Новини, Технології

No-code розробка: яке майбутнє чекає сферу додатків

28 Січня, 2021

Колись для створення вебсайту був потрібний цілий набір спеціалізованих навичок і глибокі знання таких мов, як HTML, CSS і PHP. Однак в сучасному світі кожен може побудувати і запустити власний сайт за лічені години: для цього є WordPress, Wix та інші конструктори.

Подібне відбувається і в сфері додатків. Довгий час створення як веб, так і мобільних платформ було доступно лише розробникам. Процес вимагав довгих років навчання і впевненого володіння Python і Java. Однак поява технологій No-code може це змінити.

Що таке No-code

За словами COO сінгапурської платформи Tribe Райана Чу, в широкому розумінні поняття No-code можна визначити як здатність виконувати будь-якого роду обчислення або розробку без необхідності використання коду.

«Технології No-code дозволяють створювати додатки візуально шляхом перетягування елементів і виконання обчислень, не турбуючись про мову програмування. Для цього достатньо лише логіки», – пояснює він.

Платформи No-code надають ті ж можливості для розробки додатків, що і конструктори сайтів, такі як Wix. На ринку є безліч подібних інструментів, наприклад Bubble і Airtable, проте всі вони переслідують одну і ту ж мету: позбавити користувачів від необхідності що-небудь програмувати.

В останні роки цей напрямок привернув особливу цікавість через прагнення бізнесів до цифровізації, яке значно посилилося під час пандемії. За словами продакт-менеджера Tribe Хум Цін Це, технологія No-code значно знижує часові та грошові витрати компаній на створення додатків.

Наочний приклад: щоб підвищити ефективність роботи, після закінчення карантину багато ресторанів Сінгапуру запустили власні додатки, в яких покупці можуть переглядати меню і робити замовлення. Зазвичай на створення таких платформ йдуть місяці, а керівництво змушене найняти розробника. Інструменти No-code позбавляють компанії від цих проблем.

«Щоб розібратися в тому, яким має бути додаток, потрібні технічні знання. Якщо ви хочете запустити його прямо зараз, вам потрібно подумати, де його розмістити, яку структуру використовувати і як буде виглядати інтерфейс, – розповідає Хум. – Але з No-code вам не доведеться турбуватися про ці деталі».

Демократизація розробки додатків

Чу вважає, що інструменти No-code значно спрощують запуск компанії для молодих підприємців, особливо для тих, чий бізнес буде здійснюватися через додаток.

«Люди отримають можливість з легкістю втілити свою концепцію програми в реальність. Фактично кожен, у кого є хороша ідея, зможе здійснити її самостійно без необхідності наймати технічного директора або інвестувати великі кошти в створення продукту, – говорить він. – Розробка додатків демократизується».

Перш ніж звертатися до інвесторів, молодим стартапам потрібно створити якийсь прототип свого продукту і довести, що він має попит. Однак розробка вимагає грошових витрат, особливо якщо засновник не володіє достатніми знаннями для її реалізації.

Технології No-code допомагають створити мінімально життєздатний продукт (MVP) набагато швидше і за більш доступною ціною.

Засновники стартапів також отримують більшу гнучкість для зміни і адаптації своєї розробки відповідно до фідбеку. Їм не доведеться вкладати великі суми в додаток, який може не сподобатися користувачам.

За словами Чу, інструменти No-code «передають розробку додатків в руки власників бізнесу». Стартапам буде набагато простіше почати роботу і обійти повільних суперників.

«Ці технології посилять конкуренцію і прискорять створення технічних рішень», – додає він.

Технічні обмеження

Попри всі переваги, у цій технології є деякі недоліки. Багато платформ No-code пропонують високий рівень кастомізації та підтримку масштабування, однак ці можливості обмежені.

Хум порівнює розробку додатків зі способами заварювання кави. Він вважає, що використання No-code аналогічно купівлі меленої або розчинної кави в звичайному супермаркеті. Щоб отримати більш серйозний досвід, потрібно пошукати вишукані способи обсмажування зерен в спеціалізованих магазинах або навіть взяти весь процес в свої руки.

«Якщо ви прагнете до більшої унікальності та індивідуальності, у загальному підсумку вам доведеться відмовитися від платформи No-code і розробити власний продукт», – пояснює Хум.

Крім цього, не дивлячись на те, що технології No-code відмінно підходять для створення MVP, використовувати їх як основу для компанії – не найкращий варіант.

Більшість додатків No-code розміщуються на оригінальній платформі, яка управляє деталями бекенду. Якщо вона вийде з ладу, робота бізнесу також буде порушена.

«Якщо технологія є основою вашої компанії, вам потрібно більше контролю і вищий рівень кастомізації. Ваш бізнес не повинен залежати від успіху іншого бізнесу», – розповідає Чу.

Таким чином, платформи No-code спрощують процес розробки додатків і роблять його більш доступним на ранніх стадіях. Однак технологічним компаніям краще використовувати його лише як відправну точку.

Майбутнє сфери додатків

Технології No-code, швидше за все, не замінять традиційні способи розробки додатків. Однак розширення можливостей для нетехнічних фахівців має важливе значення.

«Попит на розробників не знизиться, а платформи No-code лише дозволять кожному реалізувати власну концепцію, – стверджує Чу. – Вони стимулюють рух нових ідей та інновацій».

Хум вважає, що сфера No-code змінить розробку додатків в найширшому плані, підвищивши ефективність процесу. Оскільки технологія візьме на себе основу їх створення, розробники зможуть зосередитися на більш високорівневих аспектах програмування.

«Подібно до того, як сфера архітектури перейшла від тисячі творців макетів на один проєкт будівлі, до таких програм, як AutoCAD, в майбутньому замість цілої команди розробників на один додаток знадобиться лише кілька», – заявляє він.

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu