Новини, Підприємництво, Стартапи, Технології

Як два розробника з Індії створили аналог Amazon вартістю в $24,9 млрд

20 Жовтня, 2020

Не забудьте поширити ❤️

Сачін Бансал і Бінні Бансал працювали в індійському підрозділі Amazon. Коли компанія прийняла рішення піти з країни, розробники вирішили, що не хочуть працювати за наймом і заснували Flipkart. Зараз це головний конкурент Amazon в Індії, який коштує $24,9 млрд.

Однопрізвищник Сачін і Бінні Бансал були звичайними програмістами, які познайомилися під час навчання в технологічному інституті Делі.

Коли у 2004 році Amazon відкрив офіс в індійському Бангалорі, в ньому було 60 програмістів. Деякі з них раніше працювали в Amazon в Сіетлі та встигли перейнятися клієнтоорієнтованою культурою компанії. Інших програмістів Amazon найняв в Індії – в тому числі Сачіна і Бінні.

Офіс Amazon в Бангалорі не був схожий на ті, що Індія бачила раніше. Люди тут не носили костюмів – на них були шорти та шльопанці.

Amazon швидко став місцем тяжіння всіх випускників напрямку комп’ютерних наук – співробітники отримували безкоштовний проїзд на таксі, їм оплачували їжу від дорогих постачальників, новітні комп’ютери, швидкий інтернет, а також вони отримували величезні зарплати.

На відміну від інших технологічних компаній в Індії того часу, Amazon ставив ініціативу та обговорення вище ієрархії. Junior-розробників заохочували сперечатися з американськими начальниками.

Три десятки людей з перших співробітників Amazon, разом з індійцями, які приєдналися пізніше, стали підприємцями, впливовими технологічними лідерами та інвесторами у світі стартапів Індії. Згодом вони заснували безліч стартапів – Infibeam, TutorVista і Chakpak.

Робота Amazon в Індії тривала недовго. Через проблеми в Китаї у 2007 році Amazon вирішила піти з Індії, яка теж була для компанії складним ринком. Велика частина вищого керівництва покинула компанію. Бангалорский підрозділ Amazon став нагадувати звичайний офіс, Сачіну і Бінні стало нудно. Вони вирішили, що робота за наймом їм не підходить і взялися за створення власного проєкту.

Як два розробника з Індії створили аналог Amazon вартістю в $24,9 млрд - tech, startups, entrepreneurship, news

Тоді створення інтернет-компанії вважалась радикальною ідеєю. В Індії не існувало культури підприємництва, розробники працювали за наймом, а не створювали свої компанії.

Первісна ідея полягала в створенні сайту для оглядів товарів. Сачін і Бінні хотіли оптимізувати SEO сайту так, щоб він з’являвся серед перших результатів видачі Google, і заробити комісійні, відсилаючи користувачів до продуктів, на які вони писали відгуки.

Вони швидко зрозуміли недолік свого плану: більшість продуктів, доступних в індійських онлайн-магазинах, були поганої якості.

«Коли якість всіх постачальників нижче середнього, немає сенсу їх порівнювати. Індійські онлайн-магазини були спочатку поганими майже за всіма параметрами – зручності використання, якості продукції, доставляння».

Ні Сачін, ні Бінні не хотіли возитися з постачальниками, поставками продуктів і логістикою. Однак обидва знали про успіх Amazon і вирішили повторити його. Вони витратили 500 рупій і кілька ночей, щоб створити книжковий онлайн-магазин, зареєстрований під доменом Flipkart.com.

Їх перший клієнт прийшов за посиланням, яке Сачін розмістив у блозі. Бінні і Сачін буквально спамили своїми посиланнями книжкові сайти та форуми. Ще вони створили обліковий запис на eBay і продавали там книги з наклейками Flipkart. На наклейках була зазначена нижча ціна, ніж на eBay. Так клієнт отримував стимул шукати наступну книгу на Flipkart.

Попри те, що бізнес Сачін і Бінні почав розвиватися, ніхто не вірив, що їх інтернет-магазин може домогтися серйозних результатів.

Три причини, які зробили Flipkart компанією вартістю в $25 млрд

Для більшості знайомих Сачін і Бінні успіх Flipkart був несподіваним. Однак вона була успішною саме тому, що слідувала певним діловим принципам.

1. Вони взяли робочу бізнес-модель і застосували її на індійському ринку

Для того, щоб почати бізнес, не потрібна оригінальна ідея. Не обов’язково щось винаходити або змінювати світ. Сачін і Бінні не намагалися бути новаторами – вони взяли бізнес-ідею свого колишнього роботодавця, Amazon.

2. Вони керувалися логікою, а не думкою оточення

У пошуках інвестицій вони звернулися до кожного великого інвестора в Індії. Ніхто не бачив потенціалу в ідеї двох розробників.

Один інвестор запропонував Сачін і Бінні влаштуватися на постійну роботу, а інший – викупити підприємців за частину їх колишньої зарплати в Amazon. Батьки Сачіна, які самі управляли бізнесом, підтримували Flipkart, але майже всі інші думали, що друзі гублять свої життя.

Вони не дозволили зовнішньому тиску зупинити їх. Замість цього вони поставили собі наступні питання:

  • Чи отримає більше жителів Індії доступ до інтернету в найближчі роки?
  • Чи буде все більше людей здійснювати онлайн-покупки?
  • Чи є проблеми в інших гравців електронної комерції?
  • Чи зможуть вони вирішити цю проблему?

Оскільки відповіді були позитивними, вони продовжили роботу. Сьогодні Сачіна і Бінні називають візіонерами. Тоді їх називали божевільними.

3. Вони почали з найпростішого

Часто, коли підприємці планують свої підприємства, вони одержимі грандіозним планом. Якщо це сайт електронної комерції, на ньому будуть представлені всі продукти у світі.

Маючи досвід роботи на Amazon, Сачін і Бінні знали, що так не вийде. Вони знали, що Amazon вибрав в якості товару книги не просто так. Книги легко класифікувати та показувати в інтернеті. У книг немає терміну придатності – значить, їх можна зберігати довго. Їх також легко отримати (більшість з них).

Багато з них були б збентежені низькою ціною на книги – як стати мільйонером, заробляючи 1% від продажу книги за $1?

Сачін і Бінні розуміли, що їм треба вирішити проблему з довірою. Більшість людей в Індії не довіряли інтернет-магазинам через низьку якість підтримки клієнтів і поганий користувацький досвід.

Вирішивши проблему, Flipkart зміг продавати інші, більш вигідні продукти.

Чим все закінчилося

Сьогодні Flipkart – це міні-Amazon з акцентом на електроніку, одяг і меблі. У 2019 він продав в Індії товарів на $6 млрд. Amazon, проте, швидко наздоганяє конкурента. У 2012 році Amazon перезапустив роботу в Індії, і тепер завоював третину ринку онлайн-продажів, майже зрівнявшись з Flipkart.

У 2018 році Сачін і Бінні продали контрольний пакет акцій Walmart за $16 млрд, а у 2019 році продовжили позбавлятися від акцій. Їм не хотілося конкурувати з Amazon. Головна причина, по якій вони змогли домогтися успіху з Flipkart, полягала в тому, що Amazon довго не хотів виходити на цей ринок.

Замість цього друзі взяли гроші, залишили битву гігантів ринку і наразі інвестують в інші перспективні стартапи в Індії.

Підпишіться на e-mail розсилку Українського Спектру

Про “Український Спектр”

«Український Спектр» – це онлайн медіа-організація, яка націлена на те, щоб допомогти своїм читачам, глядачам та відвідувачам успішно розвиватися в бізнесі та повсякденному житті, завдяки неперевершеному доступу та найкращому у своєму класі поданню новин та історій.

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu