Гроші, Інвестиції, Новини, Поради

Як платити податок на прибуток з торгівлі акціями — розбір

26 Січня, 2022

Не забудьте поширити ❤️

В червні НБУ дозволив фізичним особам купувати цінні папери на міжнародних ринках через банки. Тепер українці можуть інвестувати в акції аж на €200 000 в рік. Однак із прибутку від торгів потрібно платити податок. Редакція AIN.UA поговорила з Тетяною Федоренко з юридичної компанії GOLAW про те, як це робити згідно з законом. Ділимося найцікавішим.

Які існують податки на прибуток від акцій?

Клієнти банків, які купують акції міжнародних компаній, можуть заробляти на дивідендах або інвестиційному прибутку. Інвестиційний прибуток – це різниця між витратами на купівлю і продажем акцій. Якщо вам вдалося заробити і отримати дохід, доведеться платити податок.

З інвестиційного прибутку потрібно платити податок на доходи фізичних осіб (ПДФО) та військовий збір. Однак, якщо ви заробили менше ніж 3 473 грн, прибуток не оподатковується. Це сума станом на 2022 рік.

Необхідно зберігати документи, які підтверджують витрати на придбання акцій. Інакше інвестиційним прибутком податкова вважатиме не різницю, а всю суму, за яку ви продали цінні папери. Документальне підтвердження – це звіт торговця цінними паперами.

Також, компанії-емітенти (особи, яка від свого імені розміщують цінні папери) можуть виплачувати власникам акцій дивіденди. Дивіденди належать до доходів, отриманих з джерел за межами України.

Як декларувати такий дохід?

Інформацію про отримані дивіденди та інвестиційний прибуток потрібно внести в декларацію про майновий стан та доходи. Її потрібно подавати у податкову за місцем реєстрації платника податків до першого травня. Або до першого серпня, якщо ви сплачуєте податки самостійно.

Відповідальним за сплату податку з інвестиційного прибутку виступатиме банк. Але клієнт має самостійно відзвітувати про свій інвестиційний прибуток або збиток раз в рік. Якщо ж ви просто придбали акції і не продавали їх протягом року, декларація не подається.

Які санкції за порушення вимог?

Ось штрафні санкції за порушення термінів сплати податку, якщо ви подали декларацію:

  • 5 % погашеної суми податкового боргу – при затримці оплати на 30 календарних днів;
  • 10% погашеної суми податкового боргу – при затримці понад 30 календарних днів.

Якщо ви не подали декларацію, або зробили це із запізненням, штраф 340 грн. Якщо ви не сплатили податок і не заявили про дохід, штраф складатиме 10% від суми податкового зобов’язання.

За умисне ухилення від сплати податків на суму понад 3 721 500 грн загрожує кримінальна відповідальність. Розмір штрафу за таке ухилення складає від 6 202 500 грн до 12 405 000 грн.

Що також потрібно знати про оподаткування інвестиційного доходу

Ви повинні вести облік операцій з акціями самостійно і окремо від інших доходів і витрат. Якщо цього року ви зазнаєте збитків від торгівлі акціями, то його можна вирахувати наступного разу. Тобто, можна зменшити різницю між прибутком і збитками, а значить заплатити менший податок.

Закон дозволяє зарахувати податки та збори сплачені за межами України. Якщо при виплаті дивідендів ви сплатили податок в іншій країні, є можливість зменшити його в Україні.

Підпишіться на e-mail розсилку Українського Спектру

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu