Життя, Лайфхак, Продуктивність

Як стати продуктивнішим в 2020 році? Приборкати прокрастинацію, чекати і концентруватися – поради NYT

08 Січня, 2020

Не забудьте поширити ❤️

Видання NYT зібрало кращі матеріали про продуктивність за рік. Підсумком року, що минає називають відмову від тайм-менеджменту на користь більш осмисленого підходу – керування увагою.

Замість скрупульозного планування кожної хвилини, краще відповісти собі на питання: «Що мене дійсно хвилює в моїй роботі і чому я хочу присвятити свій час». Але є й інші рекомендації.


Справтеся зі своєю прокрастинація

Слово прокрастинація походить від латинського procrastinare – відкладати до завтра.

Але це щось більше, ніж добровільне перенесення термінів. У терміна також є коріння грецького слова akrasia – це поведінка всупереч здоровому глузду. А простіше кажучи, нанесення собі шкоди, кажуть психологи.

Саме через усвідомлення прокрастинація залишає таке гірке відчуття. Прокрастинуючи, ми не просто розуміємо, що ухиляються від актуального завдання. Ми ще й знаємо, що це погана ідея – але все одно так чинимо.

Що з цим робити? Перш за все, зрозуміти, що прокрастинація – не проблема самоконтролю або тайм-менджменту. Це реакція на емоційні виклики і поганий настрій, її провокує нудьга, занепокоєння, невпевненість, фрустрація і інші проблемні стани.

Зачекайте, поки не настане час братися за справи

Прекрастинація – це виконання завдань до потрібного часу. Так робити теж не варто, нехай і хочеться. Прагнення раніше взятися за справи дісталося нам як еволюційна спадщина. Не пожнеш плід зараз – потім його може і не виявитися.

Прекрастонатори зазвичай дуже зібрані і зовсім не імпульсивні люди. Їм некомфортно жити з незавершеними завданнями – і вони кидаються їх виконувати щоб скинути напругу.

Це не завжди корисно, а нерідко закінчується складанням марно довгих і детальних списків справ.

Навчіться занурюватися в роботу

Стан потоку або глибокого занурення – здатність концентруватися на одній складній когнітивній задачі, не відволікаючись на подразники. Зруйнувати цей стан дуже просто: достатньо одного погляду на екран смартфон або повідомлення в месенджері.

Але саме такий стан – найпродуктивніший час дня. Але не можна просто чекати, коли у вас буде багато вільного часу і настрій на концентрацію. Діяти потрібно проактивно: планувати блоки «занурення» в календарі і готуватися до них так само, як до зустрічі або наради.

Позбавтеся від подразників

Ставати на деякий час «недоступним» – ключовий спосіб стати продуктивнішим. Якщо подразники знаходяться на відстані витягнутої руки, то підвищують рівень стресу.

А якщо увага розсіяна, значить ви не можете ні на чому повноцінно сконцентруватися. У такого стану навіть є власний термін – колишній топ-менеджер Apple і Microsoft Лінда Стоун називає його «постійна половинчата увага».

Занурюючись в неї, ви боїтеся щось пропустити і постійно відволікаєтеся. Створюється штучне відчуття кризи, а ще страждає нормальний спосіб життя.

Щоб всього цього уникнути, постарайтеся чергувати час на роботі: 45 хвилин концентрації і 15 хвилин перерви на подразники. У вільний час виділяйте собі періоди без смартфона.

Просто зробіть

Не потрапляйте в пастку прокрастинації. Потрібно чітко усвідомлювати точку, за якою додаткова робота виявиться нераціональним витрачанням сил. Це одна з найскладніших навичок, але оволодіти нею необхідно, впевнені психологи.

Якщо вам важко, спробуйте техніку MFD – Mostly Fine Decision. Для неї потрібно сформулювати мінімальний результат, який вас задовольнить за підсумком. Складіть чіткі критерії і як тільки один з варіантів буде відповідати кожному пункту – вибирайте його і рухайтеся далі.

Підпишіться на e-mail розсилку Українського Спектру

Про “Український Спектр”

«Український Спектр» – це онлайн медіа-організація, яка націлена на те, щоб допомогти своїм читачам, глядачам та відвідувачам успішно розвиватися в бізнесі та повсякденному житті, завдяки неперевершеному доступу та найкращому у своєму класі поданню новин та історій.

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu