Життя, Новини, Поради

Звичка спізнюватися і 10 способів від неї позбутися

13 Жовтня, 2021

Не забудьте поширити ❤️

Пунктуальність – ознака відповідальності та серйозного ставлення до зобов’язань. Вона вказує, наскільки організована і мотивована людина. Звичка спізнюватися може зашкодити репутації та вплинути на відносини з оточуючими. Розповідаємо, як з нею впоратися.

Відмовки і причини

Найнепунктуальніші люди часто відкладають все на останній момент. Вони не розуміють, як їх поведінка шкодить іншим, скаржаться на зайнятість або навіть заявляють, що в запізненні на 10 хвилин немає нічого страшного. Згодом вони придумують все нові відмовки.

У такої поведінки є різні причини.

 • Низька самооцінка: людина вважає, що її відсутність не помітять, а її внесок не дуже цінний.
 • Невірні пріоритети: зобов’язання не здаються важливими.
 • Егоцентризм: людина спізнюється і передбачає, що затримка зробить її більш важливою для оточуючих.
 • Бунт: вона виступає проти правил і хоче показати, що вони її не хвилюють.
 • Неявна комунікація: людина зіткнулася з особистою проблемою, наприклад розчаруванням в роботі. Вона не може висловити свої почуття прямо і транслює це через запізнення.

Коріння непунктуальності

Дослідники з бізнес-школи Нью-Йоркського університету укладають: найнепунктуальніші люди продовжують спізнюватися, хоча і усвідомлюють наслідки.

В середньому ми на 40% недооцінюємо час, необхідний для завершення завдання.

В університеті Сан-Дієго провели дослідження серед 181 оператора з метро Нью-Йорка. За оцінкою нейровчених, люди з тенденцією до багатозадачності виявляються менш пунктуальними. В таких умовах мозку складніше дається метапізнання, тому ми не беремо до уваги такі деталі, як розклад.

Хто найпунктуальніший?

Те ж дослідження з’ясувало, що орієнтовані на досягнення люди краще дотримуються термінів і ретельніше ставляться до результатів. При цьому розслаблені та спокійні люди менш усвідомлюють переваги пунктуальності. Тому для них порушення графіка не здається чимось незвичайним.

Тенденція спізнюватися формується під впливом досвіду і різних когнітивних і психофізичних особливостей. Час – досить суб’єктивне поняття, яке залежить від внутрішніх і зовнішніх змінних. Саме тому розуміння тайм-менеджменту так різниться в залежності від віку, культури, клімату і навіть настрою.

Вплив соціальних мереж і стресу

На пунктуальність може впливати і надлишок зовнішніх стимулів. Соціальні мережі та постійна присутність онлайн відволікають нас і створюють відчуття, що все найважливіше відбувається у віртуальному світі.

Більш того, схильні до стресу люди, як правило, спізнюються частіше. Відчуття того, що людина не може впоратися з усім задуманим, впливає на сприйняття часу і зобов’язань, а, значить, і на продуктивність.

Зворотний бік проблеми – дуже вимогливі люди. Вони не дозволяють собі спізнюватися і призначають зустрічі без запасу часу. У них виникає помилкове відчуття впевненості, що вони встигнуть все, хоча це може бути зовсім не так.

Як це впливає на нашу самооцінку

Запізнення безпосередньо впливають на наші відносини, а, значить, і на самооцінку. Непунктуальна людина здається менш надійною, на неї можу поскаржитися і нею часто нехтують саме через цю риси характеру. Це призводить до ізоляції.

З іншого боку, непунктуальна людина демонструє неповагу до чужої думки і навіть зарозумілість.

В умовах офісу співробітники, які спізнюються, можуть демотивувати своїх більш дисциплінованих колег.

Як припинити спізнюватися

Перш за все, важливо усвідомити, наскільки сильно ця звичка шкодить професійним і особистим відносинам. Позбутися від неї допоможуть ці стратегії.

 • Розділіть завдання на невеликі порції. Відзначайте день і час, коли завершуєте кожну. Це допоможе концентруватися на поточному завданні та контролювати, що ще залишається зробити.
 • Використовуйте креативну візуалізацію. Ця техніка дозволяє заздалегідь продумати процес, організувати ідеї, подумки відтворити ланцюжок необхідних зв’язків і розставити пріоритети. Під час роботи весь план вже буде в голові – дотримати терміни буде як ніколи просто.
 • Робіть списки завдань, дій і проєктів. Відзначте їх пріоритетність і вирішите, чим зайнятися в першу чергу.
 • Групуйте однотипні завдання в часові блоки. Це дозволить забезпечити більше тиші та простору. Наприклад, коуч і письменник Даніель Коломбо радить планувати зустрічі в певні 2-3 дня тижня, щоб в інші дні залишалося більше часу на інші завдання.
 • Вчіться делегувати. Самостійно зробити все неможливо. Якщо людина часто спізнюється, дуже ймовірно, що вона просто не може розділити відповідальність з іншими. Делегуйте тим, кому довіряєте, уникайте надмірного контролю, домовляйтеся про терміни і пояснюйте, чому виконати завдання потрібно вчасно.
 • Використовуйте технології. Непотрібну нараду напевно можна замінити відеоконференцією, коротким телефонним дзвінком або навіть листом. Уявіть, скільки часу це дозволить заощадити. Освойте додаток для управління часом. Зрештою, притримуйтесь порядку наради.
 • Попереджайте, що затримуєтеся. Можливо, вийде перенести зустріч на інший час або в інше місце. Головне, щоб це не стало звичкою.
 • Встановлюйте хоча б два нагадування або будильник. Запрограмуйте повідомлення за годину до заходу так, щоб між ними був значний проміжок часу, і ви не запізнилися.
 • Візьміть за правило випереджати свій розклад. Якщо вже спізнюєтеся, не перевантажуйте себе і завжди залишайте запас часу в 10-15 хвилин. Якщо цього не зробити, то оточуючі вас люди зроблять це за вас і призначатимуть зустрічі на півгодини раніше.
 • Плануйте з запасом. Не накопичуйте зустрічі, особливо якщо доведеться переміщатися з місця на місце. Краще коригувати графік на ходу, ніж вислуховувати звинувачення в ненадійності.

Підпишіться на e-mail розсилку Українського Спектру

Про “Український Спектр”

«Український Спектр» – це онлайн медіа-організація, яка націлена на те, щоб допомогти своїм читачам, глядачам та відвідувачам успішно розвиватися в бізнесі та повсякденному житті, завдяки неперевершеному доступу та найкращому у своєму класі поданню новин та історій.

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu