, в ідеалі автоматизовані процеси – підвищуються прозорість і легкість управління бізнесом.

Але, що важливо, в таких компаніях спрощується наймання нових людей, а бізнес перестає залежати від конкретних співробітників. Один з кращих світових прикладів в області процесного управління – McDonald’s.

Також важливий момент – зрозуміла, прозора звітність. Великий партнер захоче подивитися на результати бізнесу і розуміти, що вони правильно враховуються при побудові планів.

Важлива вимога – юридична структура бізнесу. Це питання – великий біль України, адже в нашій країні юридичні права власника досить складно захищати. Тому часто підприємці структурують свій бізнес за кордоном.

Тому, якщо плануєте продавати бізнес, шукаєте надійного партнера для розширення або вам потрібен кредит в банку для запуску нового продукту. Так ви максимально підвищите привабливість вашого бізнесу на ринку.

Підпишіться на e-mail розсилку Українського Спектру

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu