Життя, Історії, Кар'єра, Новини

Джек Ма, батько «Алібаби»

05 Листопада, 2020

Історія цієї людини неймовірна. Якщо хтось на світі знає істинний сенс слова «невдача», то це він. Його звуть Ма Юн, але він більше відомий під ім’ям Джек Ма, і він засновник китайського підприємства «Алібаба».

Для тих, хто не знає, що таке «Алібаба», – це організація в Китаї, що спеціалізується на е-комерції. Згодом вони розширилися, у них з’явилися інші напрямки в роботі, наприклад навігаційна система. І система електронних платежів.

Але головною для «Алібаби» залишається як і раніше е-комерція, по суті, це китайський аналог «Амазону» або eBay. Між іншим, за товарообігом «Алібаба» більше «Амазону» і eBay, разом узятих. Це гігантська організація, в якій працюють понад 45 тисяч осіб. На сьогодні вона оцінюється у 230 мільярдів доларів. Це одна з найбільших біржових капіталізацій у світі.

Як Джек Ма, що народився в класичній китайській сім’ї, став одним з найвпливовіших світових лідерів?

Як йому вдалося за якихось 20 років сколотити особисті статки, що оцінюються більш ніж у 22 мільярди доларів?

Дитинство і навчання

Ма Юн народився 10 вересня 1964 року в Ангзу. Його сім’я була звичайнісінькою, а дитинство – досить щасливим. У віці 12 років Ма Юн вирішив навчитися розмовляти англійською. Його стратегія була далека від банальних курсів або підручників: він вирішив стати гідом-добровольцем для англомовних туристів при готелі в рідному місті. Ма Юн хотів, щоб його постійно оточували люди, що говорять досконалою англійською. Кожен день хлопчик прокидався о п’ятій ранку, сідав на велосипед і їхав 40 хвилин до готелю «на роботу». А потім їхав назад і йшов на уроки в школу.

Стратегія виправдала себе, тому що як раз в цей час Китай відкривався світу і приймав безліч туристів з-за кордону. В результаті хлопець не тільки вивчив мову, але й істотно розширив свідомість та світогляд. Саме тоді він і став називати себе Джеком.

Досвід роботи гідом допоміг Джеку опанувати англійську, але ніяк не позначився на іншому навчанні. Хлопчик був завжди дуже поганий в математиці, і китайська шкільна система зовсім йому не підходила. Джек перездавав всі шкільні іспити по багато разів, а іспити на еквівалент атестата зрілості йому довелося здавати тричі. Але в підсумку наполегливість Джека дозволила йому вступити до університету та отримати диплом викладача англійської.

Досвід роботи гідом познайомив Ма Юна з близьким другом, з яким він продовжує спілкуватися і сьогодні, – з тоді ще молодим австралійцем Девідом Морлі.

Вони вперше зустрілися, коли Джек був гідом для Девіда і його сім’ї. З родиною Морлі Джека пов’язують дуже теплі відносини та історія про безкорисливу підтримку – наприклад, Девід допоміг Джеку з оплатою навчання, а потім купив йому невелику квартирку в Ангзу як весільний подарунок.

Професійні пригоди

Джек почав свою кар’єру з поразок і провалів всіх видів. Він намагався отримати роботу в 30 різних місцях і скрізь діставав відмови.

Навіть коли в Китай прийшла мережа KFC, Джек Ма був єдиним з 24 претендентів, кого туди не взяли. Через кілька років він не зміг відмовити собі в задоволенні та купив частину KFC в Китаї.

В той самий час він намагався поступити до Гарварду в Сполучених Штатах.

Він зробив не одну і не дві спроби! Він намагався потрапити в Гарвард 10 разів, і всі 10 разів він отримував відмову.

Джек перебивався дрібними роботами на кшталт кур’єра, перекладача, викладача англійської. І ось якраз працюючи перекладачем, він відкрив для себе Інтернет, що згодом змінило не тільки його життя, але і якоюсь мірою сучасний світ.

Відкриття Інтернету

Це сталося в 1995 році, коли Джеку був 31 рік. Він приїхав до Сполучених Штатів у відрядження. І сталося так, що його замкнула у своєму будинку людина, якій один Джека заборгував грошей. Детективна історія! Потім по якомусь неймовірному збігу обставин вони обидва відправляються в Лас-Вегас, в казино, де Джек виграє на ігрових автоматах дуже велику суму грошей і використовує її, щоб бігти та сховатися у своїх друзів в Сіетлі.

У Сіетлі Джек побачив «дивну пластикову сіру коробку, що стоїть на столі» – друзі назвали цю річ комп’ютером. Сміючись, друг запропонував що-небудь пошукати в Інтернеті. Джек набрав в пошуковому рядку коротке слово beer. Комп’ютер запропонував посилання з німецької, бельгійському, французькому, американському пиву. Тоді Джек набрав china beer – і не отримав жодної відповіді, ніби в Китаї взагалі не існував в Інтернеті! Для Джека це означало, що є чудова бізнес-можливість, яку не можна упускати.

І знову провал!

Коли Джек повернувся в Китай, він звільнився з роботи та інвестував 2000 доларів з власних заощаджень в запуск свого першого інтернет-проєкту. Він створив невеликий сайт China Pages на кшталт «жовтих сторінок» і почав збирати координати китайських підприємств і професіоналів. На жаль, сайт зазнав тотальне фіаско, тому що був вкрай «повільним», адже він був пов’язаний з Інтернетом такої  швидкості, як у нас приблизно 20 років тому. І Джек знову був змушений шукати роботу.

Нова спроба

Джек влаштовується перекладачем в Міністерство закордонних справ. Але проєкт китайського торгового сайту в Інтернеті як і раніше не дає йому спокою. У лютому 1999 року Джек Ма (йому 35 років) залишає роботу і разом з друзями інвестує 60 тисяч доларів, щоб створити сайт е-комерції, який буде називатися «Алібаба».

Це виявилося складно, адже в Китаї ще не було загальнодоступного Інтернету. Потрібно було особисто обходити підприємства і виробників, подавати їм новий проєкт, розповідати про Інтернет і пояснювати, які можливості це дає.

Але з плином років їм вдалося зробити «Алібабу» таким, яким ми знаємо його сьогодні, одним з найбільших сайтів у світі.

Риси характеру, які привели Джека Ма до успіху

– Завзятість. З самого дитинства, якщо він чогось хотів домогтися, він вкладав у це всю свою енергію.

– Легке ставлення до відмов, яких в його житті було безліч.

– Відсутність страху здаватися смішним, як на цьому фото, коли співав пісню короля-лева перед усіма своїми службовцями.

– Відсутність перфекціонізму. Джек починав нову справу, навіть якщо не відчував себе повністю та ідеально до цього підготовленим.

– Віра в себе. Джек не очікував, коли всі необхідні для початку умови складуться самі, він просто робив.

А ще Джек Ма:

– Завжди планує запасний варіант, на який можна перемикнутися в разі провалу.

– Зберігає голову на плечах і пам’ятає, хто він і звідки. Попри шалений успіх «Алібаби» і величезні гроші, Джек Ма залишається простою людиною. Він живе з першою і єдиною дружиною, яку зустрів до того, як розбагатів.

– Залишився вдячним австралійської сім’ї, яка підтримала його в молодості. Навіть ставши мільярдером, він продовжує відвідувати їх в Австралії.

Про “Український Спектр”

«Український Спектр» – це онлайн медіа-організація, яка націлена на те, щоб допомогти своїм читачам, глядачам та відвідувачам успішно розвиватися в бізнесі та повсякденному житті, завдяки неперевершеному доступу та найкращому у своєму класі поданню новин та історій.

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu