Гроші, Новини, Стартапи, Технології

Як необанки та фінтех-єдинороги змінюють традиційний банкінг

17 Лютого, 2022

Не забудьте поширити ❤️

Необанки та фінтех-стартапи вже зайняли певну нішу у світовій фінансовій системі, впливаючи на традиційні банки та фінансові інститути. Які якості дозволяють це робити? Як фінтех-єдинороги відповідають очікуванням сучасних клієнтів? І які тренди становлять сучасний фінтех-ландшафт? Розглянемо на прикладах необанків.

У 2013 році засновник Cowboy Ventures Ейлін Лі винайшла новий термін для стартапів із капіталізацією понад $1 млрд до IPO. У статті для TechCrunch вона назвала їх єдинорогами. Тоді було лише 39 великих та успішних стартапів-єдинорогів. Але з часом їх ставало дедалі більше: зараз, за ​​даними CB Insight, існує близько 700 єдинорогів із загальною капіталізацією $2,46 трлн.

Фінтех-стартапи одержують кожен п’ятий долар, вкладений у технологічні галузі. Другий за величиною декакорн (стартап із капіталізацією понад $10 млрд) — американський фінтех-гігант Stripe ($95 млрд).

На даний момент CB Insight визнає 136 фінтех-єдинорогів, 11 з яких – декакорни. Крім Stripe, найбільш відомі з них – шведський Klarna, британський Revolut, бразильський Nubank, індійський One97 та американський Ripple.

Тренди фінтеху: що живить єдинорогів

Індустрія включає кілька секторів, у тому числі необанкінг, платежі, страхування, інвестиції та технології добробуту (wealthtech). Останній охоплює різні інструменти для пенсійного планування, торгівлі, криптографії, аналітики та інвестицій. Інтерес до трейдингу, який виник після пандемії, а також швидке зростання криптоактивів, сприяють розвитку wealthtech по всьому світу.

Наступні тренди удобрюють ґрунт, на якому майбутні фінтех-єдинороги можуть знайти багаті пасовища.

Криптовалюти

IPO однією з найбільших криптобірж Coinbase у квітні 2021 року стало важливою подією у фінансовому фірі навіть за межами криптоспільства. Криптовалюти швидко розвиваються, щоб поринути у всі доступні ніші традиційних фінансів, незважаючи на негативну реакцію чиновників.

Біткоїн подолав певний психологічний бар’єр, коли президент Сальвадора оголосив найпопулярнішу криптовалюту національною законною валютою поряд із доларом США. Канадські фінансові регулятори дозволили створення та обіг крипто-ETF (біржових фондів).

Багато інвесторів визнали криптоактиви заміною золоту, намагаючись убезпечити вкладення на тлі інфляції фіатних валют. Як не дивно, лідери американської банківської індустрії, такі як JP Morgan Chase, Fidelity та Goldman Sachs, пропонують різні інструменти для обробки криптовалют, аналогічні тим, які були прийняті транснаціональними платіжними системами, такими як PayPal.

Блокчейн-рішення

Здається, що криптовалюти стають активом, який змушені визнати навіть найконсервативніші банківські структури. Багато всесвітньо відомих знаменитостей пропагують криптовалюту.

  • Ілон Маск регулярно натякає у своїх твітах на більш яскраві перспективи біткоїну та Dogecoin, тоді як SpaceX та Tesla офіційно інвестують у криптовалюту.
  • Джек Дорсі, засновник Twitter, запустив свій новий фінтех-стартап Square, зокрема для використання біткоїну.
    Більше того, криптовалюту повністю визнали багато популярних фінтех-організацій, такі як eToro, Trade Republic та Wealthfront.

Ще однією областю, у якій криптовалюта впливає традиційну банківську систему, є CBDC (Цифрова валюта за Центральний банк). Простіше кажучи, CBDC — це цифровий долар, який працює на блокчейні. На відміну від децентралізованого біткоїну, CBDC створено так, щоб перебувати під повним контролем національного уряду.

Незважаючи на досить сумнівний досвід Венесуели, яка запустила першу національну криптовалюту CBDC Petro у 2018 році, багато країн продовжують інтенсивно розвивати свою національну криптовалюту.

  • Китай очолює рух зі своїм цифровим юанем, який вже запущено у кількох китайських містах на пробній основі.
  • Федеральний резервний банк США експериментує з криптодоларом у співпраці з Массачусетським технологічним інститутом.

Мікроінвестиції

Пандемія продемонструвала, що багато людей хотіли б брати участь у роздрібному трейдингу та мікроінвестиціях. Фінтех-стартапи, які пропонують такі можливості, упіймали сильний попутний вітер. Вони забезпечують ступінь демократизації, яку важко було собі уявити у традиційному секторі інвестицій та трейдингу будь-коли раніше.

Приклад №1: програма Robinhood

Знакова подія сталася у лютому 2021 року, коли тисячі мікроінвесторів об’єдналися через канал Reddit, щоб досягти своєї конкретної революційної мети у додатку Robinhood. Вони починають підвищувати ціну акцій компанії GameStop, чия фінансова доля, здавалося, була вирішена великими гравцями з Волл-стріт.

Це був перший випадок, коли так звані «хом’яки» (дрібні роздрібні трейдери) змусили так званих «китів» (багатих інституційних інвесторів) відступити під тиском суспільної волі. Перемога була б неможлива без інноваційних фінтех-інструментів, таких як Robinhood.

Додаток був запущений у 2015 році. Зараз це фінтех-декакорн із капіталізацією близько $20 млрд. Robinhood визнається інструментом, який змінив правила гри: торгівля акціями, опціонами та криптовалютами без комісії для всіх бажаючих — те, чого ніколи не бачив традиційний фондовий ринок.

Robinhood – це гейміфікована торгова платформа, за допомогою якої звичайні люди можуть брати участь у IPO, купуючи невеликі частки акцій. Крім того, кожен користувач може отримати так зване кредитне плече, щоб розпоряджатися сотнями тисяч (якщо не мільйони) доларів для трейдингу.

Robinhood — це не єдина платформа з такими можливостями. Деякі інші аналогічні сервіси, які надають управління мікроінвестиціями звичайним мобільним користувачам: Webull (Китай), Ajaib (Індонезія), Freetrade (Великобританія). Але завдяки історії з GameStop синонімом революції у трейдингу залишається лише Robinhood.

Додатку вдалося продемонструвати, наскільки болючими можуть бути високодемократизовані підходи до фінтеху для традиційних лідерів Волл-стріт.

Роботи-консультанти

Такі фінтех-інструменти, як Robinhood, з’явилися у вигляді мобільних програм у кишенях мільйонів людей. Створити брокерський рахунок можна онлайн за кілька хвилин і більшість сервісів пропонують доступ до трейдингу 24/7.

Водночас не кожен мікроінвестор готовий сміливо грати на ринку. Існують різні способи отримати професійну консультацію щодо активів для інвестування: довірені особи, інвестиційні консультанти, онлайн-спільноти тощо. Але найпростіший підхід – використовувати ботів. Ось чому роботи-консультанти знову набувають популярності.

Як правило, це автоматизована платформа, що надає різні послуги для створення особистих інвестицій та управління ними. Вони максимально зручні у використанні та працюють за принципом «встанови та забудь». Їхні комісійні нижче, ніж у «людських» фінансових консультантів. Отже, вони добре підходять кожному новачкові, який має невеликий початковий капітал.

У чому основна перевага роботів-консультантів?

Вони допомагають інвесторам дотримуватися основного принципу трейдингу: ніколи не турбуватися про коливання на ринку. Коли ціни на актив падають, люди часто панікують та продають його за зниженою ціною. І навпаки, коли ринок зростає, вони купують задорого через ейфорію. Боти вільні від емоцій і дозволяють досягти бажаних фінансових результатів, не звертаючи уваги на волатильність цін.

За статистикою, середньорічні темпи зростання роботизованого консультування становлять 13,5%.

До 2027 року світовий ринок роботів-консультантів обіцяє досягти $6,2 трлн.

Statista прогнозує, що до 2025 року кількість користувачів роботів-консультантів у США досягне 479 млн. Очікується, що цього року середня сума активів під управлінням роботів-радників становитиме $1139.

Існують десятки популярних інструментів, серед яких найбільш інноваційними платформами є Bibit з Китаю, перший крипто-радник Macara і справді народні програми «все в одному» Stash та M1 Finance.

Приклад №2: SoFi

Провідна платформа роботизованого консультування світу – Vanguard Personal Advisor Services, під керуванням якої знаходиться $212 млрд. Це повністю автоматизований бот, який працює без будь-якого втручання людини. Система стягує щорічну комісію у розмірі 0,3% і вимагає, щоб на рахунку було щонайменше $3 тисячі.

Вимога до мінімального балансу робить робота малопривабливим для початківців мікроінвесторів. Є набагато цікавіший приклад робота-консультанта.

SoFi це система робо-консультування без комісії, для запуску якої потрібен майже нульовий баланс (символічний $1). Бот входить до топ-20 роботів-консультантів. Він може збирати недорогі біржові фонди (ETF) та формувати інвестпортфоліо для новачків. Крім того, платформа надає безкоштовний доступ до консультантів-людей.

Безкоштовні навчальні курси доступні для кожного користувача, який інвестує щонайменше $20 на місяць. Особисте фінансове планування (PFP) також доступне клієнтам SoFi. Щокварталу портфель автоматично ребалансується. Система не надає функцій оптимізації оподаткування, оскільки ця проблема навряд чи критична для мікроінвесторів-аматорів із відносно невеликими портфелями.

Оцінка ESG

Ще один тренд, що швидко розвивається, в сучасних фінансах — ESG. Абревіатура має два кілька різних тлумачень: управління екологічним суспільством (Environment Society Governance) та управління стійкістю довкілля (Environment Sustainability Governance).

Різні рейтингові агентства оцінюють ESG-компанії за різними показниками та властивостями. Отже, ESG як соціально відповідальні (або засновані на етиці) інвестиції можна інтерпретувати по-різному.

Зміна клімату, мабуть, є основним каталізатором тренду. Компанії намагаються досягти високих показників у ESG, щоб допомогти своєму бізнесу почуватися добре в найближчому зеленому майбутньому.

Наочний приклад безладу в рейтингах ESG – Tesla Motor. З одного боку, електромобілі є достатньо екологічними, щоб зробити TSLA (акції Tesla) привабливими для ESG-інвестування. З іншого боку, доступний рейтинг ризиків ESG компанії говорить про інше.

Схоже, Ліза Сімпсон у чомусь має рацію, говорячи про Ілона Маска, що «для хлопця, який любить електромобілі, він безперечно спалює багато ракетного палива».

Фонди ESG: як це працює

Найпростіший спосіб інвестувати в ESG-проекти – спеціалізовані фонди, такі як VESGX (один із взаємних фондів Vanguard Group). Однак еко-стартапи, такі як Beyond Meat, не є їх основним напрямком, як можна було б очікувати. Фонди ESG інвестують майже в ті самі акції, що й інші фонди, певною мірою зважаючи на рейтинги ризиків ESG.

Як відзначають багато аналітиків, досить дивна логіка полягає в тому, що Microsoft та Starbucks фігурують серед ESG-компаній, а Amazon, Apple та Facebook – ні.

Великі фармацевтичні компанії також популярні серед ESG-активів, і є кілька причин. Сучасному високотехнологічному фармацевтичному виробництву потрібно дуже небагато людей, щоб легко відповідати моделі соціально відповідального бізнесу. Біотехнології стали одним із головних стовпів, на яких має будуватися новий світ після коронавірусу.

Це явна ознака майбутньої шостої техніко-економічної парадигми, коли безпрецедентний досі попит на вакцини створить нові транснаціональні ринки, де фармацевтичні компанії майже за замовчуванням мають високі оцінки ESG.

Рейтинг ESG безперечно стає одним із основних показників для оцінки активів при майбутніх інвестиціях. Незважаючи на те, що популярність грінвошингу також набирає обертів, ні інвестори, ні стартапи не ігноруватимуть ESG у майбутньому.

Необанкінг

Необанк — фінансова організація, яка працює лише у цифровому просторі. Покупці відвідують їх через інтернет, фізичні послуги недоступні. Необанки поділяються на дві групи:

  • ліцензовані фінансові організації, які здатні виконувати всі банківські функції;
  • посередники, які співпрацюють з офлайн-банками та надають своїм клієнтам віддалені онлайн-сервіси.

Необанкінг дозволяє людям вирішувати різні фінансові питання, не виходячи із дому. Як цифрові розробки, так і пандемія надають популярності необанкам. Сьогодні у світі налічується 256 працюючих необанків, тоді як, згідно зі статистикою, у стадії розробки перебуває ще більше подібних проектів.

Лідер у сегменті – Великобританія, де є 37 необанків. Найбільший за клієнтською аудиторією – бразильський необанк Nubank, що налічує понад 30 млн власників рахунків. Найбагатший — американський Chime із капіталізацією в $14,85 млрд.

Необанки та традиційні банки

Провідні необанки залучили великі інвестиції з першого дня на ринку фінтеху. Венчурні фонди активно вкладаються у необанки. Донедавна здавалося, що їхня основна мета — розширити можливості та витіснити традиційні банки, тоді як прибутковість вважалася просто приємним доповненням.

Ще кілька років тому користувачі та інвестори очікували, що необанки зроблять справжню революцію у фінансах. Але відбувається зворотне: традиційні банки продовжують зміцнювати свої позиції, тоді як необанкам доводиться винаходити нові бізнес-моделі, щоб отримувати прибуток.

Приклад №3 – Starling Bank

Сумна правда полягає в тому, що багато клієнтів необанків вважають за краще зберігати свої заощадження у старих традиційних установах, використовуючи необанки для швидких транзакцій та покупок в інтернеті. У жовтні 2020 року Starling Bank з’явився у заголовках світових ЗМІ як перший необанк, який отримав прибуток.

Позитивного грошового потоку всього 800 тисяч фунтів стерлінгів на місяць (близько $1 млн) було достатньо, щоб Starling став першим прибутковим необанком. Примітно, що цим досягненням не зміг похвалитися ні суперпопулярний Monzo з 5,5 млн. клієнтів, ні транснаціональний Revolut з 13 млн. акаунтів – тільки Starling з 2 млн. користувачів. Що допомогло необанку це зробити?

Кредитний відділ Starling пропонує приватні позики, бізнес-позики та овердрафти. Необанк охопив 4,4% ринку малого бізнесу у Великобританії. Це мудра стратегія, оскільки середній бізнес-клієнт має баланс рахунку на порядок більший, ніж у приватного клієнта.

Крім того, Starling був акредитований для надання кредитів малому бізнесу в рамках урядової програми CBILS за допомогою підприємств, що постраждали через коронавірус. Інші кредитні продукти також приносять більше грошей, ніж комісійні за транзакції. Як бачимо, необанкам потрібна еволюція, а не революція, щоб бути прибутковими.

Так чи інакше, вони змогли змінити банківську індустрію, хоч і не так, як очікували аналітики. Вони не замінили монополістів, але встановили нові стандарти. Завдяки їм з’явилися мобільний банкінг, інноваційні цифрові сервіси та набагато зручніші інтерфейси банківських додатків. Крім того, необанки вимагають від користувачів менше зусиль ніж традиційні банки.

Щоб відкрити обліковий запис Revolut, потрібно 24 кліки. Для британського HSBC потрібно 99 кліків.

Майбутнє не за необанками та фінтех-стартапами як такими. Майбутнє за новими фінансовими моделями, які вони запроваджують.

Їхня конкуренція з іншими ІТ-гігантами стає все жорсткішою, що призведе до розмивання кордонів у секторі фінтеху. Техногіганти пропонуватимуть фінансові послуги, а банки – цифрові. Багато аналітиків очікують, що якась умовна Apple чи Google рано чи пізно стане найбільшою фінтех-компанією та витіснить традиційні банки.

Фінтех-єдинороги продовжать використовувати переваги різних технологічних розробок, як відкритий банкінг. Інтерфейси останніх надають більше можливостей для вільного обміну фінансовими даними. Вони створять інноваційні фінтех-надбудови, які допомагають охопити більше B2B-ніш для малого та середнього бізнесу, фрілансерів та індивідуальних підприємців.

У міру зростання кількості клієнтів фінтех-стартапи та необанки створюватимуть власні екосистеми для зміцнення своїх позицій на ринку. Це призведе до такої конкуренції, що фінансові установи та постачальники технологій будуть здаватися невиразними.

Підпишіться на e-mail розсилку Українського Спектру

Про “Український Спектр”

«Український Спектр» – це онлайн медіа-організація, яка націлена на те, щоб допомогти своїм читачам, глядачам та відвідувачам успішно розвиватися в бізнесі та повсякденному житті, завдяки неперевершеному доступу та найкращому у своєму класі поданню новин та історій.

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu