Бізнес, Інвестиції, Новини, Стартапи

За три роки хочу інвестувати в 20 стартапів, вже вклалася в два. Який проєкт підтримає інвестор

02 Червня, 2021

Не забудьте поширити ❤️

Так вийшло, що моя мама естонка, а тато українець. Так я і жила в дитинстві між Тарту, Вівчарями і Кам’янець-Подільським. Потім почала працювати програмістом, далі керувала інвестиціями фондів, підтримувала розвиток інвестицій і робила аналізи ринків, акцій. До речі, тільки пару днів назад один керівник біржового підприємства написав мені, сміючись, як він знайшов мій аналіз акцій підприємства, яким він керував, і мою рекомендацію: strong by-by. Нагловато була, але в той раз права.

Про допомогу стартапам

А далі вздовж шляху я багато намагалася допомагати стартапам, була першою жінкою в естонському клубі бізнес-ангелів Естонії, свого часу заснувала клуб бізнес-ангелів України UAngel і асоціацію інвесторів UVCA.

За три роки хочу інвестувати в 20 стартапів, вже вклалася в два. Який проєкт підтримає інвестор - startups, news, investytsiyi, businessЗа три роки хочу інвестувати в 20 стартапів, вже вклалася в два. Який проєкт підтримає інвестор - startups, news, investytsiyi, business

Зараз я 2,5 року в реально кращому IT-підприємстві ELEKS, радник міністрів (двох або одного, а в рекордний час, коли і Діма Дубілет був, то трьох, але це ж не сама мета) на тему інновацій і реформ. Щось виходить, щось нереально складно, але вирішила повернутися до коріння і почати знову активно допомагати розвитку стартапів та інвестувати в них.

За три роки припускаю портфель в 20 «живих» інвестицій: хтось буде, на жаль, вимирати, а хтось додасться. Мені цікаво використовувати для їх розвитку мій «життєвий форс-мажор» і сильні сторони – бути маленьким містком між Україною, Естонією і Фінляндією. Тобто допомагати з’єднувати стартапи та ринки.

Наприклад, український стартап виходить на європейські ринки – і це ідеально робити через Естонію. Так само як і в Естонії просто супер знаходити фінансування. Казкова країна семи єдинорогів. А деяким естонським стартапам може бути цікаво в Україні, як, наприклад, освітній платформі Edumus, мета якої допомогти залучити професіоналів навчати в школах, приносячи туди нові сучасні навички, в тому числі в IТ.

Мої критерії інвестування

  1. Чи розбираюсь я в сфері хоча б настільки, щоб оцінити потребу в даному продукті або послузі? Так як я активна і хочу допомагати, я повинна трохи розбиратися. Тобто, біо, нано і так далі – точно не моє.
  2. Чи розумію я, чим можу бути корисною. У світі є багато грошей, просто гроші – нецікаво, але якщо я нічим іншим не можу допомогти, то це не моє.
  3. Чи є хоча б прототип продукту (MVP), який я можу почати допомагати масштабувати. «У нас є ідея» – точно не моє. У мене теж мільйон ідей, але показник – це хоча б мінімальний продукт і відгуки (перших) клієнтів.
  4. Чи є команда, яка повноцінно займається стартапом або готова тільки цим і зайнятися. «Я трохи попрацюю» – це точно не спрацює. Плюс у мене немає ні бажання, ні часу на «ой, я не встиг, у мене і основна робота», а я вже «пообіцяла».
  5. Продукт повинен просто масштабуватися і бути потрібний багатьом людям (напрямок не b2b, а b2c). Змінювати життя на краще, для цього ж й існують інновації.

Так я сьогодні увійшла в два стартапа, два на фінальному етапі. Це просто масштабовані платформи, які реально змінюють хоча б німого життя. Це моє, але про них в наступний раз.

Що таке стартапи і чому це «не по-дрібному»

«Слухай, а це якось не по-дрібному?» – запитують ввічливіше у мене в Україні ті, кому я кажу, що «свою п’ятирічку я відпрацювала» і зараз повністю приватний сектор. Так, звичайно, чим вмію – допомагаю, раджу і підтримую і міста, і міністерства, але основна увага йде на «як змінити життя, залучаючи нові ідеї, рішення і драйв від низу до верху».

Такого питання в Естонії, напевно, ніколи не задали б. Поясню чому.

Так вийшло, що в Естонії народився Skype. Держава і приватний сектор стали робити все «щоб їх стало багато». Успішних міжнародних швидко зростаючих компаній з інноваційної складової.

Напевно, коли говоримо «стартап», у нас може виникнути асоціація «два хлопчика і гараж», але на прикладі Естонії це вже давно не так. В Естонії сьогодні найбільше успішних «єдинорогів» на душу населення. «Єдиноріг» – це компанія з мільярдної ринковою вартістю. Тобто часто в ході залучення інвесторів дають оцінку, що компанія коштує більше $1 млрд.

У цих «єдинорогів» та інших стартапи працює кожен 83-й чоловік в Естонії, а середня зарплата в них істотно вище, ніж середня ринкова ($2,5 тис. євро в стартапах, $1,5 тис. євро середня в країні). Країна не тільки батьківщина Skype, але і TransferWise (Wise), і Bolt, і ще чотирьох таких. В Україні «єдинорогів», напевно, три (залежить від того, за якими критеріями визначати).

Тобто стартапами часто називають швидко зростаючі, (часто) глобально націлені, з інноваційною складовою початківці компанії зазвичай зі сфери ІТ. Всі світові компанії від Google до Bolt були колись просто стартапами. Сьогодні вони коштують мільярди, вчора вони витратили свої гроші, зібрані для коледжу, щоб ризикнути заради ідеї, в яку вірять.
Так, звичайно, у багатьох не виходить, це життя. Наводять приклад, що із 20 стартапів (які мають вже хоча б прототип), може, один-два будуть дуже успішними, 5-6 нормально виживуть, а інших чекає статус «так собі» або закриття.

Кого підтримую я

Я зараз підтримую стартапи, у яких мета – змінити світ. Хоча б трохи. Хоча б в їх сфері.

Мета стартапу Edumus – принести навички 21-го століття в наші школи. Тобто щоб профі могли б протягом року викладати в школах по два уроки в сфері, яку вони люблять, навички, які не завжди в школах викладають. Наприклад, креативне письмо.

Першим завданням було знайти драйвера Edumus в Україні. Запостили і в Facebook, і на Work.ua. Через Work прийшло 44 резюме, через мій Facebook – приблизно 50. Вибрали Лесю. Через драйв, знання сфери освіти зсередини і, головне, підготовки. Вона підготувалася до інтерв’ю, вивчила всі публічні матеріали, дізналася вже і про інтерес в школах, проявила ініціативу. Завжди до робочого інтерв’ю дуже рекомендую зробити домашню роботу і вивчити компанію.

У перший рік час йде на локалізацію програм навчання і самої платформи, а також знаходження правильного формату взаємодії зі школами та соціально відповідальними підприємствами і так далі. Але перші п’ять міст зацікавлені – і цього більш ніж достатньо, щоб почати. Імена і назви будемо називати потім.

Джерело: Блог радника міністра цифрової трансформації, регіонального директора в ELEKS Яніки Мерило

 

Підпишіться на e-mail розсилку Українського Спектру

Про “Український Спектр”

«Український Спектр» – це онлайн медіа-організація, яка націлена на те, щоб допомогти своїм читачам, глядачам та відвідувачам успішно розвиватися в бізнесі та повсякденному житті, завдяки неперевершеному доступу та найкращому у своєму класі поданню новин та історій.

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu