Від авторів, Війна, Діти, Новини, Топ

10 порад: як батькам зберегти стабільний психологічний стан дітей та всієї сімʼї

25 Липня, 2022

Не забудьте поширити ❤️

“Як допомогти своїй дитині та собі втриматись від емоційних гойдалок” — це питання, що займає багато місця в думках батьках сьогодні.

Стан, котрий переживають зараз діти, дуже сильно залежить від стану батьків. Адже діти та батьки взаємодіють в одному просторі та молодше покоління сильно реагує на навколишні ситуації. Діти або віддзеркалюють стан батьків або знаходяться в протифазі.

10 порад: як батькам зберегти стабільний психологічний стан дітей та всієї сімʼї - home-top, news, dity, vijna, vid-avtoriv10 порад: як батькам зберегти стабільний психологічний стан дітей та всієї сімʼї - home-top, news, dity, vijna, vid-avtoriv

1 — піклуйтеся один про одного з дітьми

У дітей той же стан, що й у батьків. Якщо дорослим страшно, то і діти бояться, якщо батьки в тривозі — діти теж. Якщо ми відчуваємо спокій, то і старші, і молодші в сімʼї не переживають.

Але існує і парадоксальна реакція: діти поводяться як дорослі, а батьки — як діти (безпорадні, розгублені, відчувають розпач). Це пояснюється теорією прив’язаності, з якою ми, психологи, працюємо.

В цій теорії альфа — це батьки, які забезпечують безпеку та піклування. Але, якщо батьки зараз не в стані дорослого, то позицію альфа займають діти. В такому стані молодші гарно підтримують своїх мам, вони ніби ангели охоронці.

Необхідно мамі показати в цей момент, що ось ми зараз єдині, ми на одному боці ситуації. Таке може статись, коли один втрачає сенс, а інший — підтримує, попри те, — це дитина, чи дорослий відіграє роль морально сильної сторони.

Але насправді це парадоксальна реакція – коли діти займають позицію дорослого, це не дуже гарно. Тому, що, по-перше, діти демонструють захисну реакцію від вразливих почуттів, вони перестають бути чутливими. По-друге, така дуже рання відповідальність перевантажує емоційну сферу дитини й вона перестає нормально розвиватись.

2 — поверніться в стан спокою за допомогою дитини

10 порад: як батькам зберегти стабільний психологічний стан дітей та всієї сімʼї - home-top, news, dity, vijna, vid-avtorivДіти, а особливо молодшого віку, швидше вертаються в стан емоційного реагування. Якщо навколо них все добре зараз, то вони легко повертаються в стан дитинства, радіють дрібницям, помічають світ навкруги. Батьки через дітей можуть згадувати цей стан та повертатися в нього. Тобто: за допомогою дітей можна зберігати й відновлювати відчуття життя.

3 — памʼятайте про потребу тактильності

Діти зараз дуже емоційні, їм не вистачає обіймів. Вони дуже потребують тілесного контакту навіть від зовсім незнайомих людей, котрі можуть подарувати захист та обійми.

Як батьки можуть підтримати дитину в такий час?

10 порад: як батькам зберегти стабільний психологічний стан дітей та всієї сімʼї - home-top, news, dity, vijna, vid-avtoriv

Насправді діти самі інтуїтивно дають підказки: хочуть обіймів, турботи, супроводу, часу разом. Інколи такі капризи – це спосіб приймати докази, що для тебе важливо, що я потрібен тобі. Під час війни діти потребують більше уваги та різноманітних контактів з дорослими. Їм хочеться побачити та почути більше доказів про те, що батьки їх захищають. Якщо батьки впевнені в тому, що все добре зараз і все буде добре потім, якщо в них багато віри, то дітям легко проживати цей час.

4 — рутина допомагає знайти спокій для душі

Насправді це основне питання в житті батьків і в житті дитини. Аби все було добре, тобі потрібно знайти гармонію, спокій і віру, а далі — відновлювати її постійно.

Дихання, фізичні відчуття, спорт, природа (дерева) —  такі техніки можна використовувати, якщо сімʼя опинилась не вдома. Також гарно допомагає рутина: приготування їжі та відновлення щоденних справ, які були раніше вдома. Особливо, якщо ви не знаходитесь не вдома, то повернення до рутинних справ і традицій дуже допоможуть відновити емоційний фон всій сімʼї.

5 — частина Батьківщини: тримайте біля себе щось рідне до серця

Необхідно мати те, що буде наповнювати вас, щось своє, рідне. Наприклад, є чашка, котру ви дуже любите — тож нехай вона буде поряд із вами. Або купуйте певні речі, котрі будуть наповнені для вас сенсом. Зараз такі дрібниці мають набагато більший сенс, аніж раніше. Ми, дорослі, можемо інколи не розуміти, чому дитині важливо купити ручку, з’їсти тортик зараз. Але на це треба звертати увагу.

6 — дайте можливість дитині відʼєднатись від батьків

По-перше, дитина відлучає і батькам легко відновлюватись.

Стати дитиною, проживати з нею емоції, гратися, насолоджуватися часом — це найкращі провідники зараз. Інколи дитина – це компас. Він вказує де є радість та за що можна зачепитись.

Діти й у звичайному мирному житті завжди нам вказують на певні речі та навчають. Ми думаємо, що навчаємо їх, але насправді ми даємо захист та навчаємось разом з дітьми. Батьки навчаються через дітей, а діти — через батьків.

7 — даруйте тепло та увагу

Зараз, у важкі часи, діти отримали те, чого їм так хотілося —  бути поряд з мамами. Мама постійно з ними, якщо вона знайде в цьому ресурс для себе, якщо перестане втомлюватися від цього, захищатися, втікати та прийме це, то потім прийде відчуття спокою. І цей спокій візьме собі малеча.

8 — мрії про щасливе майбутнє

Ще одна гарна техніка, аби відчути фундамент під ногами — «продовжувати мостик у майбутнє». Коли ми з тобою повернемося, що ми будемо робити? Такі мріяння, планування після воєнного часу допомагають відчути стабільність. Поміркуйте: що та як будете робити, що буде відбуватись після повернення додому?

Треба навчити дитину використовувати свою уяву для створення цієї ідеальної рамки. Також навчіться приймати свій вибір: «Я зараз вже тут, в новому місці, а що, якщо це мій вибір, це тепер моє життя?». Це моє життя, мій вибір і мені вже зараз може бути добре тут знаходитися, адже треба тішити себе тим, що зігріває: «Так, я буду вдома, я насправді можу зробити це і зараз, але обираю безпеку і приймаю свій вибір, тому що безпека – це важливо.»

9 — спробуйте відпустити контроль

10 порад: як батькам зберегти стабільний психологічний стан дітей та всієї сімʼї - home-top, news, dity, vijna, vid-avtorivПо-перше, аби зберегти гарний психологічний стан, треба залишити потреби до дитини. Батьки переймаються тим, що дитина не в школі, не займається чимось, але треба просто прийняти це. Зараз не час для якихось досягнень. Зараз час для відчуттів, стабільності. І потрібно знаходити приводи для спілкування. Зберігайте безпеку та гарний психологічний стан. Для підлітків дуже важливо мати комьюніті. Наприклад, дівчина-підліток, познайомилась з кимось, і вона вже не хоче звідти їхати, хоче залишитись у вашій локації.

Через цей страх просто потрібно переступати. Знаходьте спільноти та місця, де дитина в гармонії, де є однодумці, наприклад, як кінотабір MUcamp — https://mucamp.com/.

10 — допоможіть дитині відновити контакти з іншими

Аби розгойдати спілкування — потрібно вводити дитину в оточення до однолітків. Часто дитина не може зробити цей перший крок самостійно. Тому запропонуйте дитині відчути себе частиною дитячого табору. Батькам теж необхідно пробувати, відкриватись цьому світу.

Так, зараз хочеться замкнутися у своєму будинку, лягти на подушку і щоб тебе ніхто не чіпав. Але коли виходиш у світ, то він починає взаємодіяти з вами. Тут починається обмін: ти щось даєш, світ тобі повертає — енергія починає текти. Батьки, знайдіть та відчуйте свій гармонійний стан, а згодом і ваша дитина через вас знайде для себе острів гармонії та спокою.

Техніки та рекомендації, котрими ми поділились із вами — це підказка: як знайти свій шлях, аби дітям теж було комфортно та безпечно. Рекомендуємо звернути увагу на спеціалістів, котрі створюють програми для дітей, роблять це від душі та з певною ціллю —  допомогти дитині. Це і є та сама додаткова підтримка для батьків ззовні. Тож спробуйте використовувати по 1 пораді щотижня та простежте за своїм станом та загальним станом вашої сімʼї.

Контакти табору MUcamp
https://mucamp.com/
https://www.instagram.com/mu_camp/

Ліцензована приватна школа — Мірошкола
https://www.miroschool.com/
https://www.instagram.com/miro.school/

Підпишіться на e-mail розсилку Українського Спектру

Про “Український Спектр”

«Український Спектр» – це онлайн медіа-організація, яка націлена на те, щоб допомогти своїм читачам, глядачам та відвідувачам успішно розвиватися в бізнесі та повсякденному житті, завдяки неперевершеному доступу та найкращому у своєму класі поданню новин та історій.

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu