Spectr вподобав, Гроші, Криптовалюти, Новини

Що таке NFT і як продати цифрове мистецтво за мільйони

18 Березня, 2021

Не забудьте поширити ❤️

Данило Цьвок, директор з питань розвитку відносин у сфері інтелектуальної власності, ДП «Український інститут інтелектуальної власності (Укрпатент)» в колонці для AIN.UA розповів, як застосування NFT-токенів стало новим інструментом у сфері менеджменту інтелектуальної власності та створило нові можливості для ринку та його учасників. Ділимось цим матеріалом з вами.

Що таке NFT і як продати цифрове мистецтво за мільйони - news, kryptovalyuta, groshi, spectrlikedОдин із найвідоміших аукціонних домів Christie’s вперше у світі виставив на своєму аукціоні цифровий витвір сучасного мистецтва. Це перший прецедент в історії традиційного арт-ринку. Видання Bloomberg зазначає, що це перший випадок, коли аукціонний дім дозволив потенційним покупцям брати участь у торгах, використовуючи для забезпечення стартового внеску криптовалюту «етеріум».

Автором цифрового твору Everydays — The First 5000 Days, своєрідним Сальвадором Далі цифрового світу, є художник під псевдонімом Beeple. Він уже став легендою майданчиків діджитал-арту, адже його роботи продаються за мільйони доларів. Цифровий витвір у результаті був проданий Christie’s на онлайн-аукціоні 11 березня 2021 року за $69,3 млн з комісіями. У цій історії найцікавішим є саме спосіб купівлі-продажу цифрового твору, який було використано аукціонним домом. Таким способом і новим підходом володіння в цифровому світі є використання NF-токенів (NFT).

За останні декілька місяців цифрове мистецтво та NFT стали найбільш обговорюваною темою у світі. У новинах ми бачимо як предмети цифрового світу за лічені хвилини продаються за шалені гроші: дружина Ілона Маска, співачка Граймс, за 20 хвилин заробила $6 млн, продавши цифрові малюнки і відео у вигляді NFT-токенів; кліп американського баскетболіста Леброна Джеймса було продано за $200 000, а бренд Rtfkt Studios, що спеціалізується на створенні віртуальних кросівок, продав колекцію із 600 пар загальною вартістю в 3,1 млн лише за 7 хвилин. Уявіть, лише в лютому обсяг ринку NFT склав $340 млн. Так, у це важко повірити, але давайте спробуємо розібратися.

Цифрове мистецтво отримало новий старт з розвитком концепції блокчейн-технології, яка лежить в основі NFT.

Технічні особливості: що таке токен, блокчейн та NFT

Для початку давайте розберемося в деяких важливих поняттях.

Токен — це одиниця обліку в мережі блокчейн, за допомогою якої можна створювати цифрові цінності. Блокчейн — це децентралізована мережа, яка функціонує за принципом послідовного ланцюга блоків, які містять інформацію щодо операцій із токенами. Записи у блокчейні не підлягають змінам та є загальнопублічними, тому це дозволяє уникнути маніпуляцій з даними та забезпечити їх безпеку.

Токени в таких мережах бувають двох типів: взаємозамінні (fungible tokens) та невзаємозамінні (non-fungible token). Ось простий приклад: усім відома криптовалюта біткоін є взаємозамінним токеном, оскільки будь-який біткоін має таку ж вартість, як і інший, та може служити об’єктом для обміну з іншими криптоактивами. «Невзаємозамінний» ж у цьому контексті означає, що він унікальний, як із погляду об’єкту, що він описує, так і вартості. Тобто колекційна картинка, яка представлена токеном і є єдиною у своєму роді, не може бути замінена іншою аналогічною, бо іншої такої в природі вже не існує.

Іншими словами сам NFT — це тип цифрових активів, створений на блокчейні, який дозволяє отримати право власності на товар, що існує винятково в мережі, наприклад зображення, анімацію або відео, водночас засвідчити його оригінальність.

Як це працює?

З технологічної точки зору NFT-актив є цифровим сертифікатом,  що прикріплений до будь-якого «цифрового товару», наприклад до зображення, відео, аудіо тощо. У цьому сертифікаті (токені) буде міститися вся інформація про товар.

Токен — це ексклюзивне право на товар, тому володіючи ним, купуючи, продаючи або обмінюючи, усі ці операції здійснюються із самим товаром. Ми завжди можемо дізнатися ким був такий товар створений або кому він зараз належить, тому що токени зберігаються у відкритому блокчейні й саме через це інформація про товар, історія його операцій буде доступна та достовірна завжди.

Отже, це ідеальна можливість закріпити свої права на будь-який унікальний об’єкт.

Токенізувати можна все?

Так! Потенційно використання токенів NFT дозволяє оцифрувати або ж перевести в блокчейн будь-який товар. Вони можуть застосовуватися як для реальних/матеріальних активів (оригінальних творів мистецтва), так і для повністю цифрових продуктів. Але варто зауважити, з цим існує багато складнощів, оскільки сфера лише зараз набула популярності й тільки починає свій активний розвиток. І якщо з переведенням із фізичного світу у віртуальний виникають труднощі, то цифрові предмети просто ідеально підходять для цього.

Уже зараз активно токенізують цифрове мистецтво, предмети із комп’ютерних ігор, такі як зброя та інший ігровий інвентар персонажів. Ви навіть можете придбати землю у якомусь із віртуальних усесвітів.

Треба пам’ятати, що цифровим активом та NFT-токеном може стати буквально будь-що. Уявіть собі будь-який цифровий слід у мережі та швидше за все він може бути токенізований за допомогою NFT (якщо вже не токенізований). Наприклад на платформі Valuables є можливість створювати, продавати й купувати NFT на базі твітів (перший твіт засновника Twitter Джека Дорсі вже продається за $2 млн).

Цифрове мистецтво — мистецтво нового часу!

Повернемося до питання цифрового мистецтва. Саме воно виявилося найбільш відповідним та демонстративним для широких мас у плані можливості використання NFT і його популяризації.

Зараз перед цифровими художниками існує багато викликів. Одним із таких є те, що предмети цифрового мистецтва можна легко копіювати, і робити це скільки завгодно. Так, багато хто скаже що, можна просто зберегти собі картинку й таких збережених копій може бути безліч, які не відрізняються від оригіналу. Але є один нюанс, а вірніше можливість, яку дає саме NFT — це право володіти оригінальною версією роботи. Це наче мати оригінал картини, яку виставлено в Луврі, а інші репродукції й копії поза його межами будуть лише популяризувати та збільшувати вартість цієї роботи, адже вона ставатиме більш впізнаваною. Отже, NFT дозволяє зафіксувати ваші інтелектуальні права, що підтверджуються в блокчейні.

За словами експертів, застосування NFT може стати новим інструментом у сфері менеджменту інтелектуальної власності, сформувати нові можливості для ринку та його учасників, зробивши його зручнішим, адже операції з токенами дешеві, прості і швидші, ніж операції з реальними об’єктами, до яких вони прив’язані.

Також NFT інструменти відкривають нові можливості для авторів творів мистецтва. Наприклад, ви можете самостійно токенізувати та продати свої роботи на спеціальних майданчиках таких як OpenSea, Rarible, Nifty Gateway. Особливістю є те що на деяких із них ви будете отримувати відсоток, кожного разу, коли ваша робота буде перепродана. А, як відомо, якщо предмет мистецтва стає популярним, його цінність зростає, і ви, як автор, будете на цьому заробляти ще більше. І це не залежить від бажання або небажання вам заплатити, адже комісія (роялті) прописана в цифровому смарт-контракті й буде нарахована вам автоматично.

А якщо ви покупець або ж колекціонер, то у вас з’являється можливість здійснити інвестиції у віртуальний актив нового типу, який із часом може подорожчати і ви його можете вигідно перепродати.

Також така модель і розвиток NFT-ринку дозволяє творцям контенту продавати твори мистецтва безпосередньо покупцеві, без посередників, що позбавляє значних додаткових витрат для обох сторін. Саме цим зараз і користуються, автори виставляють свої невзаємозамінні токени на онлайн аукціонах та виставках, де ви можете придбати їхню роботу. Ось декілька прикладів:

  • Один із найвідоміших — гіфка-анімація Nyan Cat. Це анімована кішка з печивом замість тіла, що залишає за собою райдужний слід, яку у 2011 році створив Кріс Торрес. Через десять років, у 2021 році, він продав гіфку на онлайн-аукціоні Foundation — за 300 ефірів. 19 лютого, у день угоди, ця сума була еквівалентна $580 000, а на 27 лютого — $442 000;
  • Діджей 3LAU став першим музикантом, який токенізував власний альбом і продав його обмеженим тиражем. На цьому йому вдалося заробити $11,6 млн;
  • А ось приклад, коли матеріальне мистецтво перетворили в унікальний цифровий актив. Блокчейн-компанія Injective Protocol купила картину Бенксі Morons (White) за $95 000 і спалила її в прямому ефірі — щоби перетворити в токен, який гарантує оригінальність предмета.

Варто зауважити, що ажіотаж навколо використання NFT не створює революцію в мистецтві, комп’ютерних іграх чи самій інтелектуальній власності, але воно дає суттєві нові можливості, які заслуговують уваги.

Новий інструмент для інтелектуальної власності

Колосальна популярність та прогнози зростання цього сегменту технології блокчейн (який уже перетворюється на повністю автономний ринок) змушують задуматись про його взаємозв’язок із правом інтелектуальної власності та авторськими правами зокрема.

NFT-токени довели, що будь-що можна перевести в цифровий формат, а це своєрідний новий етап для інтелектуальної власності в цифровому світі. Об’єкти інтелектуальної власності зазвичай є унікальними, у свою чергу патенти та свідоцтва на ці об’єкти засвідчують виключне право інтелектуальної власності на них. Охоронні документи (патенти, свідоцтва) містять дані про сам об’єкт, про право інтелектуальної власності й час реєстрації та дії цього права. Це дуже схоже на те, що містить сам токен NFT, правда ж?

Отже, у перспективі ми можемо говорити про прив’язку до NFT даних будь-якого об’єкту інтелектуальної власності. І що? Якщо в нас є NFT, який представляє наше право на об’єкт інтелектуальної власності, ми можемо вільно передавати його між учасниками ринку. Це означає, що творці можуть монетизувати ідеї або права на інтелектуальну власність на будь-яких етапах розробки і вільно обмінюватися ними в блокчейні залучаючи до цього широкі маси.

Перспективи NFT-токенізації

Самі по собі умови смарт-контрактів, які застосовуються при токенізації цифрових активів, можуть бути цілком звичними для законодавства з інтелектуальної власності більшості юрисдикції (щодо переходу прав, виплати винагороди, наданням дозволу на певні види використання та контролю за таким використанням). Тому забезпечення відповідності вимогам та нормам поширення творів як об’єктів авторського права із національними законодавствами за допомогою NFT — не критична проблема. Але все ж вона потребує вирішення.

Особливо це стосується визначення правової природи самого токену як цифрового активу. Зважаючи, що «можна токенізувати все», інколи проблематично визначити його як нематеріальний/цифровий актив, майнові права ІВ чи цінні папери. Чи можна їх лише конвертувати у валюту, чи використовувати як самостійний об’єкт (для інвестування, кредитування, чи включення в статутний капітал підприємств)? Однозначних відповідей на ці запитання сьогодні немає.

В Україні токенізація активів не є популярною й достатньо розвиненою, оскільки існують особливості законодавчої бази. Позитивними зрушеннями в цьому напрямку можемо вважати прийняття Верховною Радою України в першому читанні законопроєкту № 3637 «Про віртуальні активи». Законопроєкт передбачає зміни, що застосовуються до правовідносин, що виникають у зв’язку з обігом віртуальних активів в Україні, визначає права та обов’язки учасників ринку, засади державної політики у сфері обігу віртуальних активів.

Оскільки ми живемо в цифрову епоху, існує нагальна потреба швидко адаптовуватися до змін та впроваджувати нові інструменти, які допомагають оцифровувати та зберігати активи, які представляють для нас цінність. Прийняття вищезгаданого законопроекту — впевнений крок на шляху до цього!

У підсумку варто зазначити, що застосування інструменту NFT важливо для авторського права не через зміну парадигми та основ інтелектуальної власності, а через створення для авторів та правовласників нових можливостей безпечної та вигідної дистрибуції своїх творів.

Автор: Данило Цьвок, директор з питань розвитку відносин у сфері інтелектуальної власності, ДП «Український інститут інтелектуальної власності (Укрпатент)», кандидат економічних наук.

Підпишіться на e-mail розсилку Українського Спектру

Про “Український Спектр”

«Український Спектр» – це онлайн медіа-організація, яка націлена на те, щоб допомогти своїм читачам, глядачам та відвідувачам успішно розвиватися в бізнесі та повсякденному житті, завдяки неперевершеному доступу та найкращому у своєму класі поданню новин та історій.

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu