Життя, Історії, Кар'єра, Новини

Джек Ма, батько «Алібаби»

05 Листопада, 2020

Не забудьте поширити ❤️

Історія цієї людини неймовірна. Якщо хтось на світі знає істинний сенс слова «невдача», то це він. Його звуть Ма Юн, але він більше відомий під ім’ям Джек Ма, і він засновник китайського підприємства «Алібаба».

Для тих, хто не знає, що таке «Алібаба», – це організація в Китаї, що спеціалізується на е-комерції. Згодом вони розширилися, у них з’явилися інші напрямки в роботі, наприклад навігаційна система. І система електронних платежів.

Але головною для «Алібаби» залишається як і раніше е-комерція, по суті, це китайський аналог «Амазону» або eBay. Між іншим, за товарообігом «Алібаба» більше «Амазону» і eBay, разом узятих. Це гігантська організація, в якій працюють понад 45 тисяч осіб. На сьогодні вона оцінюється у 230 мільярдів доларів. Це одна з найбільших біржових капіталізацій у світі.

Як Джек Ма, що народився в класичній китайській сім’ї, став одним з найвпливовіших світових лідерів?

Як йому вдалося за якихось 20 років сколотити особисті статки, що оцінюються більш ніж у 22 мільярди доларів?

Дитинство і навчання

Ма Юн народився 10 вересня 1964 року в Ангзу. Його сім’я була звичайнісінькою, а дитинство – досить щасливим. У віці 12 років Ма Юн вирішив навчитися розмовляти англійською. Його стратегія була далека від банальних курсів або підручників: він вирішив стати гідом-добровольцем для англомовних туристів при готелі в рідному місті. Ма Юн хотів, щоб його постійно оточували люди, що говорять досконалою англійською. Кожен день хлопчик прокидався о п’ятій ранку, сідав на велосипед і їхав 40 хвилин до готелю «на роботу». А потім їхав назад і йшов на уроки в школу.

Стратегія виправдала себе, тому що як раз в цей час Китай відкривався світу і приймав безліч туристів з-за кордону. В результаті хлопець не тільки вивчив мову, але й істотно розширив свідомість та світогляд. Саме тоді він і став називати себе Джеком.

Досвід роботи гідом допоміг Джеку опанувати англійську, але ніяк не позначився на іншому навчанні. Хлопчик був завжди дуже поганий в математиці, і китайська шкільна система зовсім йому не підходила. Джек перездавав всі шкільні іспити по багато разів, а іспити на еквівалент атестата зрілості йому довелося здавати тричі. Але в підсумку наполегливість Джека дозволила йому вступити до університету та отримати диплом викладача англійської.

Досвід роботи гідом познайомив Ма Юна з близьким другом, з яким він продовжує спілкуватися і сьогодні, – з тоді ще молодим австралійцем Девідом Морлі.

Вони вперше зустрілися, коли Джек був гідом для Девіда і його сім’ї. З родиною Морлі Джека пов’язують дуже теплі відносини та історія про безкорисливу підтримку – наприклад, Девід допоміг Джеку з оплатою навчання, а потім купив йому невелику квартирку в Ангзу як весільний подарунок.

Професійні пригоди

Джек почав свою кар’єру з поразок і провалів всіх видів. Він намагався отримати роботу в 30 різних місцях і скрізь діставав відмови.

Навіть коли в Китай прийшла мережа KFC, Джек Ма був єдиним з 24 претендентів, кого туди не взяли. Через кілька років він не зміг відмовити собі в задоволенні та купив частину KFC в Китаї.

В той самий час він намагався поступити до Гарварду в Сполучених Штатах.

Він зробив не одну і не дві спроби! Він намагався потрапити в Гарвард 10 разів, і всі 10 разів він отримував відмову.

Джек перебивався дрібними роботами на кшталт кур’єра, перекладача, викладача англійської. І ось якраз працюючи перекладачем, він відкрив для себе Інтернет, що згодом змінило не тільки його життя, але і якоюсь мірою сучасний світ.

Відкриття Інтернету

Це сталося в 1995 році, коли Джеку був 31 рік. Він приїхав до Сполучених Штатів у відрядження. І сталося так, що його замкнула у своєму будинку людина, якій один Джека заборгував грошей. Детективна історія! Потім по якомусь неймовірному збігу обставин вони обидва відправляються в Лас-Вегас, в казино, де Джек виграє на ігрових автоматах дуже велику суму грошей і використовує її, щоб бігти та сховатися у своїх друзів в Сіетлі.

У Сіетлі Джек побачив «дивну пластикову сіру коробку, що стоїть на столі» – друзі назвали цю річ комп’ютером. Сміючись, друг запропонував що-небудь пошукати в Інтернеті. Джек набрав в пошуковому рядку коротке слово beer. Комп’ютер запропонував посилання з німецької, бельгійському, французькому, американському пиву. Тоді Джек набрав china beer – і не отримав жодної відповіді, ніби в Китаї взагалі не існував в Інтернеті! Для Джека це означало, що є чудова бізнес-можливість, яку не можна упускати.

І знову провал!

Коли Джек повернувся в Китай, він звільнився з роботи та інвестував 2000 доларів з власних заощаджень в запуск свого першого інтернет-проєкту. Він створив невеликий сайт China Pages на кшталт «жовтих сторінок» і почав збирати координати китайських підприємств і професіоналів. На жаль, сайт зазнав тотальне фіаско, тому що був вкрай «повільним», адже він був пов’язаний з Інтернетом такої  швидкості, як у нас приблизно 20 років тому. І Джек знову був змушений шукати роботу.

Нова спроба

Джек влаштовується перекладачем в Міністерство закордонних справ. Але проєкт китайського торгового сайту в Інтернеті як і раніше не дає йому спокою. У лютому 1999 року Джек Ма (йому 35 років) залишає роботу і разом з друзями інвестує 60 тисяч доларів, щоб створити сайт е-комерції, який буде називатися «Алібаба».

Це виявилося складно, адже в Китаї ще не було загальнодоступного Інтернету. Потрібно було особисто обходити підприємства і виробників, подавати їм новий проєкт, розповідати про Інтернет і пояснювати, які можливості це дає.

Але з плином років їм вдалося зробити «Алібабу» таким, яким ми знаємо його сьогодні, одним з найбільших сайтів у світі.

Риси характеру, які привели Джека Ма до успіху

– Завзятість. З самого дитинства, якщо він чогось хотів домогтися, він вкладав у це всю свою енергію.

– Легке ставлення до відмов, яких в його житті було безліч.

– Відсутність страху здаватися смішним, як на цьому фото, коли співав пісню короля-лева перед усіма своїми службовцями.

– Відсутність перфекціонізму. Джек починав нову справу, навіть якщо не відчував себе повністю та ідеально до цього підготовленим.

– Віра в себе. Джек не очікував, коли всі необхідні для початку умови складуться самі, він просто робив.

А ще Джек Ма:

– Завжди планує запасний варіант, на який можна перемикнутися в разі провалу.

– Зберігає голову на плечах і пам’ятає, хто він і звідки. Попри шалений успіх «Алібаби» і величезні гроші, Джек Ма залишається простою людиною. Він живе з першою і єдиною дружиною, яку зустрів до того, як розбагатів.

– Залишився вдячним австралійської сім’ї, яка підтримала його в молодості. Навіть ставши мільярдером, він продовжує відвідувати їх в Австралії.

Підпишіться на e-mail розсилку Українського Спектру

Про “Український Спектр”

«Український Спектр» – це онлайн медіа-організація, яка націлена на те, щоб допомогти своїм читачам, глядачам та відвідувачам успішно розвиватися в бізнесі та повсякденному житті, завдяки неперевершеному доступу та найкращому у своєму класі поданню новин та історій.

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu