Бізнес, Історії, Люди, Новини

«Кров, піт і сльози»: як вундеркінд, який кинув Стенфорд, став наймолодшим мільярдером в світі

15 Грудня, 2020

Остін Расселл вирішив не витрачати час на навчання і соціальні мережі – замість цього в 17 років він заснував стартап, який розробляє лідари для безпілотних автомобілів. Зараз його компанія торгується на Nasdaq і коштує понад $3 млрд, а сам Расселл став наймолодшим мільярдером у світі, з тих хто заробив капітал самостійно. Як йому вдалося, масштабувати бізнес, зберегти вагому частку за цей час?

Прагнення якомога швидше комерціалізувати технологію безпілотного водіння привернуло мільярди доларів інвестицій, але не привело до появи великої кількості мільярдерів. Генеральний директор Luminar Остін Расселл, який заснував стартап в 17 років, – рідкісний виняток. Завдяки тому, що його компанія, яка виробляє лазерні датчики, в четвер розмістила акції на Nasdaq, вундеркінд в області оптики став одним з перших мільярдерів сфери автономного транспорту – і наймолодшим у світі мільярдером, який заробив свої статки сам.

«Кров, піт і сльози»: як вундеркінд, який кинув Стенфорд, став наймолодшим мільярдером в світі - news, people, story, business«Кров, піт і сльози»: як вундеркінд, який кинув Стенфорд, став наймолодшим мільярдером в світі - news, people, story, business

«Це було дуже напружено, виснажливо – все, через що нам доводилося проходити кожен день, збільшуючи масштаби бізнесу. І, звичайно ж, неймовірно приємно мати можливість вийти на ринок зараз, вийти на публічні ринки і масштабуватись завдяки розміщенню через SPAC, – каже Forbes 25-річний Расселл у відеоінтерв’ю, сидячи у своєму офісі в Пало-Альто. – Я ще порівняно молодий, але я пролив чимало крові, поту і сліз. І мені пощастило, що я зміг зберегти досить пристойну частку».

Дійсно пристойну. 104,7 млн ​​акцій Расселла – близько третини всіх випущених акцій Luminar – коштували $2,4 млрд на момент закриття торгів Nasdaq у четвер. Розміщення Luminar на біржі стало результатом злиття з SPAC-компанією (special purpose acquisition company, публічна компанія, яка купує іншу приватну компанію для виведення її на біржу. – Forbes.ru). В цьому випадку це була Gores Metropoulos – підрозділ фінансової фірми The Gores Group. В результаті угоди оцінка Luminar зросла до $3,4 млрд. Серед інвесторів нової публічної компанії – мільярдер Пітер Тіль, який допоміг Расселлу запустити Luminar, зробивши його у 2012 році стипендіатом свого фонду, а також фонд Volvo Cars Tech Fund і двоє мільярдерів з The Gores Group Алек Горс і Дін Метропулос.

Тіль, співзасновник Paypal, створив знаменитий фонд, що пропонує талановитим молодим людям стипендії в розмірі $100 000, щоб вони кинули навчання і пішли за своєю мрією. Расселла він консультує з того часу, як той покинув Стенфорд і заснував Luminar у 2012 році. Як ментора, Тіля вражає не тільки інтелект нового молодого ІТ-мільярдера, а й те, що він зумів зберегти значну частку Luminar за той період, поки компанія проходила шлях від гаража Расселла до Nasdaq.

«Можна створити багатомільярдний бізнес, але це не означає, що ви станете мільярдером, – каже Тіль. – З фінансової точки зору здорово, якщо ви зуміли зберегти фінансову частку такого розміру».

Расселл, який входив до рейтингу Forbes «30 до 30» 2018 року, не намагається конкурувати з ІТ-гігантами, які розробляють безпілотні автомобілі, на кшталт «дочки» Alphabet Waymo або Cruise, в яку інвестував GM. Замість цього Luminar удосконалює сенсори, які допомагають безпілотним машинам «бачити» навколишнє середовище, відображаючи промінь лазера від об’єктів на їх шляху. Технологія, відома як лідар, має ключове значення для автономних автомобілів. У цій області Luminar конкурує з Velodyne, першопрохідцем у сфері розробки лідарів, і новачком Aeva – обидві компанії теж виходять на біржу через злиття з SPAC. В останні роки Расселл продав прототипи сенсорів провідним автокомпаніям, а недавно отримав замовлення від Volvo Cars, Daimler і належить Intel Mobileye, які можуть забезпечити зростання виторгу на кілька років.

У цьому році продажі Luminar, ймовірно, складуть всього $15 млн, але до 2026 року вони можуть досягти щонайменше $1,3 млрд, згідно з документами, поданими компанією в Комісію з цінних паперів і бірж (SEC).

За словами Алека Горса, який допоміг Luminar вийти на біржу, здатності Расселла проявляються не тільки в лабораторії, а й за столом переговорів. «Коли ми обговорювали умови угоди, він вдавався в усі, навіть найдрібніші деталі. Шістдесятирічні хлопці, які вже 40 років працюють в цій сфері, не розуміли, що відбувається, але він витратив час на те, щоб заглиблюватися в особливості роботи SPAC, – розповів він. – Я дивлюся на цього хлопця і кажу: «Ти поставив більше питань, ніж будь-хто, кого я знаю і хто займався б цим вже багато років».

Стартап замість Стенфорда

Зростом майже два метри, з хвилястими мідними волоссям і бородою Рассел міг похвалитися значними досягненнями і до того, як став мільярдером. Стверджується, що у два роки він вивчив всю таблицю Менделєєва, а в шостому класі він перепрошив ігрову приставку Nintendo DS, перетворивши її в простенький телефон, коли батьки відмовилися купувати йому мобільний. У 13 років він отримав перший патент – на створення підземної системи циркуляції води, яка збирала воду зі зрошувача, щоб її можна було повторно використовувати в догляді за ділянкою. У старшій школі він частіше пропадав в лазерному інституті Бекмана при Каліфорнійському університеті, ніж на уроках.

Рассел вступив в Стенфорд, щоб вивчати фізику, але це тривало недовго. На першому курсі він кинув університет, вигравши стипендію в розмірі $100 000 від Пітера Тіля за свою концепцію лідара. Luminar він заснував незабаром після того, як отримав водійські права.

Якщо не брати до уваги успадковані стану, Расселл – один з приблизно дюжини людей на планеті, які змогли стати доларовими мільярдерами, перш ніж їм виповнилося 30 років.

Лідар був раннім захопленням Расселла, оскільки він вірить, що ця технологія може рятувати життя, бувши елементом як безпілотних автомобілів, так і просунутих систем допомоги водієві, які Volvo та інші автовиробники планують вивести на ринок в найближчі два-три роки. В юності він цікавився тим, як Velodyne та інші компанії виробляють лазерні сенсори, але вирішив застосувати зовсім інший підхід, щоб сенсори стали досить дешевими для повсюдного використання.

«По ідеї подібний бізнес можна створити ні у 16-17 років, ні у 25, – каже Расселл. – Такий активний розвиток став можливим тільки тому, що ніхто раніше такого не робив».

Перевага Расселла ще і в тому, що він не користується соціальними мережами та не витрачає часу на освіту в коледжі або старшій школі. На відміну від більшості 25-п’ятирічних, у нього немає сторінок ні в Twitter, ні в Instagram, але він зізнається, що дізнався більшу частину того, що знає про світ, завдяки «Вікіпедії» та відео на YouTube.

Як мільярдер покоління Y, Расселл пам’ятає і про соціальну відповідальність. Він поки не будує масштабних благодійних планів, подібно Біллу Гейтсу, але вважає, що його внесок полягає в скороченні числа автомобільних аварій. «Коли це стане сучасною технологією безпеки, яка буде вбудована в кожен автомобіль у світі, тоді я зможу з впевненістю сказати, що ми досягли поставлених цілей», – говорить він.

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu