Бізнес, Новини, Поради

Як правильно закрити ФОП і не залишитися в дурнях: покрокова інструкція

04 Вересня, 2020

Янна Рокало, CRM-аналітик, незалежний бухгалтер і фінансовий консультант, у своєму блозі на МС.today детально розповіла, як правильно завершити підприємницьку діяльність, і описала можливі варіанти розвитку подій. Ми в UA.spectr ділимося корисною інформацією з вами.

Підприємницька діяльність – будь-яка господарська діяльність фізичних осіб (підприємців) як на загальній, так і на спрощеній системах оподаткування.

Як правильно закрити ФОП і не залишитися в дурнях: покрокова інструкція - porady, news, businessЯк правильно закрити ФОП і не залишитися в дурнях: покрокова інструкція - porady, news, business

Якщо ви вирішили офіційно завершити ФОП, подумайте:

  • Чи дійсно вам потрібно завершити підприємницьку діяльність або можна просто пригальмувати на час. Це різні процеси.
  • Можливо, є сенс залишити ФОП, щоб вам нараховувався страховий стаж і пенсійні виплати на його основі.
  • Чи будуть у цього репутаційні наслідки: можливо, через це ви більше не зможете брати участь в угодах.

Якщо ви все-таки впевнені, що хочете закрити ФОП і офіційно зняти себе з реєстрації, ось такі дії:

  • Підготуйте листи своїм клієнтам і контрагентам. У листах розкажіть про те, що більше не будуть прийматися оплати на конкретний ФОП, тому що ви закриваєте його, і поясніть причину.
  • Попросіть клієнтів самостійно підготувати акти звірок та додаткові угоди про розірвання договорів.
  • Попросіть у клієнтів і контрагентів рекомендаційні листи. Вони повинні бути на фірмових бланках з оригінальним підписом і печаткою юридичної особи.

Тільки після цього можна закривати ФОП.

Розберіться з податками

Прорахуйте та оплатіть всі податки, які є актуальними для вашої групи оподаткування (базово – це ЄСВ і єдиний податок). Навіть якщо податковий період для вашої категорії – квартал, а закрити ФОП ви захочете в середині кварталу, все одно потрібно перерахувати суми саме на дати, коли будете його закривати.

Є дуже багато ресурсів, в тому числі платних, які пропонують оплачувати податки через них. Не рекомендую використовувати всі підряд: якщо будуть якісь розбіжності, третя особа (ці програми) не несе відповідальності за неправильну або несвоєчасну передачу даних.

Звіряти та оплачувати податки краще через «Кабінет платника податків». Електронний кабінет платника тут адмініструє ДПС (Державна податкова служба), значить, всі скарги можна буде направити туди безпосередньо.

Заповніть книгу обліку

Потрібно повністю заповнити книгу обліку доходів. А в окремих випадках – обліку доходів і витрат. Підрахуйте всі суми за останній звітний період перед ліквідаційним періодом.

Підготуйте звіти

Сформуйте і подайте звіти за останній звітний період: у випадку з ЄСВ це буде форма Д5 ліквідаційна, а у випадку з єдиним податком – просто форма «Довідкова» за останній період. Наприклад, за 1,5 місяці до ліквідації.

Перевірте документи

Приведіть у порядок всю первинну документацію. Договори, рахунки та акти з клієнтами повинні бути з підписами та печатками з двох (або більше – в залежності від договору) сторін.

Зверніться в банк

Сходіть в обслуговуючий банк і попросіть закрити всі рахунки ФОПа. Попросіть довідку про закриття рахунків і ліквідаційну виписку по рахунках зі штампом відділення. Зніміть залишки грошей в касі банку.

Змініть статус ФОПа на сайті

Поміняйте статус ФОПа в державному реєстрі юридичних осіб та підприємців – зараз це можна зробити через цей портал.

Вам прийде повідомлення про закриття ФОП на email. Зайдіть до реєстру і перевірте, що все дійсно добре.

Зверніться до податкової

Подайте до податкової служби за місцем реєстрації фізособи заяву про те, що вам потрібно провести невиїзну аудиторську перевірку у зв’язку з припиненням діяльності.

Запишіть вхідний номер реєстрації заяви, дізнайтеся, хто виконавець, і дочекайтеся перевірки.

Ще обов’язково перевірте, виключили вас з реєстру платників єдиного податку або платників ПДВ. Це можна подивитися тут.

Перевірте цифровий підпис

Останній і важливий крок – це електронний цифровий підпис (ЕЦП). Його можна відкликати, ліквідувати або просто залишити та користуватися ним на інших державних сервісах, але вже як фізособа.

Раджу не поспішати та діяти послідовно. Не варто покладатися на послуги фірм, які гарантують закрити ФОП за день. Це буде не остаточне закриття ФОПа: за день можна тільки пригальмувати діяльність без попередньої підготовки до самого закриття.

У моїй практиці був випадок, коли клієнт попросив мене відкрити ФОП. Я все перевірила і з’ясувала, що попередній ФОП у нього не закритий. Підприємницьку діяльність просто пригальмували, при цьому він не до кінця подав звіти та оплатив не всі податки. Хоча фірма, яка займалася закриттям, стверджувала протилежне.

Якщо вам допомагає фірма

Якщо закривати ФОП вам допомагає фірма або фахівець за дорученням, зробіть ось що:

  1. Зателефонуйте в банк і запитайте, чи закриті на ваш ФОПу всі рахунки.
  2. Зателефонуйте до податкової служби та поговоріть з інспектором. Дізнайтеся, чи провели аудиторську перевірку і чи ліквідували ФОП остаточно.

Це допоможе зрозуміти, чи все в порядку, і чи не залишилося «хвостів», які потім можуть перерости в штрафи, накопичення пені, подальший арешт майна або взагалі на заборону виїжджати за межі України.

В цілому весь процес закриття, включаючи підготовчий етап, займе близько тижня – максимум по годині в день.

Найдовше доведеться чекати виклику в податкову службу, щоб пройти аудиторську перевірку. Цього чекати можна до пів року – в залежності від завантаженості конкретного інспектора.

Сам процес закриття не дуже складний, його можна подолати самостійно. Особливо якщо будете діяти за моїм алгоритмом.

Про “Український Спектр”

«Український Спектр» – це онлайн медіа-організація, яка націлена на те, щоб допомогти своїм читачам, глядачам та відвідувачам успішно розвиватися в бізнесі та повсякденному житті, завдяки неперевершеному доступу та найкращому у своєму класі поданню новин та історій.

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu