Країна, Криптовалюти, Новини, Технології

Обвал криптовалюти: чому подешевшав біткоїн і до чого тут Казахстан

02 Лютого, 2022

Не забудьте поширити ❤️

З 2 по 7 січня у Казахстані пройшли народні протести. У республіці оголосили про запровадження надзвичайного стану та відключили зв’язок та інтернет.

Зараз Казахстан посідає друге місце у світі за часткою майнінгових потужностей на території країни. Відключення інтернету спричинило падіння хешрейту. Потім обвалився курс криптовалюти, що багато хто пов’язує саме з подіями в Казахстані.

У партнерському матеріалі експерти Currency.com розбираються, чи це насправді так чи обвал біткоїну, можливо, стався з інших причин.

Що сталося після відключення інтернету у Казахстані

Через заворушення 4 січня 2022 року в країні почалися перебої зі зв’язком, а вже наступного дня влада вирішила повністю відключити інтернет. Незабаром після цього впав курс біткоїну та добувати криптовалюту на території республіки стало неможливо. Нагадаємо, що в Казахстані зосереджено 18% світових майнінгових потужностей у мережі біткоїну, це другий показник після США, на долю яких припадає 35%. Падіння курсу біткоїну потягнуло за собою найбільші по капіталізації альткоїни, внаслідок чого просів увесь крипторинок.

Сьогодні зв’язок та інтернет у країні вже повністю повернули, вони справно працюють. Проте криптовалютний ринок ще під тиском. Більше того, у ніч з 20 на 21 січня його курс упав до $38 250. Виходить, що події у Казахстані не стали головною причиною? Що ж тоді вплинуло на курс біткоїну та продовжує тиснути на нього і сьогодні?

Обвал криптовалюти: чому подешевшав біткоїн і до чого тут Казахстан - tech, news, kryptovalyuta, country

Як працює монетарна політика Федеральної резервної системи США

5 січня, о 22:00 за київським часом, США опублікували протоколи FOMC. В них заявили про те, що федрезерв планує швидше згортати програму кількісного пом’якшення.

Причиною «поспіху» Федеральної резервної системи є високий рівень інфляції, який за підсумками грудня 2021 досяг 7% на рік – це рекорд після 1982 року. Посилення монетарної політики в нинішніх економічних умовах погано позначиться на ризикових активах фондових, сировинних та криптовалютних ринків. Тому ціна на них стала активно знижуватись після публікації протоколів.

У момент, коли це сталося, 5 січня, о 22:00, вартість биткоїна становила $46 тис. Після вона почала зменшуватися і вже через чотири години досягла позначки $42,5 тис. З 6 по 7 січня до риторики Федеральної резервної системи додалися події в Казахстані та падіння хешрейту в мережі біткоїну. Це також вплинуло на ринок, що падає, внаслідок чого ціна просіла ще нижче, до рівня $40,5 тис.

Індекс NASDAQ у відповідь на публікації протоколів FOMC впав з $16,1 тис. до $15,6 тис., індекс S&P500 – з $4750 до $4670, курс золота – з $1825 до $1785 за тройську унцію, а ціна нафти марки WTI знизилася з $7 3 до $76,6.

Таким чином, причиною обвалу ринків ризикових активів в той самий час стала публікація протоколів FOMC. Якби причиною обвалу біткоїну стало відключення інтернету в Казахстані, упав би лише курс біткоїну.

Чи залишатимуть майнери Казахстан

Через нестабільний інтернет та надзвичайний стан у республіці майнери можуть мігрувати до інших країн. Влада Казахстану усвідомлює вигоду від видобутку криптовалют на території країни і тому намагатиметься йти назустріч. Однак якщо ситуація стане ще гіршою, майнінговому бізнесу доведеться покинути Казахстан. Поки що майнери не турбуються через протести, оскільки ферми перебувають у віддалених районах, які не зачепили заворушення. Якщо ситуація стабілізується, приводу для переїзду не буде.

І все ж куди можуть вирушити майнери у разі погіршення ситуації?

На думку відразу ж приходять лідери за ринковою часткою майнінгу – США та Росія, які посідають перше та третє місця. Наприклад, у США немає обмежень та заборони на видобуток криптовалют, проте тут високі податки та ціна на електрику, яка більш ніж удвічі перевищує її вартість у Казахстані – $0,12 за кВт/год проти $0,055.

За даними GlobalPetrolPrices, привабливими для майнерів можуть стати багато країн, де вартість електроенергії для бізнесу така сама, як і в Казахстані. Сюди можна зарахувати Росію, Україну, Вірменію, Азербайджан, Таджикистан, Узбекістан, Естонію, Молдову, Грузію, Киргизстан. При цьому в Киргизстані одна з найнижчих цін на електроенергію – $0,03 за кВт/год для бізнесу. Узбекістан відстає не сильно – $0,042 за кВт/год.

Переїзд майнерів до Росії стане навіть менш вигідним, ніж до інших пострадянських республік. Вартість кВт/год для бізнесу тут становить $0,089. В Україні – $0,083, в Естонії – $0,087.

Привабливою у західному напрямку може стати Канада, яка посідає четверте місце у світі за часткою майнінгу. Тут вартість кВт/год становить $0,094 – не набагато дорожче, ніж у Росії. Але майже вдвічі дорожче, ніж у Казахстані.

У східному напрямку майнінг добре розвинений у Малайзії – займає шосте місце в цій сфері. Тут вартість електроенергії для бізнесу коштує $0,093. У країнах Перської затоки найпривабливішим є Іран, який на восьмому місці за часткою майнінгу. У цій країні ціна за кВт/год становить 0,04 дол. Ще є Кувейт, тут кВт/год коштує 0,05 дол. На африканському материку кращі Ангола, де вартість кВт/год становить $0,018, Судан – $0,023 та Алжир – $0,033.

Простіше кажучи, варіантів для переїзду у майнерів із Казахстану достатньо – з урахуванням ризиків, податкових та законодавчих тієї чи іншої держави.

Чи залежить біткоїн від Казахстану

Ситуацію в Казахстані навряд можна назвати основною причиною обвалу крипторинка. Швидше вона другорядна. Казахстан посідає друге місце у світі за обсягами майнінгу, тому відключення країни від мережі призвело до падіння хешрейту на 6,5%. Цей показник складно назвати критичним для ринку, тому що з 10 по 19 грудня 2021 хешрейт мережі падав на 9% без особливих причин.

Крім того, у період з 24 по 31 січня Енергетична компанія Казахстану відключила від електричної мережі 196 майнінгових ферм. Відключення обґрунтували «напруженою ситуацією» в енергетичній мережі країни. За словами президента Асоціації блокчейну та індустрії дата-центрів у Казахстані Алана Дорджієва, проблеми з електрикою в країні почалися не через майнери, а через знос енергетичної інфраструктури. Хешрейт біткоїну при цьому ніяк не відреагував на чергове відключення, як і вартість самого біткоїну, який продовжив зростання від $33 до $38 тис. за цей період.

Якщо порівняти тимчасове відключення інтернету в Казахстані із забороною майнінгу в Китаї, то вплив заворушень виглядає вкрай несуттєвим. З 14 травня по 4 липня 2021 року хешрейт у мережі біткоїну на тлі заборон у Китаї впав на 53%, з 180 млн. TH/s до 85 млн. TH/s. Сьогодні, через півроку після подій у Китаї і через два тижні після подій у Казахстані, хешрейт досяг позначки в 198 млн TH/s за даними Blockchain Explorer.

Казахстан трохи налякав ринок, додавши негативу до жорсткої риторики Федеральної резервної системи США з приводу жорсткості монетарної політики, яка призвела до обвалу ринку. Очевидно і значно на курс біткоїна заворушення не вплинули. Більше того, порівняно із заборонами в Китаї ринок чудово усвідомлював, що ситуація в Казахстані є тимчасовою. Очевидно, саме тому вартість біткоїну залишилася на місці, як тільки хешрейт відновився після включення інтернету.

Підпишіться на e-mail розсилку Українського Спектру

Про “Український Спектр”

«Український Спектр» – це онлайн медіа-організація, яка націлена на те, щоб допомогти своїм читачам, глядачам та відвідувачам успішно розвиватися в бізнесі та повсякденному житті, завдяки неперевершеному доступу та найкращому у своєму класі поданню новин та історій.

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu